DOLAR 32,4872 -0.06%
EURO 35,0705 0.22%
ALTIN 2.435,890,15
BITCOIN 2118938-0,67%
İstanbul
29°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
BAŞARISIZLIK YOKTUR, SADECE SONUÇLAR VARDIR.
9674 okunma

BAŞARISIZLIK YOKTUR, SADECE SONUÇLAR VARDIR.

ABONE OL
24/07/2023 17:02
BAŞARISIZLIK YOKTUR, SADECE SONUÇLAR VARDIR.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En başarılı insanlar, yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenen ve başarısızlıkları fırsatlara çevirenlerdir. Her bilimsel buluş, her iş girişimi ve her mutlu evlilik bir dizi başarısızlığın sonucunda oluşur. Hiç kimse bunları yaşamadan başarısız olamaz.

Başarısızlık sizin az da olsa çaba harcadığınızın göstergesidir. Bu iyi bir şey.

Başarısızlık size bir şeyi yapmanın daha iyi yolunu öğrenmeniz için fırsat tanır. Bu da olumlu bir şeydir.

Bir başarısızlık size bir şey öğretir ve deneyimlerinize deneyim katar. Bu çok yararlı bir durumdur.

Başarısızlık bir sonuçtur,  geçici bir güvensizlik ve bir basamak taşıdır. Ona vereceğimiz karşılık, onun bize ne dereceye kadar yardımcı olabileceğini belirler.

Tavır ve tutum her şeydir.

Olumsuz bir düşünce bir diğerini doğurur, o da başka bir tanesini doğurur ve sonuçta bir olumsuz düşünce ailesine sahip olursunuz. Bunlardan yeterince elde ettiğinizde, ZAVALLI BEN hastalığı gündeme gelir ve kontrolü ele alır.

Dört yaşındaki çocukların günde ortalama 400 kere güldüğünü, bu miktarın yetişkinlerde ise 15 ila 16’ya düştüğünü bilinmektedir.

Dr. John Maxwell “Hayata ve kendisine gülebilen bir insan, yaşamda stresi yenmiş demektir. Eğer iyi bir mizah anlayışına sahipseniz, merdiveni çok daha hızlı tırmanacak ve bu yükselişten çok büyük zevk alacaksınız demektir. Böylece diğer insanlarla iletişiminizde kolaylaşır, çünkü mizah anlayışına sahip insanlar çok daha kolay iletişim kurarlar, takım ruhu kuvvetlenir ve üretkenlik artar,” diyor.

Fırsatlar elinize ender olarak geçer. Bunların üstüne üstüne gitmelisiniz . Çoğu durumda, sizinle yaşamdaki fırsatlar arasında birçok engel bulunur. Sizlere yaşamın her alanında, ön sıralarda boş yerler bulunduğunu belirtmek isterim. Zirvede ise çok az yer vardır, herkes çıkıp oturamaz. Ve şunu sakın unutmayın ki zirvede yerler sizin ayağınıza gelerek oturmanızı beklemez. Oraya sizin çıkmanız, bu yerleri elde ederek sizin oturmanız lazımdır?

Unutmayın, nereden başladığınız değil nereye ulaştığınız önemlidir. Colin Powell’in ilk işi lokantada yerleri süpürmekti. O en iyi temizlikçi ünvanını elde etmeye karar verdi. Aynı tavrı askeriyeye de taşıdı.

Bir meşe palamudunun içinde meşe ağacı vardır fakat eğer bu meşe palamudunun yere düşmesine izin verilmezse, içindeki meşe ağacı hiçbir zaman yaşayamaz. İşte, aynı şey sizin içinizdeki başarı tohumları için de geçerlidir. Şimdi bir şansınız var- içinizdeki tohumları büyütün ve kullanın, ya “meşe ağacınızı” olgunluğa ulaştırın ya da onun ölüp gitmesine göz yumun. Sürekli okuyun. İçinizdeki tohumların olgunlaşması için gerekli olan umut, besin ve gübre sizin ellerinizin arasındadır.

Geçmişimin ne kadar iyi ya da kötü olduğuna önem vermiyorum, şu anda içinde bulunduğum ortamın ne kadar iyi ya da kötü olduğunu umursamıyorum, geleceğimin daha iyi ya da kötü olmasını sağlamak için şu anda yapabileceğim bazı şeyler var ve bunlar tamamıyla benim seçimim.

Dünyayı değiştiremeyebilirsiniz fakat kendi dünyanızı değiştirmeyi başardığınızda, kullandığınız kelimeler ve yaptığınız işler aracılığıyla hiçbir zaman tanışamayacağınız insanların dünyalarını değiştirme yolunda büyük bir aşama kaydetmiş olursunuz. Dr. John Maxwell, herhangi bir insanın, yaşamı boyunca on binden fazla kişiyi etkilediğini söyler. Bu çok önemlidir.Dünyayı daha iyiye doğru değiştirdiğinizde, kendinizi çevrenizdeki insanların dünyalarını değiştirebileceğiniz bir konuma yerleştirmiş olursunuz.                                                                                            

İnsanlar neden yeteneklerini geliştirmez ve kullanmazlar? Fedex’ in kurucusu Fred Smith’e göre bunun sebeplerinden birisi inkar etmek. Çoğu kişi yeteneklerini inkar etmeyi bir kolaylık olarak görürler. Bu insanlar “Zavallı ben”, “ben sadece bir ev kadınıyım” ya da “ben sadece bir lise mezunuyum” gibi bahaneler öne sürerler.

İnsanların yeteneklerini kullanmamalarının ikinci sebebi olarak da işi ağırdan alıp ertelemeyi gösteriyor. Bu insanlar yeteneklerini “bir gün yapacağım” olmayan bir gelecekte kullanacaklar.

Yeteneklerimizi kullanmamamızın diğer bir sebebinin de korku olduğuna inanıyorum. Çoğu kişi, başarısızlığın bir insan değil de bir sonuç olduğunu anlamaz, dolayısıyla da güvende olmak için hiçbir şey yapmama yolunu seçer.

İnsanların yeteneklerini kullanmamalarının dördüncü sebebi sorumsuzluklarıdır. Başarısızlıkları yüzünden diğer şeyleri ve diğer insanları suçlamak onlar için daha kolaydır. Başarısızlıklarının sorumluluğunu üstlenmezler ve bu yolda sistemi suçlamaktan çekinmezler.

“Şu iki cümle her şeyi anlatıyor:

Yapacağım her şey benim elimdedir. Çözüm, derhal uygulamaya geçmektir.”

Geçmişteki, yaşantınıza baktığınızda “Şunu yapmayı isterdim” demeyi mi yoksa “yaptığımdan memnunum, iyi ki yaptım” demeyi mi istersiniz.

Eğer kim olduğunuzdan ya da nerede olduğunuzdan memnun değilseniz sakın üzülüp kaygılanmayın çünkü kim olduğunuza ya da nerede olduğunuza bağımlı kalmış değilsiniz. Gelişebilirsiniz. Değişebilirsiniz. Olduğunuzdan daha fazlasını olabilirsiniz. Ben size inanıyorum. Ya siz kendinize inanıyor musunuz?

İsmail Karasu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r