DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21682460,16%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

101 okunma

SİZ REKLAM VE TANITIMIN GÜCÜNÜ HALA KEŞFETMEDİNİZ Mİ?

ABONE OL
11/02/2023 19:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reklam tanım olarak,  televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema  internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılması.

Herkes bu kadarını biliyor diyeceksiniz. Evet, biliyor ama reklam verme konusunda çekimser davranılıyor.

Özellikle dijital ortamlardaki reklamlar hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerde görünmenizi sağlıyor. Yeni müşteriler kazanmak isteyenler, faklı çevrelerce bilinir olmak isteyenler, daha fazla satış yapmak isteyenler için reklam harika bir ortam. İnternet reklamları bu dönemde oldukça faydalı, sosyal ağlar sayesinde reklam birçok yerde görünür oluyor.

Elbette reklamı nasıl kullandığınız, mesajınızı hangi kelime veya görsel ile ne zaman verdiğiniz, amacınız önemli. Reklam vermek için çeşitli mecraları birlikte değerlendirmeniz de mümkün.
Esnaf veya diğer ticaret alanlarında aslında reklam kaçınılmaz bir tanıtım ve satış aracı. “Müşteri azaldı, piyasada hareket yok” diyerek yakınmak yerine, hareketi siz yaratın. Reklam verin, müşterilerinize seslenin, rakiplerinizle yarışın, piyasaya canlılığı siz getirin. Ama “birileri piyasayı canlandırsın sonra reklam yaparım” diyorsanız,  daha beklemeniz gerekebilir.

Reklam müşteriyi harekete geçirir, satın alma isteği doğurur, sizi fark etmesini, ürüne veya hizmete ihtiyaç hissetmesini sağlar. Reklam ile müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin aklında kalırsınız.

“Reklama verecek param yok, reklama ihtiyacım yok ” diyen müşteri ve satış da istemiyor demektir.  Reklama daima ihtiyaç vardır. Müşterinin daima aklında kalmanızı sağlar. Hele bu günün çabuk vaz geçen müşterisinin aklında devamlı reklam ile kalmak gerekiyor. Global markalara bakınız. Bütün dünyada tanınıyorlar ama reklamsız bir günleri geçmiyor.

Hatırlar mısınız eskiden çay markaları reklam ihtiyacı hissetmezdi. “Nasıl olsa Türk halkı çayı seviyor ve alıyor” diye düşünüyorlardı. Kahve firmaları piyasaya girip, istikrarlı reklamlar ile Türk halkına Türk kahvesi dışındaki kahveyi sevdirince çay firmaları baktılar ki tüketicinin alışkanlıkları değişiyor, reklam yapmaya başladılar.

Elbette çay reklamlarının sonradan rekabet etkeni de var ve bu konu derslerde anlatıp örnek gösterdiğimiz bir durum. Bu konuda birçok örnek vermek de mümkün.

Tanıtım ise başlı başına bir uzmanlık dalı. Bu konuda biz uzmanlardan destek almanız daima faydalı. Ama ne yazık ki herkes kendince tanıtımı iyi yaptığını zannediyor ve sonra “reklam verdim, tanıtım yaptım hala sonuç yok” diyor. Elbette olmaz. Çünkü bu iş el yordamı ile yapılacak bir iş değil. Artık bunun bilincine varmak ve bu iş için bütçe ayırmak gerekiyor. Malum, harcamadan kazanılmaz.

Sözün özü; Reklam firmanızı, ürün ve hizmetinizi fark ettiren satış için iyi bir enstrümandır. Reklam vermede cimri olmayınız, reklamın ve tanıtımın gücünden faydalanınız.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com   Twitter: TümayMercan@Tumaymercan  / Facebook:Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r