DOLAR 32,1765 -0.22%
EURO 34,9981 0%
ALTIN 2.433,150,63
BITCOIN 22526381,79%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MÜŞTERİLER NE İSTER?
3896 okunma

MÜŞTERİLER NE İSTER?

ABONE OL
03/06/2023 13:27
MÜŞTERİLER NE İSTER?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret yapanlar için müşterileri elbette önemlidir. Müşteri olmazsa ticaret olmaz.  Hangi sektörde ticaret yapıyorsanız yapın işinizi müşteriye satış yapmak için, müşteri için yaparsınız. Hesap basit, satış yoksa kar yok. Kar yoksa yaşam ve sürdürülebilirlik yok.

Müşteri sizin için hayati önem taşıyor elbette ama gerçekten müşteriye önem veriyor musunuz?

Müşterinin ne istediğini, beklediğini, nelere kızdığını nelerden memnun olduğunu biliyor musunuz?

Sizi diğer rakiplerinize göre neden tercih ettiğini yada etmediğini?

Müşteri için çok ulaşılabilir olabilirsiniz ama kapınızın önünden bile geçmez.  Çok uzaktasınızdır müşterinize ama arar bulur ve sizden alışverişten vaz geçmez. Neden dersiniz?

Müşteri ne ister?

-Müşteri öncelikle güvenmek ister.

-Müşteri satın aldığı ürüne ve ürünü satan yere güvenmek ister. Çoğu kez üreticiyi tanımayabilir. Satın aldığı yer önemlidir.

-Müşteri fiyatın doğruluğuna, ürünün ederine güvenmek ister. Satın alınan ürünün özelliğine göre temizlik kurallarına, hijyen kurallarına uyum ister. Özelikle gıdada.

-Kolay ulaşmak ve araç parkı kolaylığı ister. Dükkan sahibi dükkan önüne kendisi araç park ediyor ve müşteriye yer bırakmıyorsa, müşteri durumu anladığında sıkıntısız ulaşabildiği yerleri tercih eder.

-Müşteri saygı ve sağlıklı iletişim ister. Sorularına cevap bekler.”Alırsan al, almazsan kendin bilirsin “ tavrını anlar.

-Müşteri temiz kokan dükkanlar ister. Örneğin giysi satan dükkan lahmacun kokmamalı. Bir restoranın da havalandırması yeterli olmalı. Mağaza, dükkan, her türlü kapalı alan sigara kokmamalı. Sigara +oda parfümü hiç kokmamalı.

-Müşteri “ hoş geldin, güle güle ” ve “güleryüz” bekler.  O an satın almamış olabilir. Ama memnun ayrıldığı dükkandan mutlaka alışveriş eder veya tavsiye eder.

-Müşteri dükkan içinde aradığı ürünü kolayca bulmak ister. Ürünü tanımayan satış elemanı müşteriye güven vermez.

-Müşteri vaat ettiğiniz hizmet kalitesini bekler.

-Müşteri şikayetinin dinlenilmesini ve çözüm bulunmasını ister.

-Aldığı ürünün kullanımı özellik gerektiriyorsa bunun hatırlatılmasını, anlatılmasını ister.

– Müşteri değer verildiğini görmek ve hissetmek ister.

Sektörünüze göre eklemeler yapmak mümkün. Çok şey mi istiyor müşteri ne dersiniz?

Bugünün Müşterisi

Bu günün müşterisi beklentisi yüksek bir müşteri. Bu beklentileri karşılayamayacak olanların  hangi iş kolu olursa olsun, iş yeri açmaması, açarsa da bu talepleri karşılayabilmesi gerek.

Bu müşteri talepleri yeni değil aslında yüzlerce yıldır var. Fakat bu günün müşterisi biraz daha seçici ve kanunlar müşteriyi koruyor.  Para kıymetli ve zor kazanılır olduğu için daha dikkatli. En azından önemli bir bölümü böyle. Müşteri hakkını aramayı biliyor. Ayrıca alternatifleri çok. Sizden almazsa bir başkasında satın alabilir.

Sizin Satın Almada Bireysel Tercihleriniz Nedir?

Lütfen kendinizi bir düşünün uzun zamandır alışveriş yaptığınız veya hiç alış veriş yapmadığınız yer var mı? Buradaki bireysel sebepleriniz neler alışveriş yapmakta ve yapmamakta.  Siz hem ticaret yapan hem de bir başka yerin müşterisi olan birisiniz.

Sizin alışverişteki olumlu veya olumsuz sebepleriniz müşterileriniz için de geçerli.

Yani kendinize yapılmasını istemediğiniz davranış veya uygulamayı başkasına yapmamak. Müşteri olarak olumsuz bulduklarınızıkendi müşterinize yapmamak.  Kendinizi müşterinizin yerine koymak.

Müşteri kendisi gibi düşünmenizi ister

Aslında müşteri ne ister sorusunun cevabı çok basit; Müşteri, müşteri gibi düşünmenizi ister.

Cevap kendinizi müşterinin yerine koymakta. Bölgesel olarak ufak farklılıklar olabilir elbet. Güler yüzün her zaman geçerli olduğunu unutmamakta fayda var.  Uzun yıllardır alışveriş ettiğiniz yerden hala neden alış veriş yaparsınız? Ya da ihtiyacınız olsa da bazı iş yerlerinin önünden bile neden geçmezsiniz?

Bu günün dikkatli müşterisi işyerinizin yaşam süresine, sizin davranışlarınıza, ürün ve hizmet kalitenize bakarak ömür biçiyor ve size o kadar yaşam hakkı tanıyor. Müşteriye gösterdiğiniz özen ve davranışınız, yaşam sürenizi ve kalitenizi belirliyor.  Sizin de müşteriye verdiğiniz değeri ona anlatabilmeniz gerek. Müşteriniz ne ister, ne bekler, siz ne verebilirsiniz?

Sözün özü;  Müşteriye verdiğiniz öneme, bunu ona anlatma şekline,  derecenizegöre işinizin yaşam süreniz belirleniyor.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: @tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan İnstagram: mercantumay

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece http://esnafbulteni.com/ ’a link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi takdirde kanuni işlem uygulanacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r