DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19452961,20%
İstanbul
29°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

DİKKAT! KAYIP “T . . . .  A . . . .” ARANIYOR!
645 okunma

DİKKAT! KAYIP “T . . . . A . . . .” ARANIYOR!

ABONE OL
03/07/2024 20:55
DİKKAT! KAYIP “T . . . .  A . . . .” ARANIYOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dikkat, dikkat kayıp aranıyor. Aranan bu toplumda yüzyıllardır devam eden ticari ahlak ve bu ticari ahlakı uygulayanlardır.

Bulan ve görenlerin bu yazının yazarına ulaşmaları rica olunur.

Evet, artık ticari ahlakı ilan ile mum değil, spot lambalarıyla aramaya başladık.   Çünkü mum ışığında görülmüyor.

Gören, bilen uygulayan var mı? Gerçekten ticari ahlaka uygun davrananları bu köşeden ilan edeceğim.

Sadece esnaf değil, inşaat yapan müteahhit, inşaat alt yapılarını yapan ekipler, malzeme satanlar, her sektörden üretici ve satıcılar sizlere sesleniyorum.

Ticaret ahlakı sadece son tüketiciye yönelik değildir. Sektörlerin kendi içlerinde de geçerlidir.

Geçen günlerde armatür üreten bir firma ile görüşürken ülkemizde armatür üreten irili ufaklı altı bin firma olduğunu, fakat seramik üreten firmaların da armatür üretimine geçerek tek işi armatür olan firmaların önünü kestiğini belirtti.

Kısaca özetlemek gerekirse, seramik üreten firmalar armatürlerini farklı standartlarda üreterek, diğer üreticilerin ürünlerinin kendi ürettikleri seramiklerde (lavoba, küvet vs.) kullanılmasını teknik olarak engelliyorlar.

Armatür ve bağlantılı ürün grupları sektörü dış ticaret dengelerine bakıldığında zaten dış ticaret açığı veren bir sektör. 2020 itibarıyla sektör 4 milyar dolar ihracat, 4,8 milyar dolar ithalat hacmine sahip. Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin başında Almanya, Irak ve Birleşik Krallık gelirken, en çok ürün ithal edilen ülkeler ise Almanya, Çin ve İtalya olarak öne çıkıyor.

Kısacası biz rekabeti dünya ile yapacağımıza kendi içimizde yapıyoruz. Çünkü böylesi daha kolay. Seramik sektöründe büyük oyuncuların ve her oyuncunun farklı alanlara yatırım yapmak istemesi normal. Ama bu yatırım içerideki üreticinin önünü kesecek, onu zor durumda bırakacak şekilde olmamalı.  Sektörde büyük oyuncuları diğer oyuncularla bir araya gelerek ithalatı azaltacak çalışmaları yapabilmeli.

Bu sadece bahsettiğim sektörde değil, birçok sektörde yaşanan bir durum. Büyük balığın küçük balığı yutması.

ARANAN, AHİLİK DEĞERLERİNDE

Dünyada iş modelleri değişiyor. Farklı çalışmalar yapmak gerek. Bunları yaparken de iş ahlakı, sektör ve ülke geleceği düşünülerek yapılmalı.

Ülke olarak en büyük sorunumuz bireysel ve kurumsal bencillik ve ego. Bu beraberinde etiksizliği ve ticaret ahlakının uygulanmamasını getiriyor.

Bu sebeple kayıp olan iş ahlakı ve ticaret ahlakını arıyoruz. Kayıp iş ve ticaret ahlakı Ahilik değer ve kurallarında var fakat uygulamak kimsenin işine gelmiyor. Çünkü herkes diğer tarafa götüremeyeceği en fazla paranın peşinde. Herkes kendi çok kazanmak, en lüks yaşamak, en fazla gösterişi yapmak için bir başkasının hakkını gasp ediyor, hakkını vermiyor, emeği ve bilgiyi yok sayıyor. Sonra gelsin bereketsizlik.

Yıllardır yazıp anlatmaya, paylaşmaya çalışıyoruz. Ahilik konusunun savunucusu olduğu yüksek sesle söyleyenler, hatta bu konuyu her işine malzeme yapanlar bile ne yazık ki etik davranmıyor, bu kadar çağrıya rağmen emeği yok sayıyor, “hep bana, hep bana diyor”.  İnsanlar okuduklarını da algılayamıyor sanırım ya da işine gelmiyor.

İster tüketici, ister üretici olun, ruhunda, iliklerinde etik değerler, insana, emeğe, topluma saygı olmayanlara hep kendine yontanlara hakkımızı helal etmiyoruz. İşler şimdilik yürüyor ama bu böyle gitmez. Bilerek doğruyu yapmamak ve hak yemek insana da topluma da yaramaz. Böyle biline.

Sözün özü; Kayıpları bulduğumuzda, birbirimize hakkımızı helal ettiğimizde müreffeh olacağız.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece http://esnafbulteni.com/  ’ye link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi takdirde kanuni işlem yapılacaktır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r