DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21575321,28%
İstanbul
17°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

83 okunma

YETİM ÇOCUK ANLAR BABA KELİMESİNİ!

ABONE OL
11/02/2023 17:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaratılan ilk insan, ilk peygamber Hz. Âdem, aynı zamanda bütün insanlığın babasıdır. Belki de bir baba adayına veya yeni babaya en çok sorulan sorulardan birisi: “Baba olmak nasıl bir duygu?” oluyor.

Buhari ile Müslim’in birlikte rivayet ettiğine göre, sahabe İbn. Mes’ûd (R.A.) şöyle diyor:

Bir gün Peygamber (S.A.S.) efendimize: “Allah (C.C.) katında en sevimli amel hangisidir?” diye sordum. “Vaktinde kılınan namaz” diye cevap buyurdular. “Ondan sonra hangisi gelir?” diye sordum. “Ana – babaya iyilik etmek. “diye buyurdular. “Ondan sonra hangisi gelir?” diye sordum. “Allah (C.C.) yolunda cihat etmektir. “diye cevap buyurdular.

Bir kadının itirafları: On sekiz yıllık evlilikten sonra bir kadın şunları söylüyor;

Erkek, Allah’ın yarattığı en güzel canlıdır. Eşine, kızına, kız kardeşine, annesine, babasına, torununa vermek için sahip olduğu her şeyi feda edip, vazgeçer. Evet, bu babayı tarifin özeti. Peki bununla mı sınırlıdır? Elbette ki hayır!

Baba; gençliğini ve sağlığını eşi ve çocukları için feda eder, çünkü sürekli çalışır.

Bazen gece geç vakitlere kadar çalışmaya devam eder. Ailesinin hayatını, çocuklarının geleceğini inşa etmeye çalışır. Birkaç işte çalışmak zorunda kalsa ve bu sağlığına mal olsa dahi…

Sürekli mücadele eder.

Baba; annesinden, diğer yakınlarından, hatta iş yerinde amirinden işittiği azarlara tahammül eder.

Tüm bunların sonunda yine kabak onun başına patlar.

Baba; biraz eğlenmek için gezmeye çıksa, sorumsuz biri oluverir evde kalsa, tembel olur. Hata ettiklerinde çocuklarına kızınca, vahşi baba olur. Kızmasa, boş verici baba olur.

Karısının çalışmasına izin vermezse geri kafalı, karısının başının belası, izin verse, karısının parasını istismar eden bir asalak olur.

Baba; annesinin sözünü dinlerse suçlu, karısının sözünü dinlerse yine suçludur.

Tüm bunlara rağmen baba şunları yapar:

Çocuklarının her hususta kendisinden daha iyi olmasını ister.

Çocukları küçükken ayağını, büyüyünce yüreğini çiğnediklerinde tahammül eder.

Baba; dünyadakinin en iyisini veremezse dahi, sahip olduğunun en iyisini, hatta belki hepsini verir. Çocukları gökteki yıldızı istese, o gücü yetse güneşi getirmeye çalışır. Eğer anne dokuz ay çocukları karnında taşıdı ise, baba da aklında, zihninde, ömrü boyunca taşır. Aile için babası iyi olduğu sürece, tüm dünya iyidir. Yetim bir çocuğa sorun isterseniz.

Baba kelimesini duyup da “Baba” diyecek kimseyi bulamamak ne zor bir şeydir, anlatsın size. Yetim çocuk anlar ‘BABA’ kelimesinin anlamını.

Allah’ım, ana babalarımıza bizi ufakken merhametle yetiştirdikleri gibi merhametinle muamele et! Onları bağışla! Âmin

Selam ve dua ile…

Hacı Arıcı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r