DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21592431,07%
İstanbul
17°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

105 okunma

Finansın kullanılacağı yerin dışında Ek Gayrimenkul teminatları alınmamalıdır.

ABONE OL
11/02/2023 17:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Banka, bir yatırımcıya, işletme kredisi talep edene finans imkânı sağlarken, finansın kullanılacak yerin dışında istenilen gayrimenkul teminatı munzam teminatta olsa alınmamalıdır.

Daha evvelki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi hala bankalarımız ‘‘Osmanlı Bankacılığı’’ sisteminden kopmuş değil. O parayı verirken olağan üstü gayretle yatırımcıdan veya işletme finansı isteyenden mutlak ve mutlak ipotek edebilecekleri gayrimenkul istemeyi ihmal etmezler, kredi şartların da bunlara bağlarlar. Bu hali finansör verdiğini almakta garanti olarak görür. Oysa bu durum verilen paranın böylece (gayrimenkulü satarak) en azından anapara olarak düşünülürse de bunun başka başka halleri ortaya çıkar ve zorlaşır.

Finans kuruluşu verilen para karşılığı harcanacak yerin dışında ek gayrimenkul alıp ipotek etmemelidir. Alındığında, banka şube yetkilerini, Genel Müdürlük yetkililerini adalete sevk etmektedir. Esasta sen elden parayı kullanıcıya veren, yani kullandıran şube yetkilileri paranın nerede nasıl kullanılacağını önceden araştıracağı gibi, kullandırırken de istihkak karşılığı yani harcama yapıldıkça ödenmesi en uygun olandır. Kredinin değerinden %25-50 hatta %100’ün üzerinde ipotek alınması, kredinin nasıl, nereye kullandığında araştırma ve takibi azaltmakta hatta yok etmektedir.

Şahsen, Emlak Bankasının tasfiyesinde öyle durumlarla karşılaştık ki milyon liralar verildikten sonra yıllarca parayı alanlarla görüşülmemiş, temas kurulmamıştır. On yılları bulan tahsilde gecikmede ancak yurtdışı yasağı konmasıyla bir çoğu ile görüşülüp tanıma imkanı olmuştur.

Alınan munzam ipoteğin alacağın tahsili için paraya çevrilmesi de yıllar almaktadır. Hatta enflasyonist bir ekonomi de satılan gayrimenkulün satış değeri verilen kredinin o zamana kadar ki toplam geliri ile tutarını dahi karşılamadıkları görülmüştür. Ayrıca alırken ekspertiz raporlarında faizi yapılan suiistimaller ise oldukça fazladır.

Yapılacak şey, munzam alınan gayrimenkul ipoteğinden vazgeçilmelidir. O zaman verilen kredinin akıbeti en yukarıdaki yetkiliden, son ödeme yapan yetkiliye hatta tüm personelin verilenin takibi artacak ‘‘ne yapalım gayrimenkul ipoteği de aldık hala tahsil edemedik’’ mazereti. Bu hal verilen para ile işletmeler ortaya çıkacak işletmelerde rantabl çalışma durumunda olacak, gereksiz yere kullanma da olmayacaktır.

Mehmet Zeki Sayın

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r