DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21958894,01%
İstanbul
31°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

RAMAZAN NEDİR, NE DEĞİLDİR?
5041 okunma

RAMAZAN NEDİR, NE DEĞİLDİR?

ABONE OL
25/03/2023 22:16
RAMAZAN NEDİR, NE DEĞİLDİR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ramazanda oruç tutmak; yemeyerek acı çekmek ve dayanıklılık seviyesini ölçme değildir. Gündüz aç ve susuz kalmak, gece olunca da kayıpları tıka basa telafi etmek de değildir. Ayrıca irade ve nefis gücünün kontrolü de değildir. Anne ve baba hatırı ve baskısı için yapılması gereken bir ibadet de değildir. Aksine oruç bir borç değil, insana verilmiş bir hak ve şifadır.

Ramazan ve oruç kişinin kendi farkındalığını kazanma ayıdır. Bu ay zihnin bedenle bütünleşmesi, zihnin bedenle uyumlanması ve barışmasıdır. Bunun yanında varoluşa şükür etme ayıdır. Bu süreç kişinin geçmişi affederek geleceğe yer açmasına, güzel dua ve niyetlerle bedenini şifalandırmasına, sahip olunanlara şükür ederek bolluk ve bereketin güçlendirilmesine olanak tanır. Ayrıca ibadetlerle; yaradılışa olan sevginin büyümesine, incinmiş ve incittikleri ile barışarak öfke ve kinlerin bitirilmesine, dinginlik ve sessizlikle huzurun ve içsel yolculuğun güçlendirilmesine zemin hazırlama ayıdır.

-Ramazan, evde 20 tabaktan oluşan iftar yemeğine, “Peygamberimizin sünneti” diye hurmayla başlamak değildir.

-Ramazan, bir köyü doyuracak kadar yemek yedikten sonra namazda zorlanmamak için içilen maden suyu da değildir.

-Ramazan, gündüz aç kalmanın akşam intikamını almak değildir.

-Ramazan, akşama kadar her kalbi kırıp, her hakka girdikten sonra iftardan az önce, Nihavend Makamında İlahiler dinlediğiniz için tüm günahlarınızın bakiyeden otomatik silindiği bir ay da değildir.

-Ramazan, Şaban ayında 1.5 milyon TL’ye jip alıp, ‘Kuzum, bu sene zekât veremeyeceğiz, biraz borca girdik…’ diye durumu kurtarabileceğiniz bir ay da değildir.

-Ramazan ayı akşama kadar 85 milyonun, hatta 1 günlük kedi yavrularının dahi hakkını yedikten sonra iftarda ”Güllaç torbasındaki kırıntıları da balkona dökelim, inşallah sevaptır” dediğiniz için ahirette sorgu sualde, size torpil sağlayacak bir ay değildir. Çünkü Ramazan farklılığını Güllaç torbasından alan bir ay değildir…

-Ramazan, Ramazan şerbeti değil, Hacivat-Karagöz oyunları değil, Hz Yusuf dizisi değil, Oruç Baba türbesi önünden son 2 dakika yayına giren uhrevi bir âlem değildir.

-Ramazan, 11 ay boyunca ‘Aç mısın, bir ihtiyacın var mı?’ diye sormadığın bir adama ‘Oruç musun?’ diye sorgulamak değildir. -Ramazan, mahallede 1 ay boyunca oruç tutmayanları değil, 12 ay boyunca aç kalanları araştırıp bulmanızı öğreten bir aydır.

-Ramazan, İnstagram’da iftar storyleri değil; fakir fukara ile ekmeğini paylaşmaktır. İhtiyaçlarını alamadığı çocuğunun gözüne bakan gariban babanın yüzünü güldürmektir. Kapısının önüne zarf koyup kaybolmaktır…

-Ramazan, son birkaç yılda Karun gibi zengin olmuşlarla değil; uzun yıllardır kıt kanaat yaşamaktan sefaleti kanıksamış bir gariban bulup ezanı beklemektir.

-Ramazan şekersiz sakız çiğneyince değil; ‘insan eti yiyince'(gıybet etme)  orucunuzun bozulduğu konusunda endişe etmeniz gereken bir aydır!

-Ramazan sadakadır, zekâttır, Kur’andır, namazdır.

-Ramazan ‘Aranızda Muhammed kim?’ denilecek kadar sade yaşamış bir Nebinin (S.A.V.) “Aişe etleri dağıttın mı?” diye sormadan sofraya oturmadığı bir aydır.

-Ramazanın bizi ihya etmesi dileğiyle…

Rabbim, Ramazan-ı Şerif’i razı olacağı şekilde ihya etmeyi nasip etsin.

Ömrümüzün Ramazan, ahiretimizin ebediyen bayram olması, Cenab-ı Hak’kın doğru yola iletip ve o yolda daima başarılı kılmasını dilerim. Mevla’m en sevdiğiyle iki cihanda bir eylesin. Günümüz ve gönlümüz aydın, akıbetimiz hayır, Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi daima üzerimize olsun.

Hacı ARICI

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r