DOLAR 32,1892 0.09%
EURO 34,8771 -0.32%
ALTIN 2.460,27-1,70
BITCOIN 2239644-0,13%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

85 okunma

KÜMELENME ZORUNLULUK

ABONE OL
11/02/2023 17:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük bir değişimin içinde neler olup bittiğini anlamaya çalışarak zamanı yitiriyoruz. Evet zaman yitip gidiyor. İşler zorlaşıyor.

Daha önce söylediğimiz meslek gruplarının bir araya gelip dayanışma içinde olması, birbirine rakip olacağına dünyaya rakip olması, akılcı üretim, akılcı ticaret yapması gibi konuları yıllarca yazdık.

Haklı olduğumuzu gördük. Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Fakat salgın gelişi hızlandırdı. Yazdıklarımızın mürekkebi kurumadan olacaklar oldu.

Meslekler ve sektörler arasında dayanışma, işbirliği, kümelenme çalışması için hala fırsat var. Hatta uygun ortam var.

Fakat insanoğlu tehlikeyi görse de kolay değişemiyor. İlkel yanımız devreye giriyor ve şartlarla savaşmak yerine ilkel insan gibi kaçmayı tercih ediyor. Kaygı derecesi yüksek.

Biraz sakin olunup, “iş yapma ve ortaklığa bakış açımı değiştirsem” diye düşünülse durum farklılaşacak. Bu sebeple kümelenme şart.

Kümelenme; aynı ya da benzer iş kolunda faaliyet gösteren, birbirleriyle işbirliği ve rekabet halinde olan üretici firmalar ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modeli.

ORTAK AKIL ŞART

Hala “küçük olsun, benim olsun mantığına devam ediliyor.”

Artık o devir bitti. Küçük olunamıyor. Küçük olununca “esame” okunmuyor, un ufak olunuyor.

Eski iş yapma ve ticaret alışkanlıklarımızı değiştireceğiz. Defalarca yazdım, yine yazacağım. Eski, geçmişte de kaldı.

Şimdi yeni bir döneme bakma zamanı.

Bir araya gelme, ortak akıl ile iş yapma, dünyaya 2 göz bir beyin ile değil, çok göz çok beyin ile bakma zamanı.

Eskiden “bir elin nesi var, iki elin sesi var” derdik. Artık iki el de yetmiyor. Gür bir ses çıkması için çok el gerekiyor. Elleri birleştirmek için akıl, işleri yapmak için güç gerekiyor.

Salgın hepimizi biraz güçsüzleştirdi. Birbirimizden güç alacağız.

DAYANIŞMA YOKSA EKMEK YOK, YAŞAM YOK

Ekip olarak çalışacağız. İstersek her sektörde alasını yaparız ama istersek.

İsteme kıvamına çoktan gelmemiz gerekiyordu.

Kümelenme konusunda iyi örnekler var. OSTİM savunma sanayi kümelenmesi güzel bir örnek. Elbette kolay olmadı. Gayret, çalışmak, ortak akıl, iş birliği, iyi bir yönetim ile mümkün oldu.

Üretimde kümelenme ve online satışlar için kümelenme örnek ve önerilerimi diğer yazılarımda verdim ve bu konuda hala olurluğuna inanıyorum.

Tek tek kurumlara verilen devlet desteği kümelenme çalışmalarına verilse daha faydalı olmaz mı? Ama kim kümelendi de devlet destek vermedi? Ya da kimler kümelendi? Kimler kümelenme çalışması yapmak için düşünüyor?

Sektörlerin de artık yeni yollar bulması gerek. Zaten iş yapış biçimleri de bir süre eskisi gibi olmayacak. Yani yeni yöntemler denemek lazım, dün dünde kaldı.  Ufalanıp yok olmak değil, kümelenip büyümek, çoğalmak zamanı. Birlikten kuvvet doğar.

Sözün özü; Ufalanıp yok olmak mı istersiniz, kümelenip büyümek, çoğalmak mı? Kendine sahip çıkmayana kimse sahip çıkamaz.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r