DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22259840,52%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

86 okunma

ESNAF TECRÜBESİNİN VE GÜCÜNÜN FARKINDA MI?

ABONE OL
11/02/2023 17:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf hayatın bir çok alanında toplumla beraber. Yediğimiz ekmekten, evin tamiratına, bindiğiniz servisin ulaşım, tamir ile ilgili işlerinden evdeki tencerenize, bastırdığınız kartvizitten, sabah aldığınız poğaçaya, üstüne içtiğiniz çayadek gün içinde sabahtan akşama esnaf hayatımızın içinde.

Esnaf toplumu etkiliyor, şekillenmesine katkıda bulunuyor, ihtiyaçları temin ediyor, satıyor, onarıyor, yenilikleri buluyor, kazanırken kazandırmayı amaçlıyor, yenilikleri buluyor müşterisine sunuyor, tamirat becerisi ile bizlere tasarruf yaptırıyor.

Yaşantımı hatırlayabildiğim kadar geriye gittiğimde çocukluktan itibaren hep o dönem yaşadığım bölgelerdeki esnaflarla ilgili hatıralar çıkıyor ortaya ve bu güne kadar geliyor. O kadar çok anı var ki. Çocukluktan bu yaşa kadar esnaf hep yaşantımızın içinde olmuş.

Esnaf Önemli Bir Güç, Önemli bir Tecrübe

Esnafı önemli bir güç olarak görüyorum. Nasıl ki bu gün sivil toplum kuruluşları önemseniyor bir güç ve baskı unsuru olarak görülüyor. Esnaflar 2 milyona yaklaşan sayılarıyla, sayının da ötesinde toplumu etkilemesiyle daha büyük bir güç aslında. Ama bu güç bazen önemsenmeden, fark edilmeden bazen de yeterince sesini duyuramadan kendi içinde yitip gidiyor, ya da öyle görünüyor, gösteriliyor. Sorunlar yanlış yerden irdeleniyor.

Esnaf ticaret ve zanaat hayatının zorluklarıyla boğuşup sıkıntısını zaman zaman dile getirse de hayatın diğer sesleri ve rutinleri arasında kaybolup gidiyor, alışılıyor. Dile gelen sıkıntılar bir süre sonra unutuluyor ya da şikayet olarak algılanıyor ve tepki de çekebiliyor.

İletişim de bir kural vardır bilirsiniz, doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde,  doğru kişiye, doğru mesajı iletmek. Bütün bu doğruları bir araya getirebildiğinizde hem ses duyulur, hem dert dinlenir ve anlaşılır hem de çözüm bulunur. 40 yıllık iletişim mesleğim süresince bu doğruları bir araya getirdik ve başarılı sonuçlarını da gördük.

Belki de esnafların seslerini duyurmalarında doğrular tam olarak bir araya gelmiyor, gelemiyor veya esnaflar sesini duyurma yolunu bilmiyor. Esnafın ticari ve kültürel birikimi ise önemli bir konu. Bunlar değerlendirilmeli. Ticaret odaları ve meslek birlikleri popüler olmanın peşinde koşmaktan ziyade bu konularda çalışmalı.

Gücü Nasıl Ortaya Çıkaralım?

Tüm doğruları kim bir araya getirebilir. Elbette esnaf odaları,  birlikleri, federasyonlar ve dernekleri.Bu tür önemli grupların seslerini genel veya bölgesel olarak duyurmaları için zaman zaman bizim gibi konulara objektif bakan iletişim profesyonellerinden destek almaları gerekir.

AVM’ ler gelişen zaman içinde elbette olacaktır. Ama esnafın geleneksel değerlere, ahilik ilkelerine bağlı kalarak kendini sorgulaması değişim ve dönüşümü yaşamasını sağlayacak, oluşturulacak farklılık, farkındalık ve inovasyon, ticaretine, gelirlereve müşterilerine de yansıyacaktır.

Öze Dönmek, Geleceği Görmek

Çok büyük değişikliklere gerek yok. Esnafın işine odaklanarak birlik ve beraberliği, odalar,  birlikler, federasyonlar ve konfederasyonun akılcı stratejileri, sorunların ve çözümlerin etkili ve çarpan etkileriyle anlatılması esnafı içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için önemli bir etkendir. Ama bunun için hepbirlikte çalışmak, olumsuz alışkanlıklardan vaz geçip güçlü yanlara odaklanmak gerek.

Sözün özü, esnaf toplum hayatında sosyal ve ticari olarak önemli bir güç. Bu gücün farkına varıp,olumlu olarak değerlendirmeli, değerlendirilmeli. Biz daima desteğe hazırız. Esnaflarımızla bir bütünüz.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com   Twitter: TümayMercan@Tumaymercan  / Facebook:Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r