DOLAR 32,5517 0.05%
EURO 35,1247 0.23%
ALTIN 2.435,090,12
BITCOIN 2111789-0,47%
İstanbul
29°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Remzi Aytekin: “İSTMALL AVM’de İşletmeler ‘Yönetim–Üretim–Satış’ Muhteşem Üçlüsüyle Büyüyecek Türkiye kazanacak”
2729 okunma

Remzi Aytekin: “İSTMALL AVM’de İşletmeler ‘Yönetim–Üretim–Satış’ Muhteşem Üçlüsüyle Büyüyecek Türkiye kazanacak”

ABONE OL
06/06/2023 22:20
Remzi Aytekin: “İSTMALL AVM’de İşletmeler ‘Yönetim–Üretim–Satış’ Muhteşem Üçlüsüyle Büyüyecek Türkiye kazanacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin Merkezinde Helikopter Pistli Dev Kuleleri ile Yükselen Yeni Nesil Kervansaray İSTMALL AVM’nin Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Aytekin; “71 Metre Kuleleriyle 118,570 M2 kapalı alanda oluşan 348 Bağımsız Bölümün Kat İrtifaklı Tapularının teslimine başladık. 2023 Yılı Kasım ayından itibaren tüm imalatı bitirip sahiplerine anahtarlarını teslim edeceğiz ve böylece 2023 yılında BİOSLIFE’ta hayat başlamış olacak” dedi.

Remzi Aytekin sözlerine şöyle devam etti; “Bu Yeni Nesil Kervansarayda ‘Yönetim–Üretim–Satış’ üçlüsü bir arada olacak. Ayrıca, burada yaşayanlar çalışanlar son derece modern peyzaj ve sosyal donatı alanları ile cafe ve restoranlarda sosyalleşme ihtiyaçlarını da giderecek.”

Remzi bey özellikle bize BİOS’un açılımını BİOS’un ne anlama geldiğini anlatır mısınız?

Bunun ilginç bir hikayesi var. Türkiye’de 2012 yılında 2013 yılında ilk kentsel dönüşüm başladığında bende şu anki koordinatörüm olan ve yanımda çalışan mühendis arkadaşımla birlikte sadece kentsel dönüşüm alanında bir firma kurmaya karar verdik. Kurmak için o günkü mali müşavirimizin yanına ziyarete gittik. Benim şu anki mimar olan oğlum bilgisayarını getirmiş, mali müşavir format atsın diye. Bilgisayar onun masasında duruyor. Biz de firmanın ismini ne koyalım diye konuşuyoruz işte. Mali müşavir format atarken bilgisayarda bir şey bakalım dedik. Mali Müşavir şu an format için BİOS kuruluyor diye söyleyince. Çünkü Microsoft’un format atma yazılımının adı BİOS’tur. “BİOS kuruluyor” deyince bir anda döndüm Allah Allah BİOS! Tamam, ismini BİOS koyalım dedik. Böylece firmayı 2014 yılında kurduk ve ismini de BİOS koyduk.

Peki, BİOS’u kurdunuz bu ofis var mıydı kurduğunuzda.

Hayır yoktu. Biz kentsel dönüşüm için bu firmayı kurduk. Yani biz bundan önce de İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin pek çok yerinde kentsel dönüşüm alanında kıymetli eserlere imza attık. Daha sonra İSTMALL projesi gün ışığına çıktı. Aslında benim firmalarımın çatısı Aytek Globalin altında oluşuyor. Aytek Global Üst Firma, BİOS alt firma şeklinde. Biz BİOS’ta şu anda sanayi işyerleri yapıyoruz. Aytek Global ile de mesken yapıyoruz. İkisi de yine kendi firmamız faaliyet alanları; birini meskende kullanıyorum, birini de sanayide kullanıyorum.

Peki, bu İSTMALL ismi nasıl doğdu?

