DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21584931,56%
İstanbul
18°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

FIRSATÇILIK
412 okunma

FIRSATÇILIK

ABONE OL
13/11/2022 17:57
FIRSATÇILIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gün geçmiyor ki bir fırsatçılık haberi çıkmasın. Ortamın durumundan faydalanıp ürüne her gün zam yapan, kiraya zam yapan, ulaşım ücretine zam yapan, ekmeğe, ulaşıma  zam yapan sadece kendi cebini düşünenlerle doldu ortam.

Diyeceksiniz ki “denetleme” az. Denetlemeyle nasıl başa çıkılacak? Denetleyen arkasını dönünce tekrar yapıştıracak zamlı etiketi. 

Ya da ağlayıp sızlayacak ve zammını sektörü adına kabul ettirecek bir sonraki seçimi garantilemek için. Halk mı? Ne yaparsa yapsın.

Toplumda büyük bir çoğunluğun alım gücü belli. Dünya ve ülkemiz zor zamanlar yaşıyor. Kendimiz güçlü alanlarda katma değerli üretim yapmadıkça bu durumları yaşamak zorunda kalacağız.

Aklımız katma değerli ürün, maliyetleri düşürmek, kümelenme çalışmaları yapmak, güç birliği yapmak konusunda çalışmak yerine fırsatçılığa acayip çalışıyor. Hak yemek alenen yapılıyor.

“Hep bana, hep bana” deyip hak ve hukuktan bahsedenler çoğalıp bunu da normalleştirmeye çalıştıkça durum vahim.

Herkes işini, başkasının durumunu, hizmetini, akıl emeğini  “vicdan” ve mesleki otokontrol ile denetlese sorun olmayacak. Meslek odaları, birlik başkanları ve yönetimleri bu konuda ne yaparlar? Zam mıdır çözüm?

EMEĞİ YOK SAYMA FIRSATÇILIĞI

Şimdiki durumda kendini ”ego” su ile denetleyenler çoğaldı. “Bak nasıl da bedavaya getiriyorum”, “Ne olacak ki benim için de emek versin, nasılsa onun için kolay” vs. ise fırsatçılığın bir başka çeşidi; Emeği yok saymak. “Emekçinin hakkını teri kurumadan vereceksin” sözlerini bilip/ kullanıp emeği görmezden gelmek ve hep kullanmaya çalışmak.  Bir taraftan da bu emek sayesinde kazanmaya devam etmek. 

Fırsatçı davranış kötü bir davranıştır. Fırsatçı kendini akıllı ve uyanık zanneder. Bir süre sonra kendini diğer kişilerden üstün görmeye ve farklı bir algıya sahip olmaya başlar. Yani kalpleri kararamaya başlamıştır. Ama fırsatçı hala farkında değildir.

Başkaları onu nasıl görüyor aldırmaz. Egosu yükselmiştir. Gösteriş ve yukarıdan bakma başlamıştır, yalanına kendi de inanır. Başkalarının hakkını helal edip etmemesini de önemsemez. O başka bir âlemdedir.

“Vicdan”, “toplum odaklılık”, “insanı önemseme” ön planda olmayınca fırsatçılar çoğalacaktır.  Fırsatçılarla mücadele de devam edecektir. Büyük ve küçük fırsatçılık veya çok kişiyi/ bir kişiyi ilgilendiren fırsatçılık arasında fark yoktur. Fırsatçının beyni artık duruma alışmış, sömürmeye yatkın hale gelmiştir.

Bir fırsatçının bir damlası diğerleriyle büyüyüp göl, deniz olunca ülke etkileniyor. Toplum dengeleri sarsılıyor. Bereketsizlik başlıyor. Fırsatçıda elbet bundan zarar görecek. Ama zarar gördüğünden fazla zarar vererek. Ben fırsatçılara hakkımı helal etmiyorum. 

Nerede eskinin kanaatkâr, dilinden şükrü düşürmeyen, hak yemeyen,  emeğin, fikrin hakkını veren, toplum odaklı insanları.

Ortalık “Ahi” olduğunu söyleyip ahiliği “ticari” olarak kullanıp Ahiliğin “A” sından nasiplenmemişlerle doldu. Her şey gibi onun da “suyunu” çıkardık. Kıymetini bilmeyip sıradanlaştırdık. Dilimize pelesenk ettik.

Sözün özü; Allah bizleri “akıl edenlerden” eylesin, emeklerimizi değerlendirsin. Fırsatçılara da fırsat vermesin.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece http://esnafbulteni.com/  ’ye link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi takdirde kanuni işlem yapılacaktır.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: @tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan İnstagram: mercantumay

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece http://esnafbulteni.com/  ’ye link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi taktirde kanuni işlem yapılacaktır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r