DOLAR 32,1933 0.1%
EURO 34,8953 -0.29%
ALTIN 2.461,34-1,66
BITCOIN 22463660,16%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

İKİ YÜREK ARASINDA AKAN NEHİR
290 okunma

İKİ YÜREK ARASINDA AKAN NEHİR

ABONE OL
08/11/2022 00:28
İKİ YÜREK ARASINDA AKAN NEHİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dostluk iki yürek arasında akan nehir gibidir. Gittiği yeri de temizler, geldiği yeri de…

Gönül kimsesiz yapamaz. Sevip güvenebileceği bir dost arar.

Taşın kalbi yoktur ama onu bile yosun sarar.

Çölde bir vaha, ovada bir söğüt gölgesi, yabancısı olduğumuz yerde bir tanıdık, çatısız kaldığımız anda evini açan bir yüz, dar gününde uzanan bir eldir dost…

Elbette bu kadar değil. Kolay kolay da tanımlanacağı yok. Tanımlanamaması, dostluğun anlamının ne kadar derin olduğunu göstermeye yeter de artar bile… Ama yine gayret edip tanımlansa da, yapılan tanımın, hissettiklerimizi tam karşılayamayacağı hemen fark edilir.

Kur’an’da yer alan ayetlerin çoğunda insanlara, müminlere ve Peygamber’e yardımcı olacak, onları koruyacak, bağışlayacak, karanlıklardan aydınlığa çıkaracak olan gerçek dostun Allah olduğu, insanların bu anlamda Allah’tan başka dostları bulunmadığı ifade edilmekte, böylece onların gerçek ve ebedî dost olarak Allah’ı bilmeleri, O’na dayanıp güvenmeleri öğütlenmektedir. Ayrıca dinî ve ahlâkî zihniyetin beşerî ilişkiler üzerindeki etkileri dolayısıyla kâfirlerin, zalimlerin, Yahudi ve Hristiyanların sadece birbirlerinin ve şeytanın dostları olabilecekleri bildirilir;

“Sizin dostunuz Allah, O’nun elçisi Hz. Muhammed ve iman edenlerdir” denilir

(Mâide Sûresi, 5/55)

Başka bir âyette;

“Ey inananlar! Eğer iman yerine küfrü beğenip tercih etmişlerse babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost kabul etmeyiniz”

(Tevbe Sûresi, 9/23) mealindeki ifadelerle dostlukların tesisinde kan bağı yerine inanç birliğinin esas alınması gerektiği vurgulanmıştır.

Allah’ın inananların dostu olduğunu bildiren ayetlerin çoğunda veli kelimesinden sonra nasîr, şefî‘, vâk, hamîd, mürşid gibi sıfatlara veya benzer manalar ihtiva eden ifadelere yer verilerek dostun sevdiği için bir yardımcı, koruyucu, kurtarıcı, yüceltici, iyiliğe yöneltici olması, bu şekilde dostluğun sevgiye dayanması ve pratik ahlâkî sonuçlar doğurması gerektiğine işaret edilmiştir. Müminlerin kardeş olduğunu (Hucurât Sûresi, 49/10), vaktiyle onlar birbirine düşman iken Allah’ın gönüllerini kaynaştırmasıyla dost ve kardeş olduklarını (Âl-i İmrân Sûresi, 3/103) bildiren âyetler de geniş kapsamlı dostluğun önemini anlatmaktadır.

DOST CANA AYNADIR.

“Mümin müminin aynasıdır, onda bir ayıp gördüğünde onu düzeltir.“

(Hz. Muhammed S.A.V.)

“Mümin, kardeşinin aynasıdır ve mümin müminin kardeşidir, onun zarar ve ziyâna uğramasını, helâkını önler, arkasında da onu çevreleyip korur ve ihtiyaçlarını görür.”

(Hz. Muhammed S.A.V.)

DOST: Hak için Halka (Hak için sevdiğine) Hakkın tarif ettiği şekilde hakka ait doğruları aleyhine olsa bile hak için söyleyendir.

“Müslümanların derdiyle ilgilenmeyen onlardan değildir.”

(Hz. Muhammed S.A.V.)

“Hiçbiriniz kendi nefsi için istediğini (mümin) kardeşi için de istemedikçe tam mümin olamaz.”

(Hz. Muhammed S.A.V.)

“Sevgide güneş gibi ol, Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, Hataları örtmede gece gibi ol,

Tevazuda toprak gibi ol. Öfkede ölü gibi ol, Her ne olursan ol, Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol.”

(Hz. Mevlana)

“Aklın gereği, Allah’a imandan sonra, O’nun için sevmek, sevilmek ve insanlarla dost geçinmektir” 

(Hz. Muhammed S.A.V.)

“Her canlının ölümü tadacağını, ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim. Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim. Olur ya kalp durur, akıl unutur. Ben dostlarımı ruhumla severim. O ne durur, ne de unutur.

(Hz. Mevlana)

Gerçek dost, senin varlığında sana Allah’tan bahseder. Senin yokluğunda ise Allah’a senden bahseder.

Duasında seni unutmaz.

Allahı’m bize, bizi duasında unutmayan dostlar ver. 

Dostunu da, duasında unutmayan dost eyle bize.

Rabbimiz; Bizlere sarsılmaz bir iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalp, sabredici beden zikredici dil, kaza ve kaderine rıza gösteren hayırlı ömür, salih evlat, dünya ve ahirette güzellik ihsan et! Ana ve babamıza da mağfiret eyle! Bizi içi dışı bir olan iyilerle beraber kıl, cennetine dâhil eyle. (ÂMİN)

“BiLGİ VE SEVGİ PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR”

(Hz. Mevlana)

Selam ve dua ile…

—Hacı ARICI—

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r