DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22125730,52%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YENİ ENERJİ KAYNAĞIMIZ “HİDROJEN”
818 okunma

YENİ ENERJİ KAYNAĞIMIZ “HİDROJEN”

ABONE OL
14/06/2023 23:20
YENİ ENERJİ KAYNAĞIMIZ “HİDROJEN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda yer küremizde enerji fiyatlarının özellikle petrol ve doğalgaz gibi yakıtların dünyadaki olaylara bağlı olarak artmasının ekonomimizi olumsuz etkilenmesi ve ülkemizin cari açığını büyük çapta artırması belimizi bükmektedir. İhracatımızı da dolaylı olarak baltalamaktadır gerçeği ortada.

Petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var diyoruz ya sürekli…

Allah’ın bize bahşettiği bu kömürü hidrojen üretiminde de niye kullanmayalım ki? Petrol ve doğalgaza bağımlılığımızı bu nimeti kullanarak niye koparmayalım?

Ayrıca doğalgaz dağıtım hatlarına %2 ile %6 arasında bir miktarda hidrojen katkısının mümkün olduğunu belirtiyor işin uzmanları. Bu girişimin gerçekleşmesi de enerji maliyetlerimizin azalmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak. Pahalı enerji şikayetlerimiz sona erecek.

Hidrojen üretiminde şu an için ülkemizde en hazır olan ve bol miktarda bulunan madde yerli kömürümüz olarak karşımızda duruyor. Hidrojen enerjisini ülkemizde bol miktarda bulunan bordan da üretmek mümkün. Margarin yapımında hidrojen kullanılabiliyor. Rüzgârdan da hidrojen elde edilebiliyor. Karadeniz’in dip sularının hidrojen sülfür bakımından çok zengin olduğu ifade ediliyor.

Enerjide üç ana prensip vardır diyorduk. Neydi bunlar?

  1. Enerjide verimlilik. 2- Enerjide çeşitlilik 3- Enerjide tasarruf.

Şimdilerde gündemimize yeniden giren Hidrojen enerjisi enerjide çeşitlilik prensibine katkı sağlayacak. Alternatif bir enerjimiz daha olacak.

Petrolden elde edilen bildiğimiz bütün ürünler kömürden de elde edilebilir prensibi geçerliliğini koruyor. Yerli kömürümüzden hidrojen elde etme zamanı geldi gibi görünüyor. Petrolümüz ve doğalgazımız yok ama kömürümüz var diyoruz ya. Şimdilerde kömürden bütün diğer şekillerde yararlanmanın dışında, hidrojen elde etme çalışmasının gündeme gelmesi ve sonuç verecek çalışmaların başlatılması muhteşem olacak. Enerjide çeşitlilik prensibine de zenginlik katacak. Enerjide çeşitlilik pastasına bir enerjimizi daha ekleyeceğiz. Enerjide verimlilik prensibini de muhteşem şekilde besleyecek.

Dünyadaki bor üretiminin %70 ine ülkemizin sahip olduğu da ayrı bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Bu da ayrı bir avantajımız ilerisi için. (Şimdiye kadar hidrojenin savaşta kullanılan bombasını vs. biliyorduk…)

Hidrojen saydam, renksiz, kokusuz ve tatsız bir elementtir. Havanın ağırlığından 14 kat daha hafiftir. Tabii bir yakıt olmayan hidrojen birincil enerji kaynaklarından yararlanarak su, fosil yakıtlar, biyo kütle gibi çok değişik hammaddelerden üretilebilir. Zamanımızda buhar kalitesini artırma, atık gazların saflaştırılması, elektroliz, foto süreçler, termo kimyasal süreçler radyoliz gibi alternatif birçok hidrojen üretim teknolojisi var dünyada.

Fosil yakıtlar sadece alevli yanmaya uygundur. Hidrojen ise alevli yanmaya ilaveten katalitik yanmaya, direk buhar üretimine, hibritleşme ile kimyasal dönüşüme ve yakıt hücresi ile elektrik dönüşümünde elverişli bir elementtir. Ülkemizde hidrojen gaz halinde ve sıvı halde kullanılabiliyor. Geçmişte gündeme gelmişti hidrojen üretimi. 25 yıl önce tröstlerin engeline takılmıştı. Malum çevreler ve işbirlikçileri engel koymuşlardı bu çalışmaya değer bütün buna benzer işlerde olduğu gibi. Ancak şimdilerde düğmeye basılıyor. Eski Enerji bakanımız Fatih Dönmez en kısa zamanda çalışmalara başlama startı vereceğini belirtmişti. Prof. Dr. Nejat Veziroğlu 25 yıldan beri hidrojeni gündemden düşürmemişti. Bu konuda daha birçok ilim adamımız hidrojen çalışması için hamle bekliyor. Başta ABD olmak üzere dünyada birçok gelişmiş ülke durumundaki devletler hidrojen üretimine çoktan geçmişler. Biz niye geçmeyelim ki?           

Hüseyin AKARÇEŞME

İstanbul Ticaret Odası 81. Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Meclis Üyesi

İTO Mevzuat Komisyonu Başkanı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r