İSTMALL İsmi de şöyle. Şimdi biz ikitelli ye geldiğimizde ben daha önce küçük sanayi işletmeleri yapmıştım. Böyle devasa bir proje daha önce hiç yapmamıştım. Geldim buranın ismini ne koyabiliriz diye fizibilite yaparken etrafı gezdim, çok gezdim. Bölgenin ihtiyaçlarına haiz olacak projeyi ortaya çıkarabilmek için günlerce burada fizibilite yaptım. En son geldiğimiz noktada burada üçlü konsept ihtiyacını fark ettik. Sanayici burada üretecek, ürettiğini mağazalarda satacak, sattığını da ofislerde sevk ve idare edecek. Aynı zamanda ortak alanlarda sosyalleşecek, peysaj alanında sosyalleşecek yeme içme, restoran, kafe tarzı alanlarımızı mevcut kıldık. Böyle olunca bir isim bulma ihtiyacı doğdu. Bunu da kültürel bir yapıdan çıkartmak istedim ama bizim dokularımıza da uygun olmasını istedim. Böyle olunca düşündüm ne olabilir diye. İkitelli ‘İ’ yi teşkil etsin, Sanayiyi ‘S’  teşkil etsin, ‘T’ de Ticareti teşkil etsin dedim. Doğal olarak İST kelimesi doğdu MALL da zaten alışveriş merkezi demekti.

İSTMALL ne kadar bir alana kuruldu?

Toplamda 20.000 M2 arsamız var. 20.000 M2 arsanın tamamına kurulup 118.570 M2 kapalı alan inşa ediyoruz. Üretim alanlarında tavan yüksekliği 6 M. Ofis katlarında tavan yüksekliği 3,80 M. Bunun da sebebini şu belirtelim; Türkiye’de normal mesken tavan yükseklikleri 3 M’dir. Fakat biz 3,80 yaptığımızda her sektörün kullanımına uygun hale gelmiş oldu. Buranın bir katı özel hastane, diş polikliniği veya yarın üç katı birleştirip bir okula veya özel amaçla kullanılabilecek olan alanlara da hizmet verebilir. Yani burada işletmeci hiçbir şeye takılmasın ve her sektör kendisine çalışma alanı oluşturabilsin istedik.

118.570 M2 kapalı alanda kaç tane bağımsız bölüm var?

İSTMALL’da toplam 348 bağımsız bölüm var fakat onu da biraz açalım. 348 tane bağımsız bölümümüzün aşağı yukarı 80 tanesi 500 M2 ve üzeri. Doğal olarak biz eğer 150’şer M2 bölmüş olsaydık burada 800 adet bağımsız bölüm çıkardı. Yani 118.000 M2 / 150 M2 = 750 – 800 tane bağımsız bölüm çıkardı. Ama biz niteliği arttırmak için her ebatta değişik konseptlerde imalathaneler, mağazalar ve ofisler düzenledik. İSTMALL’un bölgesel olarak lojistik hatta olması, yani havaalanı ile çevre yolları bağlantısına çok rahat ulaşılması sebebiyle üretici, ihracatçı, ithalatçı ve yurtdışındaki pek çok depolama ve üretim alanı isteyen işletmeler ile iş insanlarına sınırsız hizmetler sunacaktır.

İSTMALL inşaat ne zaman başladı ve ne zaman bitirmeyi planlıyorsunuz?

İlk betonu 28 Mart 2021 tarihinde attık. Tabi bu covit-19 salgını ve yasakların başlama süreciydi. 30 Mayıs 2023 tarihi itibariyle inşaatımız %85 seviyesinde tamamlandı. İnşallah 2023 ün 11. ayının sonunda da eksiksiz olarak tamamlayıp çıkmayı planlıyoruz. Tabi bu arada en önemli olan tüm bağımsız bölümlerin sahipleri adına kat irtifaklarını kurduk tapularını teslim etmeye başladık. Bize güvenip daha temel aşamasındayken bile bağımsız bölüm satın alan kıymetli iş insanlarımıza müşterilerimize anında tapu ile işyerlerini teslim ediyoruz.

