DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21574561,14%
İstanbul
18°

AÇIK

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

SOBA VE KÖMÜR
806 okunma

SOBA VE KÖMÜR

ABONE OL
03/03/2024 19:48
SOBA VE KÖMÜR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Katı yakıt ticareti yapan bir iş insanı olarak ve İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesinin meslektaşlarım tarafından seçilmiş mensubu sıfatımla, bu sektörü temsil sorumluluğu bilinciyle, özellikle bir konuyu vurgulamak istedim.

Şöyle ki: Mevsim kışın ortası, havaların da soğuk gittiği dönemdeyiz. Cüzi miktarda da olsa kömür kullanımı devam ediyor. Dolayısıyla kömür sobası da işlevini bir şekilde sürdürüyor. Sobalar kışın evlerde insanlarımızı ısıtma görevini bırakmadı henüz. Sobanın başında eski usul ısınan ve sobanın verdiği zevki terk etmeyen insanlarımız tamamen bitmedi. Bir diğer gerçek de TÜRK İNSANI GÖZÜYLE ISINIR sözü çok önemli bir yer tutar. Ortam sıcak olsa bile yanan nesneye yakın durmak isteriz millet olarak. Ararız sıcaklığı veren nesneyi…

SOBA’NIN HİKMETİ

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir bilim heyeti bazı araştırmalar için arazide bulunmaktadır. Hava kararır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Misafirperver bir insana denk gelirler ve ev sahibi misafirlere bir şeyler ikram etmek için biraz yanlarından ayrılır. Hepsinin dikkati odadaki soba üzerinde toplanır. 

Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir.  Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlatırlar.

Kimyacı: “Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış”.

Fizikçi: “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş”.

Jeolog: “Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir  deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın  olasılığını azaltmayı amaçlamış”.

Matematikçi: “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış”.

Antropolog: “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş”.

Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini  sorarlar.

Adam cevap verir:  BORU YETMEDİ…

En derin saygı, sevgi ve muhabbetlerimle.

Hüseyin AKARÇEŞME

İTO Mevzuat Komisyonu başkanı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r