DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21550250,23%
İstanbul
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

PROMOSYON MALZEMESİ MÜŞTERİ İLE BAĞ KURAR
1117 okunma

PROMOSYON MALZEMESİ MÜŞTERİ İLE BAĞ KURAR

ABONE OL
29/10/2023 11:04
PROMOSYON MALZEMESİ MÜŞTERİ İLE BAĞ KURAR
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Promosyon, firmaların ve kurumların daha geniş kitlelere ulaşmak, kendilerini tanıtmak amacıyla üzerinde logo ve sloganlarının bulunduğu hediyelik eşyalardır.

Reklam, kurumsal iletişim, marka ve pazarlama iletişiminin açısından önemli bir araç. Hatırlanmayı, hatta daha kolay hatırlanmayı sağlıyor.

Doğru seçilmiş bir promosyon ürünü, doğru zamanda ve doğru yerde müşteri veya hedef kitlesi ile buluştuğunda etkisi oldukça kalıcı olur.

Ülkemiz promosyon malzemesi üretimi ve çeşidinde hatta ürün yaratıcılığında oldukça iyi durumdadır. Sektörde üretimin %25’ i oranında ihracat da söz konusu. Bu hem promosyon malzemesi üreten firmaların kabiliyeti hem de promosyon malzemesi kullanan firma ve kurumların konuya ilgisi ile gelişen bir durum ve gelişmeye açık bir sektör.

Bir ülkede promosyon malzeme üretimi ne kadar canlıysa orada konuyu anlayan, ilgi duyan bütçe ayıran reklam, tanıtım çalışmalarına ve hedef kitlesi ile iletişime önem veren o kadar çok firma ve kurum var demektir.

PROMOSYON MALZEMESİ NASIL BELİRLENMELİ?

Bu oldukça detaylı bir konu, kurumun hedeflerine, promosyon malzemesini hedef kitlesi ile nerede buluşturacağına, kısa süreli mi uzun süreli mi bir ürün yaptıracağına, ürünün kalıcılık derecesine, promosyon malzemesinin miktarına, sayısına, fiyatına, kaç çeşit ve kategoride ürün yaptırılacağına bağlı ve başka detayları olan bir konu. Bu konuyu yıllardır Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesinde Kurumsal İletişim, Reklam, İletişim Ortam ve Araçları vb meslek derslerinde anlatıyorum.

Birçok kişinin basit gibi gördüğü bu konu detaylı bilgi araştırma ve danışmanlık hizmeti alınmasını gerektiriyor.

77. LONCA İŞ SOHBETLERİNDE PROMOSYON MALZEMELERİ KONUŞULACAK

Bu kez burada anlatmayayım ve 30 Ekim 2023’de saat 20.00 ‘de 77. Lonca İş Sohbetlerinde promosyon malzemeleri üreten kişilerden ve kurumlardan dinleyelim. 

Ömer Karatemiz (Promasiad Yön. Kur. Baş.),Hüseyin Koca (Bestah Ajans Yön. Kur. Baş.), Mustafa Kemal Kaşo (Kemal Kaşo Ltd.Şti),Prof. Dr. Ömer Torlak, Lonca İş Geliştirme Platformu Başkanı Eşref Küçükateş moderatörlüğünde konuyu anlatacaklar. 

Küçük de olsa hediye almak herkesi mutlu eder. Promosyon malzemesi bir hediyedir. Kurumlar ve firmalar için akılda kalıcılığı sağlar.

Müşteri ilgili kurumdan aldığı promosyon ürününü kullandıkça firmanın logosu hafızaya kazınır, tavsiye edilir, duygusal bağ kurulur.

Kurumlar ve firmalar müşterileri ile duygusal bağ kurmak için çok farklı çalışmalar içine giriyor ve bu konuyu önemsiyorlar. Neden? Konunun önemini fark ettikleri için. Yoksa neden buna bütçe ayırsınlar.

Kurum ve firmalar için promosyon konusunda çalışılacak firma konusunda önemli bir nokta var.  Rüştünü ispat etmiş, referansları olumlu firmalarla çalışmak. Promosyon işine yeni girmiş bir firma ise müşterilerine güven verebilmeli. Bu alanda ürünü üretenlerin yanında aracı kurumlar oldukça fazla.

Hatta zaman zaman mevsimsel olarak alana giren aracı firma sayısı artıyor.  Aracı ne kadar çok olursa tahmin edeceğiniz gibi fiyat yükseliyor, rekabet kızışıyor.

Bu alandaki rekabet ülke içinde değil, ülke dışında olmalı. Büyümeye çok açık bir sektör ama bir o kadar da sorunları olan bir sektör.

Kurumsal iletişim, markalaşma, pazarlama iletişimi açısından promosyona önem veren firmalar daima birkaç adım öne çıkar.

Sözün özü; Promosyon işini ciddiye alıp, bütçe ayırmak gerek. 30 Ekim 2023’de saat 20.00 ‘de 77. Lonca İş Sohbetlerinde hep birlikte konuyu dinleyelim.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece http://esnafbulteni.com/  ’ye link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi durumda kanuni işlem yapılacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r