DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21574561,14%
İstanbul
18°

AÇIK

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

91 okunma

İŞKUR’UN İŞVEREN DESTEKLERİNİ KULLANIYOR MUSUNUZ?

ABONE OL
05/11/2022 19:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizliği azaltmak, istihdamı artırmak için bazı çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar içinde işverene verdiği destekler de var.

2020 İstihdam teşviki, asgari ücret desteği, yeni mezun ve öğrenciler için iş başında öğrenme desteği gibi.

İşverenler İŞKUR’ dan kendi faaliyet alanlarına uygun destekleri öğrenebilir, faydalanabilirler. Ayrıca KOSGEB haftanın belli günleri işveren buluşmaları gerçekleşiyor. Bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB ile iletişime geçerek bu konularda bilgi edinilebilir, sorularınız cevap bulabilirsiniz.

Devlet işsizlik ve istihdam konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların yerini bulabilmesi, etkin ve etkili olması için işverenlerin de konuyu araştırmış, biliyor ve uyguluyor olması gerekiyor.

İşverenlerin bazısı konuyla ilgili prosedürlerden, ilgilenmek istemediğinden, zaman ayıramadığından ya da bilmediğinden bu desteklerden faydalanmıyor.

Bu destekler işverenler tarafından incelenmeli, uygulama aşamasında olumsuz durumlar çıkabilecekse bunlar istişare edilmeli. İŞKUR ve KOSGEB bu istişarelere önem veriyor.  Fakat işverenlerin bu konulara yönelik ilgisiz ve bilgisiz olduğunu duyuyoruz.  Özellikle küçük ve orta çaplı KOBİ’ler çok ilgi göstermiyorlar.  Büyük çaplı KOBİ’ler ise destekleri kullanıyorlar.

Küçük ve orta çaplı KOBİ’lerin de konuya ilgi gösterip kendi taleplerini belirtmeleri memleket, iş dünyasının gelişimi, istihdam açısından için faydalı bir durum.

İŞKUR destekleri arasında MEGİP desteği var ki gençler, yeni mezun ve öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla açılmış bir destek. Ayrıca,   geleceğin meslekleri, sanayi ve imalatta anne desteği, staj desteği gibi birçok kategoride destek bulunmakta.

Bu tür konulara ilgi göstermemekte KOBİ’ler/ işverenler de kendi açılarından haklı olabilir, bu destekleri kendilerine çok uygun bulmayabilir veya destek içeriğini anlayamamış olabilir. Biliyoruz ki birçok işveren bu desteklerin farkında değil, farkında olsa da kullanmıyor, düşünmüyor. Oysa destek veren ve alacak olan kurum işbirlikleri hedeflere ulaşılmasında daha etkili ve verimli olur.  Her bir desteğin arkasında istatistik, araştırma ve emek var.

Sözün özü; devlet destekleri işverenlerden/KOBİ’lerden daha fazla ilgi görmeyi hak ediyor.

 

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com   Twitter: TümayMercan@Tumaymercan  / Facebook:Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r