DOLAR 32,8349 0.06%
EURO 35,7086 0.15%
ALTIN 2.531,710,11
BITCOIN 2155731-0,63%
İstanbul
29°

AÇIK

03:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

İYİ BİR YATIRIM YAPABİLMEK
6907 okunma

İYİ BİR YATIRIM YAPABİLMEK

ABONE OL
25/09/2023 23:06
İYİ BİR YATIRIM YAPABİLMEK
1

BEĞENDİM

ABONE OL

En güzel yatırım, Allah için yapılan ibadettir.

Namazı kılın, zekâtı verin. Önceden kendiniz için ne hayır yaparsanız, onu Allah katında bulursunuz. Şüphesiz ki Allah, yaptıklarınızı eksiksiz görür. (Bakara Sûresi, 2/110)

Oysa insan en büyük yatırımı eve, iş yerine, arabasına ve dünyalık dediğimiz yerlere yapar.

Acaba ahirete yatırım yapıyor muyuz?

Ya da kendimize yatırım yapıyor muyuz? İmanımıza yatırım yapıyor muyuz? İbadetlerimize yatırım yapıyor muyuz? Ahlakımıza yatırım yapıyor muyuz?

Aslında biraz gerçekçi düşünecek olsak; dünyada yapılan hiçbir amel zayi olmayacak, dünyada eken meyvesini ahirette alacaktır. Dünyanın ekini namaz, oruç ve zekât gibi ibadetler; ahiretin meyvesi de Allah’ın rızası ve kulunu razı edecek sonsuz nimetleridir. Dünyada ahiret için çalışıp gayret eden, hastalık, yoksulluk ve yaşlılık zamanları için biriktiren gibidir. Dünyayı ticarete elverişli bir mevsim gibi görüp yatırımını yapmayan, ahiretini yokluk içinde, zemheri soğuğunda yaşar. Dünyada ahiret için yapılan yatırım asla zarar ettirmez. Ahiret için yapılacak yatırımların başında bedenin şükrü anlamındaki namaz ile malın şükrü anlamındaki zekât gelir.

Acaba midemize yatırım yaptığımız kadar, kalbimize de yatırım yapıyor muyuz?

İyi bir ev sahibi olmak için harcadığımız enerjiyi iyi bir insan olmaya da harcıyor muyuz?

İyi bir evlat yetiştirmek için mi çalışıyoruz, yoksa iyi bir araba sahibi olmak için çocuklarımızı ihmal mi ediyoruz?

İnsana imdat edecek olan, dünyada bırakmış olduğu ve ahret için yapmış olduğu en büyük yatırım sadaka-i cariyedir ki o, kabir ve ahret selâmetimizdir. En mühim sadaka-i cariyelerden biri de salih evlâttır.

Sahip olduğumuz evi dayayıp döşemeye harcadığımız maddi ve manevi masrafı kendimiz için de harcıyor muyuz?

Yirmi liralık bir kitap bize pahalı gelirken yirmi bin liralık bir perde bize ucuz mu geliyor?

Allah’ın adaleti işte; zengin de ölüyor, fakir de ölüyor. İkisi de topraklara gömülüyor! Hormonlu beslenen de ölüyor ve çürüyor; bal pekmezle beslenen de ölüyor ve çürüyor…

Bazen düşünüyorum da dünya için, hem de bize ait olmayan dünya için, dünyalık için çok mu enerji harcıyorum?

Düşününce “Evet” diyorum.

Dünya için, bize ait olmayacak bir dünya için, bize ait olan ruhumuzu, enerjimizi, sağlığımızı, ahretimizi heder ediyoruz, ediyorum…

Bu dünya geçicidir ve kalıcı olan ahretin de tarlasıdır. Bunun için tarlamızı güzel ekip, hasadını öbür tarafta güzel yapabiliriz.

İçinde yaşadığımız fani âleme veda etmeden evvel, nefsanî arzu ve şımarıklıklardan vazgeçip, ilâhî hesaba hazırlanmamız gerekmektedir. Bunun için de, canımızı nerede kullandığımızı, malımızı nereden kazanıp nereye harcadığımızı, evlâtlarımıza ne kadar emek verdiğimizi, onların bizim için kıyâmet günü yüz akı mı, yoksa yüz karası mı olacağını, velhâsıl her hâl ve hareketimizi, müspet veya menfiliği itibarıyla, iyice tefekkür etmeye mecburuz. Zira ayet-i kerimede:

“Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir ve büyük mükâfât Allâh katındadır.” (el-Enfâl, 28) buyrulmaktadır.

Bu dünyaya yapılacak yatırım en fazla mezara kadar gidecektir. Ancak kalıcı yatırım yapılacaksa, o zaman tüm planlamalarımız ahiret merkezli olmak durumundadır. Eninde sonunda bu dünyadan göçeceğiz. Bu dünyaya ait her şeyimiz burada kalacak. Bunun için kalıcı olana odaklanmak lazım. Ki o da ucu ahrette cennete dokunacak amellerdir.(Meryem Sûresi,18/76)

Zira kalıcı olan ahrettir.(A’lâ Sûresi,87/17, Duhâ Sûresi,93/4 )

Selam ve dua ile…

Hacı ARICI

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r