DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21628920,38%
İstanbul
26°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
88 okunma

PERSONEL İŞ SÜREÇLERİNİZİN NERESİNDE?

ABONE OL
11/02/2023 21:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Personel iş yerinin olmazsa olmazı, iş yerini ileriye ya da geriye götüren kişidir. “İşyerini ben yönetiyorum, burada patron benim” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette patron sizsiniz, neyin nasıl yapılacağına karar veriyorsunuz, parayı yönetiyorsunuz. Ama düşündüğünüzü uygulayan, müşteri ile daima karşı karşıya olan da personeliniz. Üstelik her düzeydeki ve unvandaki personeliniz.

Durum Değerlendirmesi

Eğitim verdiğim ve danışmanlık yaptığım kurumlarda yönetimin personele bakış açısını daima önemsemişimdir. Bu durum sorunların kaynağını bulmada iyi bir yol göstericidir.

Değer verdiğiniz bir misafiriniz geldiğinde ikram ettiğiniz çayın taze, demli ve misafirinize uygun saygıda ve durumda servis edilmesini istersiniz değil mi?

Ya da işyerinize kadar gelmiş veya telefon etmiş müşteri alış veriş etmese dahi aklında iyi kalmak istersiniz.

Kısacası her ne iş yapıyorsanız, gün içinde işinizle süreçleri bir düşününüz ve bu süreçlerde personel nerede, ne kadar etkin buna bir bakınız. İşlerinizin iyi veya kötü gitmesinde personelin etkisini düşününüz.

Personelinizin yetkinliğini, değil ise neden daha bilgili bir personel ile çalışmadığınızı veya personelinizi güçlendirmediğinizi gözden geçiriniz

Personelinize nasıl davrandığınızı düşününüz. Siz personelinizin yerinde olsanız, size öyle davranılmasını ister miydiniz, bu şartlarda çalışmak ister miydiniz? ( Olumlu veya olumsuz, saygılı veya saygısız, güvenli veya güvensiz, personelinize verdiğiniz ücretle geçinebilir miydiniz? )

Net ve objektif cevaplarınızdan sonra belki personeliniz ile ilgili olumlu/ olumsuz bakış açınız değişecektir. Hatta belki neden rakiplerinizle istediğiniz gibi rekabet edemediğinizi de bulacaksınız, müşterinin neden sizi tercih ettiğini veya etmediğini.

Bu gün teknik olarak çeşitli donanımlara, malzemeye, imkânlara her kurum sahip olabiliyor. Ama nitelikli insan kaynağı bulmak ve bu kaynağı adaletli olarak elde tutmak başlı başına bir yönetim becerisi gerektiriyor.

Personel, iş ortamları için ister büyük bir ticarethane, isterse daha küçük bir iş yeri olsun son derece önemli bir faktör. Ve personel dediğimiz kişi bir insan. Tıpkı sizin gibi. Bu gün emrinizde çalışıyor olması hayatı boyunca emir altında çalışacağı anlamına gelmez. İlerleyen zamanlarda sizin işletmenizi bile satın alabilir. Nitekim böyle örnekler var.

Sözün özü; Personel en büyük yardımcınız ve işinizi yaşatmak için bir ekipsiniz. Personele bu bilinç ve düşünce ile bakmak kurumları hedefine götürüyor. Personelinize değer veriniz. Personele değer vermek elbette hedefi olan kurumlar için geçerli.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r