DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2162201-0,39%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

131 okunma

TERMİK SANTRAL VE KÖMÜR

ABONE OL
11/02/2023 19:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kömür günümüzde kısmen de olsa sobalarda bireysel olarak, apartmanlarda merkezi ısıtma şeklinde, fabrikalarda toz ve fındık şeklinde, enerji olarak ve büyük çapta da termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılıyor. Bazı sanayi dallarında hammadde olarak da görevini devam ettiriyor.

Bu sıralama içerisinde kömürün en önemli kullanım yeri termik santraller olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde yerli kömür madenciliği ve termik santral bir bağ oluşturuyor. Kömür madenciliği yatırımlarını termik santraller belirliyor adeta.

Hükümetimizin enerjiyle ilgili olarak aldığı son kararlar ortada. Devletimiz cari açığın çok büyük kısmının enerjiye ödenen dövizden kaynaklandığını saklamıyor. 50 milyar dolar civarında bir cari açık söz konusu. Bu açığı kapatmanın yolunun yerli kömür üretimine ağırlık vererek yerli enerji üretmek olduğunu önceki enerji bakanımız Berat ALBAYRAK kamuoyu ile sürekli şekilde paylaşıyordu. Termik santrallerin önünü açma çabası başlatmıştı.

Şuanda Türkiye’de büyük santral projelerinin bazılarının bittiği, bazılarının yapımının hızla devam ettiği ve planlanmış, yapılacak olan santrallerinde olduğu bir gerçektir. Devletimiz bu santrallerin sayısının daha da çoğalmasını öngörmektedir. Var olan yerli malımızın enerjiye dönüştürülmesi kaçınılmaz olmuştur. Cari açığımızın bir numaralı ilacı kömürdür durumu oluşmuştur.

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Trakya havzasında da çok zengin kömür yatakları bulunmaktadır. Bu bölgemizde de yer altı kömür madenciliğimizin önü açılmalı, ocak sayısı ve kapasiteleri artırılmalıdır. Bütün bunlar gerçekleştiğinde bölgedeki kazançların artacağı, bölge kalkınmasına ve genel ekonomimize olağanüstü katkı vereceği bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Cari açığımızın azalması ve akabinde kapanır hala gelmesi yerli enerji sayesinde olacağı artık her kesim tarafından bilinmelidir. Termik santrallerin kurulumu da bu nedenden dolayı elzem hale gelmiştir.

Ayrıca termik santraller artık eskisi gibi sağlıksız değildir. İnsan sağlığı ve çevre düzenine verdiği olumsuzluklar sıfıra yakın bir seviyeye çekilmiştir. Sürekli belirttiğimiz gibi son yıllarda geliştirilen yakma sistemleri sayesinde insan ve çevre sağlığı bakımından oluşacak emisyon sıfıra yakın bir duruma getirilmiştir. Tabii ki bu kurulan tesislerin saldığı emisyon resmî makamlarca titiz bir şekilde denetlenecektir. Filtrelerin takılması ve en son yakma teknolojilerinin kullanılması kaçınılmazdır.
Olumsuz propagandalara inanmamak gerekmektedir. Bu konuda da kraldan çok kralcılar ortaya çıkmaktadır..

Petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenabı Allah’ın bize bahşettiği bu nimeti, bu enerjiyi kullanacağız. Hem de en sağlıklı şekilde…

Hüseyin AKARÇEŞME
İstanbul Ticaret Odası (İTO)
81.Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Meclis Üyesi

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r