DOLAR 32,2043 0.05%
EURO 35,0498 0.47%
ALTIN 2.446,97-0,58
BITCOIN 22447710,12%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HİCRİ 1444 VE KURBAN BAYRAMI
1255 okunma

HİCRİ 1444 VE KURBAN BAYRAMI

ABONE OL
01/07/2023 23:45
HİCRİ 1444 VE KURBAN BAYRAMI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban Allah’a teşekkür etmek, şükretmek ve varlığına inanışı göstermek amacıyla yapılan bir ibadettir. Kurban Bayramı ise bu ibadetin her yıl belirli günlerde gerçekleştirilmesidir. Kurban Bayramında ibadet etmek isteyenler, emredilen koşulları taşıyan hayvanları Allah için keserek, Allah’a feda ederler. İnsanlık tarihi kadar eski bir ibadet olan kurban kesmek, ilahi dinlerin en önemli ibadetlerinden biri sayılmaktadır.

Bu yıl Kurban Bayramı, İslam inancına göre, Hicrî 1444,  Zilhicce ayının 10. gününden başlayarak 4 gün süren bir dini bayram olarak kutlanır. Kurban Bayramının kutlama süreci, Zilhicce ayının 9. gününe denk gelen Arefe günü ile başlar ve ardından Zilhicce ayının 10., 11. ve 12. günleri olan ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) olarak bilinen üç gün boyunca devam eder. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Bayram, sevginin, kardeşliğin, barışın öne çıktığı; küslüklerin unutulduğu, insanların birlikte olma, paylaşımlarda bulunma günüdür. Kocaman aileleri biraraya getiren, elbirliğiyle hazırlanan birbirinden lezzetli sofralar ve kötü duyguların kurban edildiği, küslerin barıştığı sevgi ve huzur kokularına et kokularının karıştığı bayramımızdır Kurban bayramı.

Zamanla anlıyor insan; sevdikleriyle geçen her güzel günün bayram olduğunu, küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak, kapısı açılmayanların kapılarını açmaktır, bayram…

Elden ayaktan düşmemek, kimseye yük olmamaktır… Dumanı tüten bir ekmeğin ucunu bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmektir, bayram…

Tokların, açların halinden anlaması, hepimizin sevinçli, mutlu olduğu gündür, bayram…

Aynı zamanda çocuklarını kaybeden anne-babaların, anne-babasını kaybeden çocukların hüznüdür, bayram…

Babanla, kardeşinle, çoluk-çocuğunla bayram namazı kılıp, dönüşte annenin hazırladığı sofrada hep beraber kahvaltı yapmaktır, bayram…

Saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan babandan alacağın harçlıktır.

Sıcaklığına, kokusuna koşacağın, elini öpeceğin bir annen de varsa, işte odur bayram…

Ama siz yine de sessizce kutlayın bayramı!

Çünkü bazı evlerin namazdan dönen babası, bazı evlerin kahvaltı hazırlayan annesi, bazılarının da kucaklayacağı kardeşleri olmayabilir.

Usulca kutlayın, öksüzleri, yetimleri ağlatmayın, yavrusunu kaybetmiş anaların, babaların, kardeşlerin yaralarına tuz basmadan, canlarını acıtmadan kutlayın!

Bunları unutmadan sıcak bir tebessümle kutlayın bayramı!

Bu duygularla Hicri 1444 Kurban Bayramınızı tebrik ederim. Bayramların bayram olması ümidiyle, hayırlı bayramlar…

Ya Rabbi!

Buyruklarına gönülden teslim olup Sana yaklaştıracak, hoşnutluğunu kazandıracak bir hal üzere kıl bizleri.

Teslimiyetin sembolü kurban ibadetinin amacını idrak edip yaşamayı nasip eyle.

İki cihanda da bayramı yaşamak duasıyla…

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r