DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2167439-0,10%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

141 okunma

KORONA DÖNEMİNDE ve SONRASINDA AHİLİK

ABONE OL
11/02/2023 18:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona sebebiyle önümüzdeki yakın ve uzak süreçte birçok konu değişecek. İş yapma biçimleri, sosyal hayat, alışveriş yapma, ihtiyaçlar, düzenler vb. birçok konu yeniden gözden geçirilecek ve düzenlenecek.

Öte yandan Koronalı evde kalma süreçlerinde de insanlar geçmişi, bu günü, geleceği, yaşananları, insanlığı, dünyayı, değerleri tekrar gözden geçirme imkanı buldu.

Eh madem birçok konuda yeniden yapılanma olacak, bu yapılanmanın içinde ahilik değerleri neden olmasın?

Korona öncesi “Bu dönemde ahilik mi kaldı, değerler nasıl uygulanacak “ deniliyordu. Mevcut yanlışlar fark edilse bile, değerler konusunda değişim zor geliyordu herkese. İşte fırsat.

Ticaret hayatı yeniden yapılanırken “ahilik değerleri” ile yapılansın. “İnsan” ön planda olsun “ para” değil. “Ahilik Değer Temelli” yeni bir düzen oluşturalım. Ne dersiniz, kolay mı? Aslında zor değil. Sistem kurulur. Önemli olan uyum. Kim uyacak/uyamayacak? Neden/nasıl?

Korona Dönemi Maddi Zorluklar Getirdi

Korona döneminde ticaret ve esnaflık zor durumlar yaşadı. Ödenecek kiralar, vergiler, borçlar, personel giderleri vb. birçok konu var normalleşme dönemine kalan. Bunları ödemek için para lazım. Zaten eskiden 50 kişinin sığdığı yere şimdi belki 30 kişi alınacak yani gelir düşecek. Kısacası hayatın aşamalı normale dönüş sürecinde para ve ödemeler ön planda olacak. Yeni döneme alışma kuralları, tartışmaları, uyum süreci önemsenecek.

Negatif düşünürsek, ahilik değerleri kimin aklına gelecek? Bu arada “ahilik”den bahsedip,ahiliği kendi menfaati doğrultusunda kullanıp, dürüst davranmayıp, bunu bir menfaat, dikkat çekme aracı, reklam haline getirmeye çalışan, yapmadıklarına “yaptım” diyebilen, sözünde durmayan, değerlere uymayanlar da var. Olsun, yılmayız.

Ahilik Değer Temelli Yeniden Yapılanma

Halbukiahilik değer bazlı çalışmak herkesin işini kolaylaştırıp, bakış açısını rahatlatacak. Çünkü yeni yapılanmaya para değeri ile bakıldığında yine bir doymazlık oluşacak. Ahilik değerleri ile bakıldığında ise kanaat oluşacak. Korona günlerinde gördük ki az ile, sade yaşam ile yetiniliyor. Genel olarak insanlar azın ve sadeliğin tadını çıkarmaya çalıştılar. Önemli olan bu bakış açısını sürdürebilmek.

Ticaret hayatı ve esnaflar bu bakış açısıyla işlerini yeni düzene uydurmaya çalıştıklarında dayanışmanın da tadına varacaklar.

İşbirliği, dayanışma sektör aktörlerinin bir araya gelmesi ve kendileri ifade etmeleri şart.  Giderek iş ve güç birliği daha çok önem kazanıyor.Haydi sektörlerin öncü oyuncuları, dernekleri yeni yapılanmalarında ahilik değerlerine yer versinler.

Ahilik değerlerinin benimsenmesi için korona bir sebeptir. Kötü bir olaydan iyi bir yön çıkarmaya çalışalım. Yani krizden fırsat üretelim. Yeni yapılanmalarımızı ahilik değerleri ile yapalım. Hem ticaret erbabı, esnaf, hem de müşteri yeni bir bakış açısı kazansın. “Ahilik Değer Temelli Yeniden Yapılanma” oluşsun. Odalar, birlikler, dernekler, sektör aktörleri buna öncü olabilir.

Yeni Dönemde “Güven” Daha Da Önem Kazanacak

En önemlisi de “güven” oluşturalım.

Yeni dönemde “güven” en önemli faktörlerden olacak. Restoran sektörünü düşünün.Devlet tarafından fiziki olarak belirlenen kurallara uyan bir restoran çok şık görünebilir. Peki yemekler nasıl hangi koşullarda pişiyor? Bir veya birkaç restoranın güven oluşturması yeterli mi? Hayır. Bu sebeple sektörlerin güven oluşturması gerekiyor.

Nerdeyse her sektör için bu geçerli. Oturup uzun uzun düşünüp geleceği planlayarak hareket etmek ve kadim değerlerden istifade etmek gerekiyor.

Sözün özü; “Ahilik Değer Temelli Yeniden Yapılanma” bir ütopya değil. Birçok açıdan bir zorunluluk. Haydi üzerinde birlikte düşünüp tartışalım.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com Twitter:TümayMercan@Tumaymercan / Facebook:Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r