DOLAR 32,2491 -0.12%
EURO 35,1169 0.03%
ALTIN 2.501,601,45
BITCOIN 21559933,29%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

101 okunma

KORONA VİRÜS (2)

ABONE OL
05/11/2022 19:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aylardır bu mikropla Dünya ilgileniyor. Televizyon kanalları, Radyo kanalları, Yazılı basın, internet kanalları varsa yoksa bu mikrop, Nasıl geldi, nasıl yayıldı, nasıl gidecek, kaç kişiye test yapıldı, kaç kişi iyileşti ve kaç kişi öldü!. Adeta ülkemizin bu mikrobun dışındaki haberlerden ilişkimiz kesildi. Suriye’deki durum, Edirne’deki göçmenler ne âlemde, Suriye’de ateşkes ihlal edilmeden devam ediyor mu vs. vs.

Yıllardır sağlık çalışanlarımız horlandı, hastalar tarafından öldürülenler oldu. Özellikle üniversite hastanelerinde çalışan sağlık ekibi çok zorluklarla karşılaştı. Halende bu zorluklarla karşı karşıyalar. Gerekli malzemeleri zamanında temin edemiyorlar. Çoğu zaman lazım olan malzeme ve ilaçları hastalara yüklüyorlar. O kıymetli öğretim üyelerinin aldıkları aylık ücretler, özel sektördeki bir şoförün aldığı kadar alabiliyorlar. Bunları düzeltecek köklü bir reformda yapılmamıştır.

Şimdi bu virüs sebebiyle, nerede olursa olsun her konuşan bu sağlık çalışanlarına teşekkür etmekte, çok risk altında çalıştıklarını beyan etmektedirler. İnsanlar bu vesile ile onlarında maddi manevi durumları düzeltilir ve böylece teşekkürler yerini bulmuş olur.   

Acaba diyorum her gün her saat bu virüsten bahsedilmesi, yeterli, yetersiz yetkili, yetkisiz kişilerin konuşmaları dinleyenler üzerinde psikolojik olarak menfi bir etki yapmaz mı!? Bana göre yapar. İnsan, balkona çıksa, kapının önüne çıksa sanki havada uçuşan bu virüsler var gelip yapışacak gibi geliyor.

Çok zaman evden dışarı çıkmayanlara da ister istemez birçok tahmin edilemeyen etkiler bırakabilir diye düşünüyorum.

Nitekim telefonla konuştuğum, hatır sorduğum kişiler, abi bu yayınlar beni hasta etti, zaman zaman ateşim yükseliyor diyebilmiştir.

Sanki haber yapanların, oturum yapanlara gün doğdu. Üç beş kişiyi buldu mu zamanı dolduruyor, kendince de vazifesini yapmış oluyor. Buralarda o kadar tıbben teknik bilgiler anlatıyorlar ki sanki dinleyenler bu mikropla ilgili imtihana girecekler!!!.

Ne olur şu görsel medya normal haberlerine dönse, bu haberlerde çetele tutmaktan vazgeçse ve sadece insanların basitçe korunması nasıl olur, onu anlatıp geçse insanların normal hayata dönüşleri daha kolay olur. Nice buna benzer virüsler gelip geçti Dünya üzerinde binlerce kişi de bunlardan öldüler. Ama böyle duyuru, anlatım olmadı. Allah yardımcımız olsun. Ne diyelim.

                                                                                              

M. Zeki Sayın

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r