DOLAR 32,5517 0.05%
EURO 35,1247 0.23%
ALTIN 2.435,090,12
BITCOIN 2111789-0,47%
İstanbul
29°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
GAZİOSMANPAŞANIN EN BÜYÜK ANAOKULU: MAVİGÜN ANAOKULU
1424 okunma

GAZİOSMANPAŞANIN EN BÜYÜK ANAOKULU: MAVİGÜN ANAOKULU

ABONE OL
04/12/2023 16:01
GAZİOSMANPAŞANIN EN BÜYÜK ANAOKULU: MAVİGÜN ANAOKULU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– DEĞERLİ MÜDÜRÜM KISACA KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

Öncelikle okulumuza hoş geldiniz. Ben Canan PERİM. 1984 İstanbul doğumluyum ve 2 çocuk annesiyim. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Mavigün Anaokulunda 8 yıl öğretmen olarak görev yaptım. Şimdi ise 10 yıldır bu güzel okulun müdürlüğünü yapmaktayım.

– OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Çocuklarda 0-6 yaş dönemi, çocukların gelişimi için en önemli dönemdir. Okul öncesi eğitim ile yetişen çocuklar, erken çocukluk dönemlerinde kendilerini tanımaya başlar ve becerilerini daha net bir şekilde geliştirirler. Biyolojik olarak bakıldığında da insan beyninin 0-6 yaş döneminde, yani okul öncesi dönemde daha etkin olduğu kanıtlanmıştır. Bu dönemde çocuklar sosyalleşir, öğrenme kabiliyetleri gelişir ve her türlü yetenek gelişimine açık olurlar. Okul öncesi eğitimde çocuklar, kural tanımını ve toplum içinde yaşamayı öğrenirler. Bir plan ve programa dahil olan çocukların ilkokula hazır geldiği ve daha rahat adapte olduğu görülür.

– MAVİGÜN ANAOKULUNDA UYGULADIĞINIZ EĞİTİM YÖNTEM VE İÇERİKLERİ NELERDİR?

Sınıf öğretmenlerimiz eğitim programlarında İlkokula hazırlık çalışmaları, fen ve doğa etkinlikleri, sanat etkinlikleri, Türkçe dil etkinlikleri, drama ve mutfak etkinliklerini  planlayarak uygulamaktadırlar.

Okulumuzda ; Değerler Eğitimi, İngilizce, Müzik, Satranç, Jimnastik derslerimiz branş öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir.

– OKULUNUZDA DEĞERLER EĞİTİMİNE VERDİĞİNİZ ÖNEMİ BİLİYORUZ. BU KONUDAKİ ÇALIŞMALARINIZ NELERDİR?

Toplumsal yaşantımızın temel yapısını oluşturan milli, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerimizden olan yardımlaşma, dürüstlük, sorumluluk, sevgi, saygı, hoşgörü, barış, özgüven v.b gibi kazanımları öğrencilerimize kazandırmak amacıyla yapılan çalışmalardır.

Değerler eğitimi derslerimizde 4 yaş öğrencilerimize birebir cüz çalışmaları yaparak Kuran-ı Kerim öğrenmelerini sağlıyoruz. Kuran okumayı öğrenen öğrencilerimize Kuran merasimleri gerçekleştiriyoruz.5 yaş grubu öğrencilerimiz ile de her gün çocukların ilgi ve istekleri kadar Kuran-ı Kerim okuyarak hatim yapmalarını hedefliyoruz. Yılsonu gösterimizde hatim yapan öğrencilerimize plaket takdimi yaparak öğrencilerimizi onurlandırıyoruz.

– OKULUNUZDAKİ SOSYAL-KÜLTÜREL VE SPORTİF ETKİNLİKLER NELERDİR?

Okulumuzda her ayın başında öğretmenlerimiz ile toplantılar yaparak aylık bültenlerimizi oluşturuyoruz. Eğitim bültenimizdeki konular doğrultusunda veya eğlence amaçlı her ay bir gezi planı oluşturuyoruz. Amacımız öğrencilerimizin toplumsal yaşama uyum sağlama becerilerini geliştirmek, farklı ortamları gözlemleyerek sınıfa geldiğinde bu ortamda gördüklerini hatırlayıp hangi duyguları yaşadığının farkındalığını oluşturmak.

