DOLAR 32,5615 0.14%
EURO 35,0605 0.18%
ALTIN 2.453,680,88
BITCOIN 21314230,15%
İstanbul
26°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
130 okunma

İTO NE İŞ YAPAR?

ABONE OL
11/02/2023 20:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İTO mensupları zaman zaman “İTO ne iş yapar?” gibi kinayeli sorularla karşılaşabilirler. İTO’yu sadece aidat tahsil eden hiçbir iş yapmayan bir angarya kurum gibi algılayanlar hep vardır ve daima da olacaktır.

Ne hazindirki bu negatif düşünce sahibi insanlar odamızı sadece para alan, bir iş yapmayan bir kurum gibi algılarlar. Bu konuda olumsuz propaganda yapanlar ne yazıkki odadaki kayıt bilgilerine telefonlarını dahi yazdırmayanlardır. Adresi değiştiği halde bunu bildirmeyenlerdir. Firmasının nace kodunu ve hangi meslek komitesine kayıtlı olduğunu bilmeyenlerdir. Fax, e-mail , web sitesi gibi bilgilerini de kaydettirmeyenlerdir. Daha da hazini birçok şirketin ilk kuruluşu sırasında telefon numarası olarak muhasebecisinin telefonunun yazılı olduğu da ayrı bir gerçektir. Yahu kardeşim,  İTO da firmanın bilgilerini dahi kontrol edip eksiklerini tamamlayıp gereken değişiklikleri yapmamışsan, İTO sana nasıl ulaşsın? Nasıl sana faaliyetlerini göndersin? Yeni uygulamaları ve mesleki kararları nasıl ulaştırsın?

Sektörünle ilgili sıkıntı varsa yazılı olarak başvurursun, ilgili komitemizden bir çözüm üretilmesini talep edersin. Meslek Komiteleri toplantılarında gündemi teşkil etmesini sağlarsın. Sektörel sıkıntın ile ilgili başvuruna İTO muhakkak cevap verecektir. Mesele ile ciddi anlamda ilgilenecektir. Sektör temsilcilerimiz de sorunun çözümü veya yaptırımı konusunda gereğini kesinlikle yapacaktır. Yeter ki talebinizi uygun bir şekilde yazılı olarak İTO’ya bildirin. (İTO bünyesinde 81 tane meslek komitesi bulunmaktadır ve emrinize amadedir.)

(ODA’MIZ ÇOK ŞEY VERİR YETER Kİ SEN İSTEMESİNİ BİL.)

Üyeler öncelikle kendi sektörüne sahip çıkmalıdır.  Toplantılara katılmalıdır. Seçimlerde duyarlı olmalıdır. Seçme ve seçilme görevini göz ardı etmemelidir. İçinde bulunmadığın, faaliyetlerini takip etmediğin, irdelemediğin bir sivil toplum örgütünü karalamak doğru olmaz. Veya en azından haksız ithamlarda bulunmak da iyi bir davranış değildir.

Ne yazık ki ülkemizde Oda ve Borsa seçimlerine katılma oranı ortalama %10 dur. Nadiren bazı seçimlerde bu oran bazı komitelerde en fazla %20’ye çıkabilmiştir.

İTO NE İŞ YAPAR SORUSUNUN ÖZET BAŞLIK HALİNDE CEVAPLARI

-Öncelikle ülkemizin yurtdışında organize ettiği fuarların bir numarasıdır. Dünyanın her yerinde en başarılı fuar ve sergileri organize eder.

-Meslek Komiteleri şubesinin çalışmalarıyla sektörel sorunlara çare bulur.

-Dünyadaki ülkelerin ve bütün sektörlerin raporlarını hazırlar.

-Ülke dışında heyet ziyaretleri düzenler. Yabancı yatırımcıya danışmanlık hizmeti verir.

-Yurtiçinde ve yurtdışında yatırımcı toplantıları yapar. Lobicilik ve tanıtım işlerini yönetir.

-Kobi’lere büyük hizmetler verir. Yan sanayicilere yurtdışından ortak bulur. Uluslararası meslek edinme kursları düzenler. Sertifikalı eğitimler verir. Geçerli sertifikalı mesleki eğitim projelerini yürütür. İhracatçı yetiştirme programları düzenler. Milletlerarası rekabeti geliştirme yollarını tespit eder.

-Üyelerine süratli ve basit şekilde ticari vize almada yardımcı olur. Vizelerini alır. Konsolosluklar ile irtibat ve ticari işbirliği sağlar.

-İstatistik raporları yapar ve yayınlar. (TEFE-TÜFE vs.) Mevzuat takibi yapar. Her ayın sonunda aylık enflasyon tespiti yapar.  Bu konuda en kapsamlı sonuçları elde eder. Ticaret hayatımızın ve genel ekonomimizin en gerçekçi veri tabanını hazırlar.

-Haftalık tirajı 145.000 olan ülkemizin ilk ve tek kapsamlı ekonomi gazetesi İstanbul Ticaret gazetesini Türkçe ve İngilizce yayımlar. Bu gazetede sektörlerin sorunları ve çözüm önerileri de işlenir.

-Üyelerine basın medya ve e-medya ilişkileri ile ilgili katkı sağlar. Dünyadaki bütün ticari faaliyetlere anında ulaşma imkânı verir.

-81 Numaralı Meslek Komitesini ilgilendiren mesleki seminerler ve paneller düzenler. 400 binin üzerindeki üyesinin ticari faaliyetlerinde lazım olan bütün belgeleri düzenler ve üyelerine titizlikle sunar.

Sonuç olarak İstanbul Ticaret Odası Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın birinci ve Dünyanın 5. Odası’na yakışır faaliyetleri gerçekleştirir vurgusunu gönül rahatlığı içerisinde dile getirebilirim.

HÜSEYİN AKARCESME

81. Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt

Meslek Komitesi Başkan Vekili ve Meclis üyesi

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r