DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21786660,71%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

94 okunma

VEFA DUYGUSU OLMAYANDA İHANET VARDIR

ABONE OL
11/02/2023 18:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Orman ve Balta” hikâyesini bilir misiniz?

Balta girmemiş ormanlardan birine, bir adam gelmiş. Onu gören ilk ağaç hüngür hüngür ağlamaya başlayınca, uzaklardan başka ağaç, ” Neden ağlıyorsun? ” diye sormuş.  Ağlayan ağaç, ”Artık sonumuz geldi! İnsan denen canlı, ormanımızda ve hepimizi kesecek.” Demiş.

Uzaktaki ağaç, ”Korkma!” demiş. ”Nasıl olsa o bir yabancı. Bizi yeterince tanımıyor bile, eğer içimizden birisinin ihaneti olmazsa bize hiç bir şey yapamaz.” demiş.

Ağlayan ağaç, ‘Evet!” demiş. ”Bunları ben de biliyorum. Ancak içimizden birisinin ihanetine uğradık bile. Çünkü adamın elindeki baltanın sapı ne yazık ki bizden.” demiş.

Dünya ile birlikte insanlar da kirlenmeye başladı. Aslında insanları kirleten, düzenler yani sistemlerdir. Tabi insanın kişiliği ‘kirlenmeye müsaitse  daha çabuk olur bu işlem. Sadece kendisini kirletmekle kalmaz, birçok kişiyi de kirletirler.

Etrafımızda baktığımızda, dost, arkadaş, meslektaş veya iletişim kurduğumuz insanlardan bir gün ‘ihanete uğrayabiliriz. Belki birçoğumuz ihanete uğramış ve bunun acısını çekmiş olabiliriz. Aslında ihanet edenlerin kişiliklerine bakıldığında bunların henüz insanlık evrimini tamamlamamış, yaşamını çıkara bağlamış canlılar olduğunu pekâlâ görebiliriz.

Böylesine ihaneti yaşam biçimi olarak benimsemiş kişiler her koşulda ihanet ederler. Bir makam için, egosu için, para için… Hatta bir yemeğe bile;  arkadaşına, dostuna ve çalıştığı ortamdaki yanı başındaki arkadaşına ihanet ederler.

Bu tiplerin vefa duyguları yoktur. Zaten olsalar ‘ihanetçi’ bir kimliğe bürünmezler. İşte böyle kişileri sistem kullanır. Kullanıcılar böyle tipleri, işleri bitinceye kadar kullanır; sonra çöpe atarlar.

Millet olarak zor günler geçirdiğimiz bugünlerde, dış mihraklara karşı savaş verdiğimiz bu kanlı günlerde çok iyi biliyoruz ki bizi düşmanlar değil; içimize nifak tohumu atmaya çalışan basireti kapalı hainler yıkar. İçinde ihaneti olan millet ancak yenilir. Düşünen  ve anlayan insan için çok mana  vardır.

Tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Selam  ve dua ile…

Hacı Arıcı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r