DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21682460,16%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

102 okunma

HİCRET’İ HATIRLAMAK ve ANLAMAK

ABONE OL
11/02/2023 18:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her milletin bir sene başlangıcı vardır. Biz müslümanların da sene başlangıcı Muharrem ayıdır. Allah ın inayet ve ihsanıyla Peygamberimiz Efendimiz’in Mekke’den Medine’ye hicretini esas alarak hazırlanan takvime göre yarın perşembe günü içinde bulunduğumuz  Muharrem ayı  hicri takvime göre hicri yılbaşı başlangıcıdır.1441.yılının sona ereceği ve 1442.yılının başlangıcına gireceğiz inşallah..

Sevgili Gönül Dostları!

Hepimizin elinde beyaz sayfalı birer defter var. Bu defter 364 sayfalı… Hergün bunlardan birini yazıp dolduruyoruz. Bu defteri işlerken  gayet titiz davranmalıyız. Allah (c.c.) bizden bunu bekliyor. Allah tan hiçbirşeyi saklı tutamayız. Bakara Suresi ‘nde (ayet: 284)

Rabbimiz:

” … İçinizdekini açıklasanız da gizleseniz de Allah sizi onunla hesaba çeker” beyanında bulunuyor.

“Kullarının tevbesini kabul eden, kötülükleri affeden Allah tır.” (Şuara Suresi, Âyet: 25)

“Mü”minler fenâ bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah ı anarlar. Günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları Allah’tan başka bağışlayan yoktur. Mü’minler, yaptıklarında bile bile direnmezler. Onların hareketlerinin karşılığı; Rab’lerinden bağışlanma ve içlerinde ırmaklar akan içinde temelleri kalacakları cennetlerdir. İyi davrananların ne güzel ecri vardır.” (Âl-i İmran: 135-136)

Pratik hayatımızda olayların en önemli olanlarından biri de Hicret olayıdır. Eğer Müslümanlar Hicret’in getirdiklerinden bazılarını anlamış ve ders çıkarmış olsalardı, tarihteki önemlerini muhafaza edebilirlerdi.

Sevgili Gönül  Dostları!

Hicret ile iki gerçek ortaya konulmuştur:

1) Mekke’de ferdî ıslah,

2) Medine’de toplu ıslah,

Mekke’de bir inanç oluşturulmuş ve İslam davasının temelleri atılmıştı. Bu bazen gizli ve bazen de alenî olarak gerçekleşmişti. Medine’de ise durum tamamen bunun tersine idi. Resulullah (s.a.v.). inananları tek tek olgunlaştırdıktan sonra onlarla büyük bir topluluk meydana getirdi ve onları iki önemli yönde geliştirdi: İmanla dolup taşan kalplerle Allah’a tevekkülü ve Hak yol üzere olduklarını öğretti. Onların imanı, gerçekten sarsılmaz bir imandı. Taptıkları putları yıktılar, içtikleri şarabı döktüler. Yaşlanmalarına rağmen yeniden terbiye gördüler. Allah’a iman eden bu kişiler, Mekke’den nefret ettiklerinden değil; Allah’ ın dinini desteklemek ve Rasulüllah (s.a.v.)’in davetini yaymak için oradan ayrılmışlardır. Enfal suresinde (âyet: 64): “Ey Peygamber! Allah’ ın yardımı sana ve sana uyan mü’minleri yeter.” buyurulmuştur.

Sevgili Gönül Dostları!

Hicret; Mekke’den Medine’ye gidenleri anlamaktır. Bu değerli kişiler, gibi olmak ve değerli mertebeye ermek için iman gerek, sabır gerek, sadakat gerek, vefa gerek, birlik gerek, başkalarının ihtiyacını kendi ihtiyacına tercih etmek gerek! Bütün bunlar. İslam Dini’nin getirdiği ahlak kurallarıdır. Bu kuralların tamamı hicrettir.

Hicret; zulüm karşısında yılmak, yıkılmak ve davasını terkediş değil, zalimden yüz çevirmek ve davasını ilelebet yaşamak ve yaşatmaktır..

Hicret, insanlığın kurtuluşu için her türlü bedeli göze alarak karşılıksız iyilik yapma düsturu ile hareket eden iyilik elçilerinin kendilerini insanlığa adamalarıdır.

Hicret, büyük dönüşümlerin başlangıcıdır.

Hicri yeni yılın ülkemize ve tüm İslam alemine sağlık, bereket ve hayır getirmesini Rabb’imden niyaz eder, Hicri yılbaşınızı tebrik ederim.

Selam dua ile….

Hacı Arıcı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r