DOLAR 32,2532 -0.16%
EURO 35,1222 -0.04%
ALTIN 2.502,551,49
BITCOIN 21503342,10%
İstanbul
19°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

112 okunma

DOĞUM GÜNÜ VE DİĞER GÜNLER…

ABONE OL
05/11/2022 19:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gönül dostları;

Tarih doğru yanlış bilmem, Türkiye’de 50 yaşın üstünde olanların ekserisinin doğum tarihi tahminidir. Gerek teknolojinin yaygın olmaması ve gerekse her doğumun hastanede gerçekleşmemesi gibi birçok nedenlerden dolayı daha sonra nüfusa kaydedildiği için yıl, ay, gün tutmayıp yaşı büyük ya da küçük yazılmış olabilir…

Çok ta önemli değil, kimlikte yaşı ne ise, doğum günü o diyelim…

*Peki doğum günleri ve diğer günleri kutlamak caiz midir?

Sosyal medyayı kullandığım günden beri dikkatimi çeken yaş gününü önemsemesek te Facebook bize bunu hatırlatıyor. Ama daha önemli günlerimizi özellikle kandil, bayram vs. günlerini hatırlatmıyor. Bilmem belki Musevi ve Hristiyan ülkelere kendi değerlerini hatırlatıyor olabilir…

Dikkatimi çeken ise; yaş günü ile ilgili özendirici hiçbir paylaşım yapmadığım halde birebir tanıdığım tanımadığım sayfamdaki onlarca arkadaşlardan güzel teenni ve temenniler alıyorum.

Oysa hastalığımda, dini bayramlarda, ayet hadis, dini makale, cenaze paylaşımlarımda yaş gününün 4’te biri kadar ne beğeni ne de teenni, temenni almış değilim…

Murat Padak hocamın kısa bir yazısı vardı. Çok hoşuma gitmişti. Aynen şöyle diyordu:

“Piyasayı bozan erkekler.

Sayın muhterem erkekler, içinizden bazıları romantikliğin piyasasını bozuyor. Sonra biz kötü oluyoruz. Ne o öyle her hafta çiçekler falan? Her hafta lokanta falan? Yok tanıştığımız gün hediyesi, nişanlandığımız gün hediyesi, evlilik yıl dönümü hediyesi, doğum günü hediyesi, bebeğimin annesi hediyesi, kaynanasının gelini hediyesi, milli bayramlar hediyesi, dini bayramlar hediyesi…

Lütfen ama! Piyasayı bozmayın. Yapıyorsanız da gizli yapın. İnstagramlara falan atmayın!”

Murat hocamın dediği gibi, biz erkekler piyasayı bozuyoruz!”

Gönül dostları;

Gerek evliliğin yıl dönümü gerekse doğum yıl dönümü münasebetiyle tertiplenen merasim ve toplantıların kendisi günah olmaz. Günah, bu toplantılardaki tutumlardan meydana gelebilir.

İnsanlar bir araya gelince helal olan şeyleri yiyor, helal olan şekliyle sohbet ediyor, hayattan bir yaprağın daha koptuğunu, ömürden bir yılın daha gittiğini düşünüyor, faydalı sohbetler yapıyor. Günah olmayan şekilde eğleniyorlarsa, elbette böyle evlilik yıl dönümü veya doğum günü kutlamalarında haram olmaz. Hiçbir sakınca söz konusu hâle gelmez.

Şayet bu vesile ile haramlar işleniyor, günahlara maruz kalınıyor, çok israflı eğlence ve yeme içmelerle kötü örnek olunuyorsa; günah kutlana günden değil, günde işlenen hatalardan meydana gelmektedir.

Demek ki, yaş günü ve doğum günü gibi kutlamaları, yapılış amacı ve doğurduğu sonuçlar itibarıyla değerlendirmek gerekir.

Kutlamanın meşru ölçüler içinde yapılması şartıyla, bu tür kutlamalarda bulunmanın dinen bir sakıncası olmaz.

Ancak, kutlamalara hâkim olan öğenin, yabancı kültüre imrenme ve onları taklit duygusu olması durumunda ise caiz değildir.

Selam ve dua ile…

Hacı ARICI

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r