DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21655790,19%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ÜZÜNTÜLÜ OLAN DAHA ÇABUK HASTALANIR
2135 okunma

ÜZÜNTÜLÜ OLAN DAHA ÇABUK HASTALANIR

ABONE OL
03/11/2023 23:26
ÜZÜNTÜLÜ OLAN DAHA ÇABUK HASTALANIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şöyle ki: Günlük iş koşuşturması içinde sık sık yoğun stresle karşı karşıya kalırız. Sabahları, işe geç kalmama telaşı içindeyken bir de trafiğe takılırız, öteki sürücülere öfkelenir, bağırırız. Bu da kan basıncımızın yükselmesine yol açar. İşin kötü yanı, böyle davranarak öfkemizden yine tam kurtulamayız. Trafikteki gerginliğin üstüne bir de iş yerinde çatışmalar yaşamamız bizi iyiden iyiye çileden çıkarır; gerginliğimiz artar. Bedenimizin her gün böyle tepkiler vermesi de süreğen yüksek tansiyon şikâyetimizin ortaya çıkmasına yol açar.

Sürekli var olan bu tepkilerden sağlığımız olumlu yönde etkilenir. Almanya’da yaşayan eğitim psikolojisi profesörü Kurt Singer’e göre, öfkenin ani ve şiddetli heyecanıyla birlikte kan basıncının dışarıdan belli olmayacak biçimde yükselmesi aslında sağlıklı bir tepkidir. Ancak, yukarıdaki örnekte olduğu gibi öfke kalıcı olunca, yüksek olan kan basıncı düşmüyor. Bu da sağlığımızı olumsuz biçimde etkiliyor.

Bedenimizin verdiği tepkileri değişik biçimlerde anlatırız. Ne var ki Singer’e göre, tepkileri dile getiren bu sözlerin anlamı üzerinde pek durmayız. Örneğin, çok öfkelendiğimizde “kan beynime sıçradı” ya da çok korktuğumuzda “yüreğim ağzıma geldi” diyerek ruhumuzla bedenimiz arasındaki ilişkiyi anlatırız. Bu tür anlatımlar, duygularla bedensel belirtilerin birbirinden ayrılamayacağını gösterir. Üzüntülü olduğumuzda ağlarız. Utandığımızda yüzümüz kızarır. Moralimiz bozuk olduğundaysa daha kolay soğuk alırız. Hastalıklara karşı direncimiz duygusal durumumuzla da bağıntılıdır. Korku, yılgınlık, cesaretsizlik ve ümitsizlik bağışıklık sistemini zayıflatır. Neşeli olduğumuzda, tükürüğümüzde çok miktarda koruyucu ve bağışıklığı artırıcı globülinler bulunur. Neşemiz kaçtığında ise direnci sağlayan maddeler azalır.

Bedende, sürekli bastırılan duygular nedeniyle ortaya çıkan birçok hastalık vardır. Bunların arasında, sırt ağrılarını ve romatizmal kas ve eklem hastalıklarını, ayrıca bu hastalıkların ön evresi olan boyun sertliğini, omuz kaslarında gerginliği, bel ağrılarını, lumbagoyu, siyatiği ve sabah görülen kas gerginliğini sayabiliriz. Milyonlarca insan bu hastalıklardan şikâyetçidir.

Güçlü duygulanma durumlarında bedenimizdeki kas gerginliği artar. Bu duygulanımlar, çözümlenmediği, benimsenmediği ve doğal akışına bırakılmadığı zaman bedende olumsuz bir süreç başlar. Ruhsal nedenlerle ortaya çıkan gergin sürekli gergin olma durumunun sonucunda yalnızca kaslar değil, zamanla sinirler, dokular, eklemler de etkilenir.

Birçok hasta, bedenlerinin onlara ruhsal bir sorunları olduğu mesajını verdiğini görmezden gelir. Bu hastalar, ağrının nedeninin ruhsal olabileceğini kabul etmek istemezler.

Oysa rahatsızlıkların altında yatanın çözümlenmemiş çatışmalar, aşırı yüklenme ya da ruhsal sıkıntılarının olduğunun farkına varmak bile sorunu çözmek için atılan bir adımdır.

Üzüntüyü bırak, yaşamaya bak.

Sevgilerle

İsmail Karasu

www.ismailkarasu.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r