DOLAR 32,2215 0.11%
EURO 34,8192 -0.12%
ALTIN 2.411,920,10
BITCOIN 2187674-2,01%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

FIRSATÇILIĞI KİM ONAYLIYOR?
925 okunma

FIRSATÇILIĞI KİM ONAYLIYOR?

ABONE OL
04/07/2023 20:54
FIRSATÇILIĞI KİM ONAYLIYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Fırsatçılık iyi bir şey değil, elbette kimse onaylamaz” diyeceksiniz değil mi?  Herkes böyle söylüyor ama ortada bir “fırsatçılık “ durumu var. 

Fiyat etiketlerinin saatlik, anlık değişiminden etik olmayan iş ahlakına uymayan davranıştan söz ediyorum. Ne kadar tatsız bir konu değil mi? 

Hiç kimse kendisine fırsatçılık yapılmasından hoşlanmaz. Mandal alan Ayşe Hanım da istemez, hammadde alan işletme yöneticisi de istemez.  Ama birileri fırsatçılık yapıyor.

Herkes farkında kötü bir durum. Sadece bu gün için değil, yakın ve uzak gelecek için de kötü. Neden?

Ticarete güven kalmıyor.

Esnafa, ticaret yapana güven kalmıyor.

“Kalmazsa kalmasın. Tüketici mecbur nasılsa en azından gıdayı gelecek benden alacak “ mı diyorsunuz? Kendinize bu kadar güvenmeyin.  Siz kendi havuzunuzda yüzdüğünüzü zannederken başka denizlerden gelip sizin tüketicinizi ele geçirebilirler. 

Size güveni kaybolan tüketici başka birine gider. Malum kural: “Acil ihtiyaçlar ertelenemez.”

Dünya değişiyor. Tüketici daha bilinçli, araştırıyor, sorguluyor, daha da önemlisi sosyal medya ile sizi ele güne gösteriyor. 

Fırsatçılığı onaylamadığını söyleyen fırsatçılığın alasını yapıyor. (İşin içinde yalan ve kandırmada var yani) 

Bu gün fırsatçılığı yaptın, elindeki malı veya hizmeti sattın, tüketici fark edince size verdiği parayı helal eder mi? Helal edilmemiş para size fayda sağlar mı? 

Fırsatçılık sadece mal ve hizmette mi? Başka alanlarda da var. İnsanların fikrini uzun süre düzenli olarak kullanıp hiçbir şekilde karşılığını vermemek, emek verdikleri konuyu görmezlikten gelip gönüllülük kabul etmek, kısacası hep kendine yontmak fırsatçılık değil mi? 

Fırsatçılık kendi kazanç sağlayıp karşısındakine doğru faydayı sunamamak tek taraflı yüksek kazanç elde etmek değil mi?

İşte bu işler bizi bereketsizliğe taşıyor. 

“Şimdi Ahilik Zamanı” kitabımda “Ahilik değerleri bu gün de uygulanmalı “ derken aslında fırsatçılığın, bereketsizliğin önlenmesi, kişilerin ve sektörlerin kendi içinde otokontrolünün  olmasından bahsediyoruz. 

Bu konularda aklıselim olması gereken oda, birlik, federasyon başkanları ahilik değerlerine inanmadıkça, fırsatçılığa kucak açmış, prim vermiş, desteklemiş oluyorlar. Çünkü bu günün değeri “para”. Toplum, birlikte ve etik üretim, bilime önem verme, maliyetleri düşürme değil. Sadece ekmek konusu bile bu konuyu anlatmaya yeter. Önerilere kulak tıkanıp “nasıl daha çok kazanabiliriz” diye hesaplar yapılıyor. 

Zahmet ve emek ile ekmek parası kazanan kişi ise zorunlu olarak satın alırken parasını helal etmiyor. Elbette bu durumda bereket ve helalleşme olmayacak. Sonuç: herkes şikayet ediyor. “ Toplum ve ticaret bozuluyor.” Evet elbirliği ile bozuyor, hep birlikte şikayet ediyoruz. 

Kimsenin hakkını yemeyin, zarara sokmayın, sözünüzden dönmeyin, aldatmayın, fırsatçılık yapmayın, hesabınızı kabartmayın. Kalbinizden, aklınızdan geçeni duyan, yaptığınızı gören “bir bilen” var.

Sözün özü; Fırsatçılığın sonu hiç kimse için iyi değil, fırsatçılıktan nasıl vaz geçilecek? 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: @tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan İnstagram: mercantumay

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece http://esnafbulteni.com/  ’a link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi takdirde kanuni işlem yapılacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r