İpek yolunun işlevi bitmedi. İSTMALL İpek Yolunun en önemli unsuru ve tamamlayıcısı olacak. İpek yolu İSTMALL ile yeniden hayat bulacak. Günümüzün Kervansaraylarının yaşatıldığı İSTMALL AVM’yi yapmak bize nasip oldu. Geçmiş dönemde ticaretin kalbi olan hanların kervansarayların yeni nesil adı İSTMALL AVM. yeni nesil versiyonu

İSTMALL AVM tüketim değil üretim AVM’si. Endüstriyel bir sanayi sitesi olan İSTMALL’da sanayici imalathanelerde ürünü üretecek, ürettiğini mağazalarda satacak, satılan ürünler ofislerde sevk ve idare edilecek. Muhasebe ve insan kaynakları bölümü yoluyla idare edilecek. Ayrıca kalan boş vakitlerde de restoran katımızda ve geniş peyzaj alanlarımızda insanlar sosyalleşecek.

Bu arazi sizin mi?

Bu arazi Deri Sanayicileri Kooperatifi DERSANKOOP’un. Biz burayı 2020 yılının Kasım ayında DERSANKOOP yani Deri Sanayicileri Kooperatifinin açmış olduğu ihaleye teklif verme sonucunda kat karşılığı satış vaatli sözleşme karşılığı Müteahhit firma olarak aldık. 2020 Kasım ayında ihaleye en uygun teklifi veren olarak hemen noterde kat karşılığı sözleşmemizi yaptık ve projemizi geliştirerek ruhsatlandırdık. Almış olduğumuz ruhsatla imalatımız hemen başladık.

Böyle büyük bir projede zorluklarla karşılaştınız mı? Zorlukları nasıl aştınız?

Bu Projede en büyük desteği DERSANKOOP Yönetim Kurulu Başkanı kıymetli başkanımız Mehmet Maşuk Gülaçar beyden gördüm. Biran olsun bizi yalnız bırakmadı bize tam ve eksiksiz güvendi bizde onun bu güvenine layık olmak için sözleşmenin tüm şartlarını eksiksiz ve zamanında yerine getirdik.

Remzi Aytekin “DERSANKOOP ile İOSB Başkan ve Yönetimleri en büyük yardımcımız oldu”

Özellikle belirtmek isterim İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin Bey, İOSB Başkan Vekili Selim Us ve İOSB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Vural Koç Beylerin şahsında kendilerine ve bize desteklerinden dolayı bütün İOSB yönetimine ve çalışanlarına sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi bir borç bilirim.

Çünkü biz buraya geldiğimizde herkesin ve bizim de çekincelerimiz vardı. Acaba yaptığımız işin sanayi bölgesinde karşılığı var mı? Çünkü bu yaptığımız iş o dönemin ve günümüzün de Türkiye sinin vizyon olarak önünde bir işti. Çünkü insanların alışıla gelmiş oldukları sanayi siteleri içlerinde sadece imalathanelerin bulunduğu sanayi kooperatifleriydi. Fakat biz buna yeni bir soluk yeni bir açılım getirdik. Burada ofis konsepti, mağaza konsepti, imalathane konsepti, yeme-içme restoran konsepti, aynı zamanda bir rezidans gibi işleteceğimiz kuleleri imal ettik. Tabi bunu da insanlara anlatmamız, özellikle yönetim kadrosuna anlatmamız ve onların da açık bir görüşle karşılaması sonucunda bu proje nihayete erdi. Yönetimlerimiz bizimle aynı vizyonu paylaşmasaydı belki de bu proje gerçekleşmeyecekti.

O yüzden özellikle tekrar belirtiyorum İOSB Başkanlığına ve DERSANKOOP Başkanlığına teşekkürü bir borç bilirim, şükran duyuyorum kendilerine.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r