DOLAR 32,2526 -0.08%
EURO 35,0514 -0.12%
ALTIN 2.490,481,00
BITCOIN 21363040,70%
İstanbul
20°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kişisel bütünlük
763 okunma

Kişisel bütünlük

ABONE OL
02/04/2024 23:35
Kişisel bütünlük
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşamlarımızın niteliğini belirleyen, dünyadaki yolculuğumuz sırasında edindiğimiz ve sergilediğimiz davranış tarzıdır.  Başarı, kendimize ve başkalarına davranışlarımızla yakından ilgilidir. Başarı, her gün daha iyi bir gelecek uğruna çabalarken, içimize ve dışımıza yansıyan sevgi, kendine güven ve saygıdır.

Başarılı insanların “istediklerini elde edenler” olduğunu söyleyenler vardır. Bu kısmen doğrudur; ama başarının içeriği bundan daha geniştir. Yapılacak iş, bu “daha fazla”nın ne olduğunu bulmaktır.

Çocuklar, disiplin olmadan nasıl kişisel sorumluluğa dayanan alışkanlıklar kazanacaklar ve ileride kişisel bütünlüğe sahip yetişkinler olacaklardır?  Bir anne ya da baba olarak, sözleriniz ve davranışlarınızda tutarlı değilseniz, çocuğunuzun saygısını nasıl kazanırsınız?

 Aynı durum, yönetici ve liderler için de geçerlidir. Bir yönetici ya da lider olarak, sözleriniz ve davranışlarınızda tutarlı değilseniz, çalışanlarınızın ya da liderlik yaptığınız kişilerin saygısını nasıl kazanırsınız?

Doğru olduğuna inandığınız şeye sonuna kadar bağlı kalır mısınız? İnandığınız değerlere sıkı tutunuyor musunuz? Hiçbir şeye tutunmuyorsanız, en ufak bir esinti bile sizi yere yıkabilir!

Bazı insanlar her zaman dışarıya, başka insanlara ve nesnelere odaklanmışlardır. İç dünyalarına bakmayı ve yaşamlarını denetimlerine alma gücüne sahip olduklarını akıl etmezler. Bunun yerine, her korku dolu ve “tetikte”dirler. İşler yolunda gitmezse, kendilerini korumak için birileri ya da bir şeyleri suçlama gereksinimi duyarlar. Yaşamlarını, kendilerini başkalarına kanıtlama, iyi görünme ve kendilerini koruma uğraşıyla harcarlar.

Yaşamınız eski başarıların tekrarından ibaretse, potansiyelinizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Eski başarılar, saplanıp kaldığınız anılar halini alırsa çıkmaz sokaktan farksızdır. Oysa eski başarılar, yeni serüvenlerinizde ilerlemek için örnek oluşturabilir. Bir kez başarmışsanız, yine yapabilirsiniz!

Gerçek başarının, karşılığında bir şey beklemeden vermekle bağlantılı olduğunu anlamak çok önemlidir. İnsanlardan bir şeyler almaya dönük bir tutuma sahip kişinin tek düşündüğü şey ne elde edeceğidir. Bu durumda, çalışıyorsanız, geçiminizi ancak sağlayabilirsiniz. Büyük bir insan olmak için asıl düşünmeniz gereken şey insanlara neler verdiğinizdir. Vermeniz, almanızı da sağlar, verdiğiniz kaynaktan almayabilirisiniz, ama emekleriniz karşılıksız kalmayacaktır.

Belki geçmişte insanların sizi incitmesine izin verdiniz.  “İzin verdiniz” diyorum; çünkü sizi kimse, izniniz olmadan incitemez. Ancak “olumsuz bir bakış açısıyla yaklaştığımız bir olay bizi incitebilir.  Bu gerçekten bizim seçimimizdir.  Bu dünyada acıyı tatmadan yaşamak neredeyse olanaksızdır.  Bazılarımız diğerlerinden daha fazla yara almışızdır. Dış görünüşün aldatıcılığını biliyorsunuz; yaralar derinlerde ve çok sayıda olabilir. Mazeretlerinizin bu yaraları açık bırakmasına izin verirseniz, kendinizin en büyük düşmanın haline gelirsiniz.

Başarı bir varış yeri değil, bir yolculuktur.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r