DOLAR 32,5174 -0.01%
EURO 34,9732 0.22%
ALTIN 2.434,12-0,04
BITCOIN 21156320,19%
İstanbul
29°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
ÖMÜRDEN BİR YAPRAK DAHA KOPTU
379 okunma

ÖMÜRDEN BİR YAPRAK DAHA KOPTU

ABONE OL
26/12/2022 21:33
ÖMÜRDEN BİR YAPRAK DAHA KOPTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir yılın daha sonuna geldik. Acısıyla, tatlısıyla, kederiyle, neşesiyle ömür sayfamızdan bir yaprak daha eksildiği bu günlerde; kabire bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Sonuna geldiğimiz yılın son günlerinde, geriye dönük bir yılın muhasebesini yapmak; yeni bir yılı güzel geçirmek için hazırlık noktasında, bizlere yön verecektir.

Kur’an-ı Kerim’de yüce Rabbimiz şöyle buyurur;

“Allah, (inkârcılara) ‘Yeryüzünde kaç sene kaldınız?’ diye sorar. Onlar, ‘Bir gün, ya da bir günden daha az bir süre kaldık. Hesap tutanlara sor’ derler. Allah, şöyle der: ‘Çok az bir zaman kaldınız. Keşke bunu (daha önce) bilmiş olsaydınız. Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minun Sûresi, 23/112 –115)

“(Suçlular, ahirette) (kıyameti) hakikati gördükleri gün, onlara sanki (bu dünyada) bir akşam veya bir kuşluk vakti kalmış gibi gelecektir.” (Naziat Sûresi, 79/46)

“…onlar vâdedildikleri azabı gördükleri gün, sanki dünyada sadece gündüzün bir saati kadar kaldıklarını sanırlar…” (Ahkâf Sûresi, 46/35)

Gönül dostları;

Yeni bir yıla girerken, kaybettiği bir önceki yılda; “yapması gerektiği halde yapmadıklarını, yapmaması gerektiği halde yaptıklarını ve bunun hesabını düşündüğünde” ağlaması gerekenler, tam tersine, gülüp eğleniyorlar. Şeytanın aldatması ve süslü göstermesi sonucunda ahiret ve hesap bilincini kaybedip, dünyevileşebiliyorlar. Bu yüzden de, seküler bir mantıkla dünyada sürekli kalıcıymış gibi davranıyorlar. Her yeni yıla girerken gülüyor, eğleniyor, seviniyorlar.

Peki ne yapmak gerekir?

Geçen günlerin muhasebesini yaparak kendimizi hesaba çekelim ve daha fazla geç kalmadan harekete geçelim. Nerede ve neleri yanlış yaptık? Günahlarımız için istiğfarda bulunduk mu, tövbe ettik mi? Kısacık dünya hayatımızı, sonsuz ahiret yurdumuz için iyi değerlendirebildik mi? Dünyamızı, ahiretimizin tarlası olarak iyi ve bereketli biçimde ekip biçebildik mi? Ahirette önümüze çıkacakları dünyadayken gözden geçirip, günahlardan tövbe ederek ve Salih amelleri çoğaltarak orada yüzümüzü güldürecek iyilikler, güzellikler biriktirebildik mi?

Milâdi yeni bir yıla daha gireceğimiz bu günlerde, bizleri yaratan Cenâb-ı Hakk’a hamdüsenalar ediyor, kalan ömrümüzün sağlık, afiyet ve huzur içerisinde geçmesini Rabbim ’den niyaz ediyorum.

Bir yılın sonuna geldiğimiz bu günlerde, geriye dönük bir yılın muhasebesini yapıp, gelecek yeni yılda aynı hataları yapmamak temennisiyle…

Selam ve dua ile…

Hacı ARICI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r