DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21625011,11%
İstanbul
18°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

420 okunma

MÜŞTERİNİZİ NE KADAR ÖNEMSİYORSUNUZ?

ABONE OL
11/02/2023 16:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Bu nasıl bir soru” dediğinizi duyar gibiyim.  Esnaflar ve ticaret yapanlar müşteri olmadan yaşayamayacaklarını iyi bilirler.

Eskiler “Müşteri velinimetimdir” ifadesini de hatırlarlar.

Peki şimdi, bu dönemde böyle mi?

Lütfen bir düşünün, müşterinizi ne kadar önemsiyorsunuz?

Gerçekten önemsiyor musunuz?

Önemsiyorsanız, bunu müşterinize nasıl fark ettiriyor, hissettiriyorsunuz?

Siz de bir başka yerin müşterisi olduğunuzda müşteri olarak neler bekliyorsunuz ve kendi beklediklerinizi kendi müşterilerinizde ne kadar yerine getiriyorsunuz?

Çok soru sordum farkındayım ama sebebi var.

AHİLİK DEĞERLERİNİ YAŞATMAK

Geçtiğimiz günlerdeki perakende alışveriş turları ve deneyimlerim ve başkalarının da görüşleri aslında müşterinin pek de önemsenmediğini gösterdi. Ben hala deneyerek, görerek, dokunarak almak isteyen bir müşteriyim.  Eski alışveriş deneyimlerim, ahilik değerlerine uygun esnaf deneyimlerim hala akılımda ve bu davranışları arıyorum. Aramaya da devam edeceğim. Çünkü ahilik değerlerine uygun müşteri karşılama ve satışta, müşteriye verilen değer hissedilebiliyor.

PERAKENDE DENEYİMİM

Fakat bu zamanda, toz içinde deneme kabinleri, ilgisiz, bilgisiz, somurtkan, müşteri ile ilgilenemeyecek kadar yoğun satış elemanları, özensiz sergilenmiş ürünler ve daha neler. Küçük dükkândan, markalara, zincir perakendecilere kadar durum böyle. Fena bir durum.

Elbette işini iyi yapan da vardı. Zaten alışverişi de oradan yaptık.  Alışveriş ettiğim yer eski perakende kültürünü devam ettiren, müşteriyi önemseyen, dinleyen, ne istediğini anlayabilen bir işyeriydi. Görevli 20 çeşit ayakkabıdan birini gösterip denememi sağladı ve sadece o bana uygun geldi. Diğerlerini denedim ama olmadı. Bu isabetli öneriyi yapan görevli 37 yıldır bu işi yapıyormuş. Müşteriye bakıp, dinleyip, ihtiyacını zaman kaybettirmeden sağlamak ve işini profesyonelce yapmak işyeri ve müşteri için çok değerli.

Böyle bir deneyim kolay kazanılmıyor. Ama işletmelerin de bu profesyonel satış personelinin kıymetini bilmesi gerek. Bunun için işletme sahibinin işinin kıymetini bilmesi gerek. Yani bu iş bir değer bilme zinciri.

DEĞİŞİM, NEREYE DOĞRU

Pandemi sonrası her sektörde bir farklılık oldu. Yeni deneyimler kazanıldı, müşteri değişti vs. Değişimler çok normal. Ama iyiye doğru değişim olmalı.

Perakende online satışa yönelince belli ki çalışan insan kaynağına önem vermemeye başlamış. Oysa bir mağazanız, dükkanınız varsa buna uygun müşteri beklentisi de karşılanmalı.

Özellikle şehir çarşılarının esnafları mağaza ve dükkanlarında müşteri beklentisini karşılayamayınca, müşteri ister istemez online alışverişe yönelecek. Yani kendi elinizle müşteriyi başka adrese göndermiş olacaksınız.

PERAKENDE KIRILMA NOKTASINDA

Perakende şu aşamada kırılma noktasında.  Şehir çarşılarının esnafları mağaza ve dükkanlarında müşteri doğru yönetilebilir ve yönlendirebilirse devamlılık sağlanır. Yoksa trenin son vagonu da kaçar. 5 sene içinde büyük dönüşüm başlar. Çünkü nüfus/ müşteri giderek dijitalleşiyor.

Pandemi sonrası bu büyük açılmanın işyerleri tarafından doğru yönlendirilmesi gerek. Bu konu sadece perakendeyi değil, kafe, restoran tarzı yerleri de ilgilendiriyor. Yani bütün işkollarını.

İşyerinizi açıp, müşteri bekliyorsanız, kendinize, işyerinize, personelinize, müşterinize bir bakmanız, artı ve eksileri değerlendirmeniz gerekiyor. En önemlisi de vizyon. Vizyonunuzu belirlemezseniz, 3-5 yıl içinde şartlar daha da zorlaşacak ve yok olmaya doğru gidilecek.

Sözün özü, şimdi her şeyi gözden geçirme zamanı. 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r