DOLAR 32,2192 0.05%
EURO 35,0175 0.21%
ALTIN 2.460,820,00
BITCOIN 2230822-0,47%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

125 okunma

SEÇİMLER SONRASI İTO’DA MESLEK KOMİTELERİ NASIL OLUŞUR

ABONE OL
11/02/2023 17:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret odası seçimleri 4 yılda bir yapılır. İTO 5174 sayılı özel bir kanunla kurulmuş bir ticaret erbabı kurumudur. Odamız tüzel bir kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Bünyesindeki araçların plakası resmiyeti niteleyen siyah renktedir. Şirketler ilk kurulurken otomatik olarak Ticaret odasına kaydolur. Şahıs firmaları ise ister esnaf odalarını seçer, isterlerse Ticaret odasını tercih eder. Her seçim öncesi şirketler oy kullanmak için İTO’dan yetki belgesi onaylatmak zorundadır. Şahıs firmalarında ise kişisel kimliğini göstererek oy kullanılır. Bana göre seçim öncesi oluşturulan belgenin şirket yetki belgesi şeklinde isimlendirilmesi yanlıştır. Zaten mevzuat gereği yetkili müdür sıfatı taşıyanlardan başkası oy kullanamayacaktır. Dışarıdan birisine yetki verilememektedir. O halde bu belgenin ismi olsa olsa şirket oy kullanma belgesi olmalıdır. Veya oy kullanabilir belgesi.

Seçimler diğer seçimlerde olduğu gibi adayların listelerinin zarfa konularak sandığa atılması şeklindedir. Buradaki fark (listedeki tescilli Ticari unvanları tam olarak yazılmış olan) şirketler seçimi kazanmış oluyor. Seçimi kazanan şirketler seçimden bir gün sonra şirketteki imzaya yetkili müdürlerden bir kişiyi belirler ve odaya ismini yazılı sunarlar. Seçilme süresi olan 4 yıl içerisinde şirketler imzaya yetkili başka bir müdürü öncekinin yerine atayabilir. Oda organ seçimleri muhtarlık seçimleri ile benzerlik taşır. Adaylar listelerini hazırlarlar, kağıda bastırırlar. Seçim günü sandık mahalline, oy kullanma odasına bırakırlar. Seçime katılacakların önceden odaya veya herhangi bir kuruma müracaat etmelerine gerek yoktur.

Kişisel olarak aday olunmaz. Komitelerinde söz birliği yaparak aday olan gruplar ileride sorun çıkmaması için meclis üyeliği ve komite üyeliğinin nasıl taksim edildiğini önceden karara bağlarlar. Listelerini de kararlaştırılan şekilde bastırırlar. Listelerini de kararlaştırılan şekilde bastırırlar. Örneğin bizim komitemiz gibi 5 üye ile temsil edilen bir komitede yukarıdan aşağıya doğru 5 firmanın oda sicil numarası ve ticari unvanı kısaltma yapılmadan yazılır. Sicil numarası ve unvan yazarken hata yapılmaması lazımdır.

Ayrıyeten alt tarafa da 5 tane yedek üye firma ismi yazılır. 5 üyeli bir komite 2 meclis üyesi+ 3 komite üyesinden oluştuğu için ilk iki sıradaki firmalar seçim kazanıldığında meclis üyesi olur. Attaki üç firma ise komite üyesi olur. Meclis üyeleri istifa eder veya başka şekilde ayrılırsa 3 ve 4.sıradaki firmalar onların yerine meclis üyesi olabilir. Kendi yerlerine de yedek üyelerden gelir.

500 ile 2000 arasında üye firma sayısı olan komiteler 5 üye (2 meclis üyesi,3 komite üyesi) çıkarır.

2000 ile 5000 arasında üye firma sayısı olan komiteler 7 üye (3 meclis üyesi,4 komite üyesi) çıkarır.

5000 ile 10.000 arasında üye firma sayısı olan komiteler 9 üye (4 meclis üyesi,5 komite üyesi) çıkarır.

10.000 ve yukarısı üye firma sayısı olan komiteler 11 üye (5 meclis üyesi,6 komite üyesi) çıkarır.

81 tane irili ufaklı meslek komitesinin oluşumu bu kriterlere göre oluşturulur.

İTO Meclisi ayda bir defa her ayın ikinci perşembesi toplanır. 81 Komiteye mensup meclis üyeleri meclisten hem kendi komiteleri hakkında, hem de genel ekonomi ile alakalı söz alıp konuşurlar. Alınacak kararlarda oylamalara katılırlar. Meslek komiteleri de meclis ve komite üyeleri olarak yine ayrıca ayda bir defa toplanırlar. Projelerini sunarlar. Bu toplantılarda kendi sektörlerinin sorunlarını masaya yatırırlar. Sıkıntı ve taleplerini raporlaştırarak yetkili mercilere ulaştırırlar. Ayrıca zümre toplantıları diye adlandırılan toplantılar düzenlerler. Bu toplantılar seçilmiş İTO meslek komitesini oluşturan üyelerle aynı meslek grubuna kayıtlı firmaların temsilcilerinin çağrılması şeklindedir. Bu toplantılarda sorunlara çözümler üretilir. Ancak son zamanlarda pandemi musibeti sebebiyle bu gibi toplantılar online olarak gerçekleştirebiliyor. Yani zoom üzerinden genellikle.

Seçimi kazananlar ilçe seçim kurulundan mazbatalarını alırlar öncelikle. Seçim sonuçlarına ilçe seçim kuruluna müracaatla itiraz edilebilir.  Seçimden sonra her komite toplanarak kendi aralarında komite başkanını ve başkan yardımcısını seçer. Komitede seçilecek Başkan ve Başkan yardımcısı meclis üyesi de olabilir. Komite üyesi de olabilir. Meclis üyesi olarak seçilen 261 (Mart 2018 seçimleri itibari ile ) üye en yaşlı meclis üyesinin başkanlığında toplanır. (Seçimden 3 gün sonra) 1 YK Başkanı ve 10 YK üyesini, meclis başkanı ve başkanlık divanı üyelerini, mevzuat komisyonu başkanı ve üyelerini, disiplin kurulu başkanı ve üyelerini seçerler. Sadece disiplin kurulu üyeleri aktif meclis üyesi değildir. Geçmişte meclis üyeliği yapmış duayen kişilerden seçilir. İTO’YA BAŞKAN OLMAK VEYA KURULLLARINDA YER ALMAK İÇİN ÖNCELİKLE KENDİ MESLEK KOMİTESİNDEN MECLİS ÜYESİ SIFATI KAZANMAK LAZIMDIR.

 Hüseyin AKARÇEŞME

 81.Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Meclis Üyesi

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r