DOLAR 32,2170 0.1%
EURO 35,0530 0.54%
ALTIN 2.452,90-0,34
BITCOIN 22540600,25%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TELEVİZYON KANALLARINDAKİ DİZİLER’DEN
94 okunma

TELEVİZYON KANALLARINDAKİ DİZİLER’DEN

ABONE OL
13/11/2022 19:44
TELEVİZYON KANALLARINDAKİ DİZİLER’DEN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Burada sadece birkaç dizi yayından bahsetmek istiyorum. Aylarca, hatta yıllarca süre gelen iş bu dizilerin çoğunda esasta para kazanmak.  Bu çok normal olsa da, seyredenleri ahmak, hatta geri zekâlı gibi görürcesine konuları tanzim etmek…

Hele hele tarihi olayları, padişahların hayatının işlendiği dizilerde hakiki-tarihi ve milleti de nazara itibare alarak daha dikkatli olmak gerekmez mi!? Elbette gerekir.

Lakin yıllarca bu vatanı bize emanet etmişlerdir diye sevip takdir ettikleri devlet başkanlarını ve onun yardımcılarını aciz beceriksiz göstermeleri, padişahları haremden çıkarmamaları hatta şehzadelere yakınlarınca cariye ikram etmeleri ve bunu alenen yapmaları neleri akla getirmez ki.

Seyredenlerin tamamının seyrettikleri tarihi dizilerin tarihini iyi bildiği kabul edilemez ki. Bilmeyenlerinde seyrettiklerini gerçek tarih kabul edenleri o kadar çok ki, gel de ayıkla pirincin taşını!

Akıllara birçok şeyler geliyor. Acaba para kazanma dışında başka şeyler mi var diye.

Ulu Hakan Abdülhamit Han dizisini fırsat buldukça seyredenlerdenim, zaman zaman filimde geçen olaylarda paşaların davranışları, ileri sürdükleri fikirleri, fikirler karşısında, tutum ve davranışlar şaşırtacak derecede. Dolayısıyla koskoca devletin yükü üzerinde iken, yardımcılar adeta tabiri caizse bir robot. Dedikodu çevresine hâkim olanlar ise Abdülhamit’e kızıl sultan, devleti jurnalcilerle idare etti, istibdat en yüksek derecede deyip vatanı bölmeye çalıştılar.

Bu konu işlenirken, sanki padişah durumdan haberdar ama çaresiz yanlarındakilerde kuyu kazar durumda. Cidden bu durumu tarihte aynıyla vaki ise Abdülhamit Han bu kadar pasif ve beceriksiz ekip mi kurmuştu. Kurmuşsa otuz yıl nasıl oldu da bir karış toprak kaptırmadan Devleti idare etti.

Bu padişah dizilerinde bir de harem hali var ki hak getire. İşi olmayan kadınlar birbirlerine kızmakta, gıyapta konuşmalar vs. düşünüyorum da İslam’ın ağır bastığı bir zamanda bunlar hiç mi İslami bilgilere sahip değillerdi!

Ayrıca eğer padişahı göklere çıkarmaksa maksat ve de padişah her şeye malik ise neden ahmak paşalarla çalışır durumda. Padişahın güçlü olmasını ispat etmek için paşaları ahmak göstermek mi gerekir, zeki bir idareci ahmakları seçmiş olabilir mi?  Film icabı ise, idarecileri kötülemekden, aşağı düşürmeden de bir yolu bulunamaz mı?

Dizilerin bitişi okuduğumuz tarihe göre sonu belli, ama bir diziler yine filmin icabı nasıl bitirilir tahmin edemiyorum. Lütfen filim icabı da olsa tarihi olduğu gibi yansıtalım. Zira halk, neredeyse tarihini bu dizilerden öğrenir hale geldi!  

M. Zeki SAYIN

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r