Bunun yanı sıra şenlikler, yarışmalar, piknikler, milli ve dini bayram kutlamaları, Miniatürk, Akvaryum ve müze gezileri düzenliyoruz. Yılsonu gösterileri hazırlayarak çocukların özgüven duygularının gelişmesini ve eğlenmelerini amaçlıyoruz.

Sportif etkinlikler olarak ise her sabah güne Beden Eğitimi öğretmenlerimiz ile birlikte jimnastik yaparak güne enerjik başlıyoruz. Satranç turnuvaları ve parkur yarışmaları yaparak spor yapma becerileri ve alışkanlıklarını kazandırıyoruz.

– OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENMENİN ÖNEMİ NEDİR ? MENÜ HAZIRLARKEN SİZİN DİKKAT ETİĞİNİZ KRİTERLER NELERDİR ?

Okul öncesi dönem yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştirildiği bir dönemdir. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme kadar, iyi geliştirilmiş sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek de önemlidir.

Her ay genel müdürümüz ve gıda mühendisimiz ile birlikte o ayın menüsünü kalori hesaplaması, çocukların istekleri, besin çeşitliliği fazla ve besleyici değeri yüksek bir menü hazırlamaktayız. Tıpkı evlerimizdeki kış hazırlığı gibi bizde anaokulumuzda kış hazırlığına girmekteyiz. Haziran ayında vişne ve çilek reçellerimizi, ağustos ayında ise domates soslarımızı, menemenlerimizi, şeftali ve kayısı reçellerimizi özenle hazırlayıp okul döneminde menülerimize eklemekteyiz.

– OKULUNUZUN FİZİKİ İMKANLARI NELERDİR?

Mavigün Anaokulumuz Gaziosmanpaşa ilçemizin en büyük, en deneyimli anaokuludur.

Okulumuz giriş katta ve 1070 m2 kapalı alan üzerinde kuruludur. Geniş ve uzun bir koridor etrafında: 7 aydınlık ve ferah sınıf ,1 yemekhane,1 oyun odası, Kapalı yüzme havuzu, Modern konferans salonu,1000 m2 kapalı spor salonu, 1 idari oda,1 psikolog odası  ve  yeterli sayıda kız ve erkek lavabolarından oluşmaktadır. Okulumuzun bahçe, koridor ve dersliklerinde güvenlik kameraları mevcuttur. Ayrıca okulumuzun çocuklarımızın özgürce oynayabilecekleri büyük bir oyun bahçesi vardır. Sınıflarımız ve koridorumuz ithal mineflo yer döşemesi ile kaplıdır. Okulumuzun bütün birimlerine hitap eden merkezi müzik yayın sistemi mevcuttur.

– DEĞERLİ HOCAM MAVİGÜN ANAOKULU OLARAK 26 YILDIR ÖZEL ANAOKULU DENEYİMİNİZ İLE MARKA OLDUNUZ. BUNU NASIL BAŞARDINIZ ?

Mavigün Eğitim Kurumlarımızda “sevgi odaklı eğitim” esastır. Sevgi olmadan erdemli, kişilikli ,özgüven sahibi gençlik yetişmez.

İkinci olarak “her çocuk özeldir” yaklaşımı ile çocuklardaki gizli yetenekleri keşfetmek gün yüzüne çıkarmak bizim çok önem verdiğimiz bir husustur.

Üçüncü olarak “İz bırakacak nesiller yetişir Mavigünde”

Eğitim Kurumlarımız İnsanlığa Hizmet Vakfımıza aittir. Vakfımızın misyonu, okullarımızın yenilikçi vizyonu ile çocuklarımız ailesine, milletine ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak milli-manevi değerler ile yetişmekte. 26 yıllık deneyim ve bir ibadet aşkıyla verilen okul öncesi eğitim Mavigün’ü bir marka haline getirmiştir.

Bu  konuda  bize  her zaman destek  veren   İnsanlığa  Hizmet Vakfı ve Mavigün Eğitim Kurumları kurucusu Sayın Prof. Dr. Hikmet  ÖZDEMİR  hocama  ve  Genel Müdürümüz Sayın Şahin KARATAŞ Beye teşekkür ediyorum.

– DEĞERLİ HOCAM BU RÖPORTAJ İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDİYOR,BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.

Ben de eğitime katkılarınız için size ve ESNAF DERGİSİ’ne teşekkür ediyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r