DOLAR 32,2602 -0.14%
EURO 35,1563 0.04%
ALTIN 2.501,881,46
BITCOIN 21500402,02%
İstanbul
19°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

103 okunma

MARKALAŞMAK ŞART

ABONE OL
11/02/2023 16:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Markalaşmak ürün veya hizmetinizin fark edilmesi, tercih edilmesi işletmenizin devamlılığı, sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli. Sadece sizin işletmeniz açısından değil, ülke ekonomisi açısından da markalaşmak değer kazandırıyor.

Yıllardır markalaşma dersleri, konferansları ve kurumsal danışmanlıklarımda hem iş geliştirme hem de markalaşma konusuna odaklandığımız firmalar bugün markalaşma konusuna yatırım yapmanın ne kadar akıllıca olduğunu yaşayarak görüyorlar. Marka, ürün veya hizmetlere değer katıyor.

Birçok işletme bugün için işleri iyiyse yani ürettiğini satabiliyorsa markalaşmayı dert etmiyor. Özellikle KOBİ tarzı işletmeler, aile şirketleri, zaten doğuştan marka olduklarını düşünüyorlar. Büyük şehirlerdeki işletmeler nispeten bu konuda daha iyi. Fakat küçük iller ve ilçelerdeki aile şirketleri genellikle markalaşmayı dert etmiyorlar.

Azı Çok Sanmak, Azla Yetinmek

Özellikle aile şirketlerinde dedelerinin / babaların kurduğu düzen üzerine gelen bugünün yöneticileri, geçmişte atılan sağlam temellere güvenerek markalaşma çabasına girişmiyorlar. Zannediyorlar ki düzen böyle devam edecek. Çünkü işletmeyi kurmak için emek harcamamışlar. İşletme kucaklarına hazır verilmiş.

Eh, çeşitli fırsatlarla biraz büyütmüş ve geliştirmiş olabilirler ama baba düzeninde devam ediyorlar. Çevrelerinde kendilerince sadık bir müşteri kitlesi, garantiye aldıkları ödemeler dengesi, bir yazlık bir kışlık ev, 1-2 lux araç, biraz tarla / ekin falan yetiyor.

Şimdi, zaten “kendini bölgesinde marka “olarak görürken ayrıca neden markalaşmaya zaman ve enerji harcasın, ne gerek var “kendi çemberi dışındaki yerlere mal satmaya”, özellikle ihracat ile uğraşmaya ne gerek var değil mi?

Ama zaman eski zamanlar değil. Tüketici talepleri, demografik özellikleri değişiyor.  Özellikle gıda da markalaşmak güven unsurunu sağlamak demek. Yerel olarak tanınmak yetmiyor.  Önce yerel marka olmak, sonra ulusal ve globale açılmak gerek. Çoğu yerel üretici kendi bölgesindeki/çevresindeki tanınırlığın “yerel marka” olduğunu zannederek de yanılıyor.

Doğru bir planlama ile önce yerel marka, sonra ulusal marka olma çabası yok birçok işletmenin. Sosyal medya kullanımları ise ya yok ya da çok yanlış ve yetersiz.

Neden Böyle?

Sebep;

Vizyonsuzluk, hayalsizlik,

-Hazıra konmuş olmanın rahatlığı ile işi sürdürmek varken üstüne koymaya çalışmamak,

-Tuğlalar eklemek yerine, bir tuğla eklemekle yetinmek düşüncesi,

-Geleceği öngörememek,

-Kendi dar çemberinde dönmeye devam etmek.

-Kendi çemberi dışındaki dünyayı fark edememek.

Diyeceksiniz ki bu tarif ile işletmeler nasıl faaliyetlerine devam ediyorlar. Şimdilik devam ediyor gibi görünse de yakın gelecekte devam edemeyecekler. Ayakta kalmak için markalaşmak ve farklılaşmak, ürünlerini çeşitlendirmek zorundalar. Hatta sektör olarak atılım yapmak, markalaşmak zorundalar.  Bu düşünce ile markalaşan ve ihracata çalışan sektörler var.

Aksi taktirde yine üretir satarlar ama verimlilik ve karlılık düşer, çocukları baba mesleğini yapamaz ve aile şirketlerinin devamlılığı sağlanmaz. Markalaşmak, bire sattığınız ürünü 3-5’e satmak demek, ihracat kapılarının açılması demek.

Bizde KOBİ’ler genellikle iç pazar odaklı oldukları için çoğunun markalaşma ve farklılık gündemlerinde pek olmamış. İster makine satsın ister süt ürünleri, firmalar mutlaka markalaşma yoluna gitmeli.

Markalaşma köyde kalmaya razı olmamak, şehre, hatta başla ülke ve şehirlere gitmeyi düşünmek, istemek, vizyonu genişletmek demek. Bugünün vizyonsuz işletmelerini birkaç yıl sonra kaybedeceğiz.

Sözün özü; Markalaşma derdiniz var mı Vizyonlu işletmeleri, geleceğe bakanları, markalaşmayı düşünen ve adım atanları yeni ufuklar bekliyor.? Markalaşma derdi olanlar bir adım öne çıksın/fark edilsin/arasın birlikte dert edinelim.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/Kurumsal İletişim /Yönetim Danışmanı

E-Posta:  tumaymercan@hotmail.com

Twitter: TümayMercan@Tumaymercan

Facebook: Tümay Mercan

İnstagram: mercantumay

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r