DOLAR 32,2059 0.07%
EURO 35,0464 0.52%
ALTIN 2.452,31-0,37
BITCOIN 2249981-0,12%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

296 okunma

MEDİNEYİ ANLAMAK

ABONE OL
05/11/2022 19:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sene 2008, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre ‘ye gidemeyen din görevlilerine hem Umre yapmaları ve hem de tecrübe edinmeleri için bir program düzenlemişti. Arkadaşlar olarak birbirimizi tanımadığımız gibi, kafile başkanlarımızı da tanımıyorduk. Ben daha önce özel şirketler ile gittiğim için beni de gitmeyenler gurubuna dahil etmişlerdi. Ben hariç, kafilede bulunan bütün arkadaşlar ilk defa gidiyordu. Kafilenin başında ise; Kars müftüsü Hasan Başiş ve Çayeli müftüsü, sonra Bayburt müftüsü olarak emekli olan Kemaleddin Aksoy öncülüğünde iki gün Medine, üç gün Mekke 5 günlük Umre ’ye gittik. Medine’ye indiğimizde ilk gün bir şey anlamadık. İkinci gün de ziyaret yerleri vs. derken, Mekke’ye gidiş hazırlığımız başladı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Medine’de tanımış olduğumuz bu iki güzel insan Hasan ve Kemalettin hocalarımız otelin salonunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Konu: Medine’yi Anlamak…

Hasan hocam Medine’de okumuş, oranın havasını tenefüs etmiş, kendisine has üslubuyla önce giriş yaptı. Sonra Medine’yi coğrafi ve tarihsel açıdan anlattı. Ve konuyu Efendimize (S.A.V.) getirdi. İşte ne olduysa, bundan sonra oldu. Ben ve hoca arkadaşlarımın ekserisi ‘bunlar bizim bildiklerimiz’ der gibi dinlerken, Hasan hocam “arkadaşlar kıymetli hocalarım İmam-ı Azam’ı bilmeyeniniz yoktur, çoğunuz da Hanefi, onun mezhebindensiniz. İmam-ı Azam Hazretleri 53 defa Medine’ye gelir Efendimizi ziyaret için, ancak Babus Selam (selamlama kapısı)ndan girmez direk geçer Mescid-i Nebevi’ye girer, namazını kılar, duasını yapar, çıkar. 54. ziyaretinde ise Babus Selam’dan girer. Efendimizi selamlar, namazını kılıp duasını yapar ve çıkar. Beraberinde bulunan İmam Yusuf ve İmam Muhammed taaccüp eder, “Hocam daha önce selamlama kapısından girmemiştin, neden bugün buradan girdin?” diye sorarlar.

O büyük imamın cevabı; “Elhamdulillah nihayet bugün davet edildik” der.

Hasan hocamın bu cümlesi kimi arkadaşları cezbeye, kimini de hıçkırıklara boğdu. Salonda sessizlikle birlikte hüzünlü, içten kendimizden geçmiş bir halde gözlerimiz yaşlı, gönüllerimiz hüzünlü, kalplerimiz yumuşamış bir halde Mekke’ye nasıl gideceğimizi ve orada ne yapmamız gerektiğini idrak edecek hale gelmiştik.

Medine’yi anlamak için bir defa gelmenin yeterli olmadığını, İmam-I Azam gibi büyük bir Veli’nin, alimin ancak 54.sünde anladığını, davet edildiğini duyunca bizlerin bir defa gelmesiyle Medine’yi anlamamızın mümkün olmadığını öğrenmiş olduk.

Mekke’ye bu şuurla hareket ettik. Ne zaman Hac’ca ve Umre’ye gitsem Medine’ye ayak bastığımda önce Efendimizi (S.A.V.) sonra Hasan hocamın bu hatırasını hatırlarım.

Ah Medine! Bugünlerde sana ve bağrında misafir ettiğin Efendimize o kadar hasretim ki; sana boşuna ‘Beldelerin Efendisi’ denmemiş. Seni anlamak, ancak Resulullah’ı (S.A.V.) anlamakla oluyormuş. Seni anlamak, Resulullah’a (S.A.V.) itaat ve ittiba etmekle oluyormuş.

Pandeminin tüm dünyada dengeleri değiştirdiği, en sevdiklerimizi bizden aldığı, evlerimizde bile birbirimizden ayırdığı, herşeye olduğu gibi sana da hasret bıraktığı ey Medine! Güzel belde, seni ve Yeşil Kubbeyi, kubbenin altında yatan Efendimizi (S.A.V.) o kadar özledim ki; bir daha gelebilir miyim, misafir olabilir miyim, Babus Selam’ından girip “Esselamu Aleyke Ya Resulallah” diyebilir miyim? Bilmiyorum

Gönül dostları;

Birkaç günden beri Akyazı Kuzuluk Kaplıcalarındaydım. Çok sevdiğim Akyazı müftüsü, gönül insanı, samimi dost Kâmil Özcan Hocamı aradım. Kendilerine has üslubuyla “Sakarya müftümüz ve yardımcısı burada gelirsen sevinirim. Hem de kursumuzda tamamı hafızlardan oluşan özel bir sınıfımız var, görmüş olursun” dedi.

Biz de sevinçle hemen gittik. 2008’den sonra göremediğim ve bize Medine’de ‘Medine’yi Anlama’ konferansında Medine’yi daha da iyi anlamamıza vesile olan Hasan hocamla karşılaştık. Hâl hatır, hoş sohbet akabinde, kıymetli hocama o günü hatırlattım. Medine’nin manevi havasını teneffüs eden, gönlü Efendimizin sevgisiyle beslenmiş, kalbindeki muhabbet gözlerindeki rahmet damlasının akmasına sebep oldu. Tekrar o günlere gittik, o günleri yâd ettik.

Bu güzel günü bize yaşatan kalbi güzel, gönlü zengin, güler yüzlü, kendisine has esprileriyle kısa zamanda Akyazılılara kendini sevdiren, bizleri ağırlayıp, izzeti ikramda bulunan, misafirperver Akyazı Müftüsü Kâmil Özcan hocama, Medine’de, Medine’yi daha iyi anlamamıza vesile olan Sakarya müftüsü Hasan Başiş hocama ve Sakarya müftü yardımcısı Paşa Bektaş Hocalarıma şükranlarımı arz ederim.

Güzel bir günün ardından bu duygularla İstanbul’a dönmüş olduk…

Selam ve dua ile…

-Hacı Arıcı-

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r