DOLAR 32,2338 -0.14%
EURO 35,0551 -0.11%
ALTIN 2.488,220,90
BITCOIN 21327640,61%
İstanbul
20°

AÇIK

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KAYBETTİĞİMİZ KİMLİĞİN ÖDETTİĞİ BEDEL
1056 okunma

KAYBETTİĞİMİZ KİMLİĞİN ÖDETTİĞİ BEDEL

ABONE OL
03/03/2024 13:26
KAYBETTİĞİMİZ KİMLİĞİN ÖDETTİĞİ BEDEL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlığa musallat olan bir yangın halini yaşıyoruz. Bugün bu yangını seyrettiğimiz mekân Filistin, Gazze. Medeniyetin yabancısı, insanımızın avcısı, mallarımızın hırsızı olan çok güçlü bir çetenin çıkardığı yangın… Karanlığın aydınlığa saldırısı… Kötülüğün düzene, iyiye kurduğu pusu… herler adeta tedirginlik, kaos, tehlike… Her an, her şeyin olabileceğine gebe bir ortam…

Bu hale nasıl geldik ve neleri ihmal ettik ki, bu yangına mahkûm olduk. Belli ki bir şeyler eksik, alınması gereken tedbirler alınmamış. Kendiliğinden oluşan bir tehlike değil. Bu ortama bizi mahkûm eden suç ne? Bu suçun suçlusu kim? İnsanlık bu hale nasıl geldi? Fıtratı iyilik üzere kurulmuş olan insanı savuran sâik ne? Bunları samimi bir şekilde bilmeye yanaşmadıkça, doğru cevap hayal olur.

Yangın varsa, yangının söndürülmesi gerekir. Herkes elinden geleni yapmalı. Helikopterler, uçaklar havadan… İtfaiye araçları tam tekmil bir vaziyette karadan müdahale etmeli. İş makineleri bir plan ve programla yangın yerine sevk edilmeli. İnsanlarımız tam bir teyakkuz hali yaşamalı. Doğada çıkan yangınlara anında müdahaleler böyle yapılır. Yangını biraz seyredelim… Hele bakalım ne kadar şiddetlenecek… Yangını çıkaranı bulalım, sonra bakarız gibi bir tutum sergilenmez. Doğa yangınlarını böyle söndürüyoruz da, insanlığımızı sarmalayan yangını söndürmek için, adaletsizlikleri ortadan kaldırmak için, zulmü yok etmek için yapacağımız müdahaleler konusunda nasıl davranacağımızı bilmekten aciz miyiz?

Medeniyeti inşa edenlerin hangi özeliklerini, gayretlerini, tekliflerini ıskaladığımızı, kötülüğe gedik açtığımız yaralarımızın neler olduğuna bakmalıyız. Bozulma belli ki bizde başlamış. Tedavisi de bizim medeniyet kodlarımıza dönmemizle mümkün. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

Mehmet Mahşuk Gülaçar

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r