DOLAR 32,2170 0.1%
EURO 35,0530 0.54%
ALTIN 2.452,90-0,34
BITCOIN 22540600,25%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

112 okunma

ORHAN KURAL’IN ARDINDAN

ABONE OL
11/02/2023 17:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm kıtalarda ayak izlerini bırakarak gitti o, zihinlerimizde ve kalplerimizde ise asla unutulmayacak anılarını ve hayat derslerini…

Kaleme aldığı kitaplarının, çağlar boyu ufukları aydınlatacağından ve bin bir emekle kurup geliştirdiği Gezginler Kulübümüzün, onun üretici, ilerici ve aydınlık ruhunu daima yaşatacağından şüphemiz yok.

Türkiye Gezginler Kulübü kurucu başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ile birlikte dünyanın dört bir yanına seyahat etmiş şanslı bir gezgin olarak şunu söylemeliyim ki; kendisi benim gözümde seyyahların piriydi. Ona Çağdaş Evliya Çelebi denirdi. Çokta doğru bir yakıştırmaydı bu. Gençlere hem bu gezegeni sevmeyi ve korumayı, hem de onu keşfetme aşkını aşılamaktaydı. Evini dünyanın her köşesinden gelen gençlerin ücretsiz kalabileceği bir “gezginler evi” haline getirmişti. Cankurtaran semtinde tarihi binayı gezgin lokali ve Benin konsolosluğu olarak değerlendirdi. Hem ülkemizdeki gençlerin dünyanın farklı yerlerine seyahat etmeleri hem de dünyadaki gezginlerin ülkemizi ziyaret etmeleri için çalışmalar yürütmekteydi.

İTÜ Maden Fakültesi Kömür ana bilim dalı, İstanbul Aydın ve Esenyurt Üniversiteleri Öğretim Üyelikleri yaptı. Benin Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu, Türkiye Gezginler Derneği Kurucu Başkanlığı, Bağımlılık ve Sigara karşıtı “Sarıay Derneği” Kurucu Başkanlığı, Guinness Türkiye Temsilciliği görevleri, hocamızın insanlığa faydalı olmak ve hayata anlam katmak adına giydiği şapkalardan başlıcalarıdır.

Onlarca gezi kitabının yanı sıra,  bir maden mühendisi olarak kaleme aldığı, 22 devlet başkanının önsöz yazdığı Guinness Rekorlar Kitabına giren “Coal” isimli kitabı, dünyada  kömür ile ilgili yazılan en kapsamlı bilimsel kitaptır.

19 farklı dile çevrilen “Dünya İçin Bir şey Yap” isimli el kitabının da yazarı olan Prof. Dr. Orhan Kural, o çok sevdiği ve karış karış gezdiği bu dünyada güzel ve anlamlı izler bırakarak 23.12.2020 de aramızdan ayrıldı. (Covid 19)

İstanbul ticaret odası (İTO) olarak geçmişte ortak çalışmalara imza attık. Hocamızın Kâğıthane’deki Hizmetleri ve konferansları da her türlü takdire şayandı.
Hocamız sıra dışı bir kişilikti. Dünya insanını kucaklayan, bu gezegen üzerinde canlı ve cansız her nesneye sevgi ve saygı besleyen, hayvan dostu, çevre dostu, çok yönlü ve evrensel  bir insandı.

Vefalı ve kadirşinas bir dosttu.

Varlığını, sohbetini, yol arkadaşlığını şimdiden çok özlediğimiz hocamıza Allah`tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

Ruhu şad, mekanı cennet, makamı Âli olsun..
Ne mutlu ona ki bu Dünyada sayısız eserler bırakarak göçen kullardan oldu.

Hüseyin Akarçeşme
-Gezginler Kulübü-25.12.2020

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r