DOLAR 32,1892 0.09%
EURO 34,8771 -0.32%
ALTIN 2.460,27-1,70
BITCOIN 2239644-0,13%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

103 okunma

GÖRDÜKLERİM – DUYDUKLARIM

ABONE OL
11/02/2023 17:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerek mesleki gerekse bilgi araştırma nedeni ile Dünya’da bir çok ülkeyi görme ve orada yaşayanlarla görüşme, konuşma imkanım oldu.

Bu ülkelerde yaşayanların görgü kuralları ile yaşama tarzları, aldıkları eğitimler elbette ayrı ayrı.

Eğitimini iyi almış olgun fikre sahip ülke halkının, diğer ülkelere göre çok farklı olup üstünlük sağladığı kaybolmayacak şekilde gözle görülür.

Yıllar önce idi, İngiltere / Londra’da gezerken saray gibi yapılmış koca koca binaların boş olduğunu gördüm ve sordum bunlar neden boş diye, cevaben böyle binalar çok bakımı da büyük masraflar gerektiriyor, dolayısı ile hükümet bütçede bunlara para ayıramıyor dediler. Bunu duyunca kendi kendime, herhalde bizdeki yap işlet rantını paylaş düşüncesi burada oluşmamış daha dedim.!..

Bir gün sonra kraliçenin ikametgâhının önünden geçerken, bir elinde keçi ile yürüyen asker ve arkadakiler. Meğer keçi bunların maskotuymuş.

Nöbet değişimi merasimi devam ederken, hemen yanımızdan çantası bisikletinin arkasında, bisikletine binmiş birisi geçti. Uzun zamandır Londra’da bulunan arkadaş bana ‘‘- Bunu tanıdınız mı’’ diye sordu tanımıyorum dedim ve yine bana ‘‘ Bu bisikletiyle giden İngiltere’nin Maliye Bakanı’’ dedi. Kendi kendime bazen de sesli olarak yanımdakine sordum. ‘‘- Bu bakanın makam arabası yok mu? Hani nerede, eskortlar ve de arabanın arkasında dizilmiş onlarca makam sahibi ve makam arabaları.’’ Tabi var. Ama evine gidiyor, devletin bir işini yapmaya gitmiyor, sadece bu değil diğer Bakanlar da böyle deyiverdi. Şaşkınlığımı atamadan bir sualim daha oldu. ‘‘- Bu maliye bakanı paranın başında uçağı da yok mu diye’’ saf saf sordum. Hayır cevabını aldıktan sonra kendi kendime demek ki biz onlardan varlıklıyız!…

Bir İngiltere’nin başbakanının bir marketten alışverişini izledim. Aldıklarının bir kısmını poşete bir kısmını da cebine koyuyordu. Parasını ödedikten sonra oda bisikletine binip gitti! Ne kasadaki ne de markette alışveriş yapanlar sayın başbakana temannah etmediler. Belki biraz gülümseme vardı. (Bu daha evvel de olmuş olabilirdi. Ama başbakan olmadan da Londra Belediye Başkanı idi.)

Epey düşündüm biz ne zaman böyle oluruz diye! Bu hale gelmek iyi bir eğitimden mi yoksa idarecilerimizin iyi bir eğitimle böyle davranıp, devletin malının, parasının üzerinde her ferdin hakkının olduğunu düşünmeye başlamasından mı?

M. Zeki Sayın

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r