DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22286770,33%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

MEVLÂ’DAN DAVET VAR BİZE
1002 okunma

MEVLÂ’DAN DAVET VAR BİZE

ABONE OL
27/01/2024 20:58
MEVLÂ’DAN DAVET VAR BİZE
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya bize gurbet yurdu, Bu hasretlik yeter oldu, Sultanımız davet kıldı, Gelin dostlar siz de gelin. Hâce Hazretleri.

Gönül dostları;

Daha önce Esnaf bülteninde yayınlanan bu yazımı tekrar yayınlayarak siz dostlardan hem helallik almak, hem de selamlarınızı Efendimize götürmek istiyorum.

Elhamdülillah bir kez daha davet edildik..

Kulunu seven Rabbi (cc), bizi evine, beytine davet etti, biz de “Lebbeyk!” nidalarıyla bu davete icabet edeceğiz inşallah…

“Lebbeyk! Allahumme lebbeyk! Lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk! İnne’l-hamde, ve’n-nimete leke ve’l-mülk! Lâ şerike lek!”     

Efendimiz buyurdular ki;

“Ölümümden sonra kabrimi ziyaret eden, beni sağlığımda ziyaret etmiş gibidir”. Beyhaki. Et-Terğib.3/7

MEDİNEYİ ANLAMAK

Sene 2008, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre’ye gidemeyen din görevlilerini, hem Umre yapmaları ve hem de tecrübe edinmeleri için bir program düzenlemişti. Arkadaşlar olarak birbirimizi tanımadığımız gibi, kafile başkanlarımızı da tanımıyorduk. Ben daha önce özel şirketler ile gittiğim için beni de gitmeyenler gurubuna dahil etmişlerdi. Ben hariç kafilede bulunan bütün arkadaşlar ilk defa gidiyordu. Kafilenin başında ise; Kars müftüsü Hasan Başiş ve Çayeli müftüsü, sonra Bayburt müftüsü olarak EMK olan Kemaleddin Aksoy öncülüğünde iki gün Medine, üç gün Mekke 5 günlük Umre’ye gittik. Medine’ye indiğimizde ilk gün bir şey anlamadık. İkinci gün de ziyaret yerleri vs. derken, Mekke’ye gidiş hazırlığımız başladı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Medine’de tanımış olduğumuz bu iki güzel insan Hasan ve Kemalettin hocalarımız otelin salonunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Konu: Medine’yi Anlamak..

Hasan hocam Medine’de okumuş, oranın havasını tenefüs etmiş, kendisine has üslubuyla önce giriş yaptı. Sonra Medine’yi coğrafi ve tarihsel açıdan anlattı. Ve konuyu Efendimize (S.A.V.) getirdi. İşte ne olduysa, bundan sonra oldu. Ben ve hoca arkadaşlarımın ekserisi bunlar bizim bildiklerimiz der gibi dinlerken, Hasan hocam arkadaşlar kıymetli hocalarım İmam-ı Azam’ı bilmeyeniniz yoktur, çoğunuz da Hanefi, onun mezhebindensiniz. İmam-ı Azam Hazretleri 53 defa Medine’ye gelir Efendimizi ziyaret için, ancak Babus Selam (selamlama kapısı)ndan girmez direk geçer Mescid-i Nebevi’ye girer, namazını kılar, duasını yapar, çıkar. 54. ziyaretinde ise Babus Selam’dan girer. Efendimizi selamlar, namazını kılıp duasını yapar ve çıkar. Beraberinde bulunan İmam Yusuf ve İmam Muhammed taaccüp eder, “Hocam daha önce selamlama kapısından girmemiştin, neden bugün buradan girdin?” diye sorarlar.

O büyük imamın cevabı; ”Elhamdulillah nihayet bugün davet edildik” der.

Hasan hocamın bu cümlesi kimi arkadaşları cezbeye, kimini de hıçkırıklara boğdu. Salonda sessizlikle birlikte hüzünlü, içten kendimizden geçmiş bir halde gözlerimiz yaşlı, gönüllerimiz hüzünlü, kalplerimiz yumuşamış bir halde Mekke’ye nasıl gideceğimizi ve orada ne yapmamız gerektiğini idrak edecek hale gelmiştik.

Medine’yi anlamak için bir defa gelmenin yeterli olmadığını, İmam-I Azam gibi büyük bir Veli’nin, alimin ancak 54.sünde anladığını, davet edildiğini duyunca bizlerin bir defa gelmesiyle Medine’yi anlamamızın mümkün olmadığını öğrenmiş olduk.

Mekke’ye bu şuurla hareket ettik. Ne zaman Hac’ca ve Umre’ye gitsem Medine’ye ayak bastığımda önce Efendimizi (S.A.V.) sonra Hasan hocamın bu hatırasını hatırlarım.

Ah Medine! Bugünlerde sana ve bağrında misafir ettiğin Efendimize o kadar hasretim ki; sana boşuna beldelerin efendisi denmemiş. Seni anlamak, ancak Resulullah’ı (S.A.V.) anlamakla oluyormuş. Seni anlamak, Resulullah’a (S.A.V.) itaat ve ittiba etmekle oluyormuş.

Salgının tüm dünyada dengeleri değiştirdiği, en sevdiklerimizi bizden aldığı, evlerimizde bile birbirimizden ayırdığı, Kâbe ve sana hasret bıraktığı ey Medine, güzel belde, seni ve Yeşil Kubbe’yi, kubbenin altında yatan misafirini (S.A.V.) o kadar özledim ki; bir daha gelebilir miyim, misafir olabilir miyim, Babus Selam’ından girip “Esselamu Aleyke Ya Resulallah” diyebilir miyim? Bilmiyorum

Gönül dostları;

Birkaç günden beri Akyazı Kuzuluk Kaplıcalarındaydım. Çok sevdiğim Akyazı müftüsü, gönül insanı, samimi dost Kamil Özcan Hocamı aradım. Kendilerine has üslubuyla “Sakarya müftümüz ve yardımcısı burada gelirsen sevinirim. Hem de kursumuzda tamamı hafızlardan oluşan özel bir sınıfımız var, görmüş olursun” dedi.

Biz de sevinçle hemen gittik. 2008’den sonra göremediğim ve bize Medine’de ‘Medine’yi Anlama’ konferansında Medine’yi daha da iyi anlamamıza vesile olan Hasan hocamla karşılaştık. Hâl hatır, hoş sohbet akabinde, kıymetli hocama o günü hatırlattım. Medine’nin manevi havasını tenefüs eden, gönlü Efendimizin sevgisiyle beslenmiş, kalbindeki muhabbet gözlerindeki rahmet damlasının akmasına sebep oldu. Tekrar o günlere gittik, o günleri yâd ettik.

Bu güzel günü bize yaşatan kalbi güzel, gönlü zengin, güler yüzlü, kendisine has esprileriyle kısa zamanda Akyazılılara kendini sevdiren, bizleri ağırlayıp, izzeti ikramda bulunan, misafirperver Akyazı Müftüsü Kamil Özcan hocama, Medine’de, Medine’yi daha iyi anlamamıza vesile olan Sakarya müftüsü Hasan Başiş hocama ve Sakarya müftü yardımcısı Paşa Bektaş Hocalarıma şükranlarımı arz ederim.

Güzel bir günün ardından bu duygularla İstanbul’a dönmüş olduk…

Selam ve dua ile…

Hacı Arıcı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r