DOLAR 32,1943 0.1%
EURO 34,8518 -0.37%
ALTIN 2.463,75-1,56
BITCOIN 22432070,32%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

78 okunma

DEĞİŞEN KONUT TERCİHİ VE ESNAFLAR

ABONE OL
05/11/2022 19:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Dünyada mekân, Ahrette iman” demiş büyükler.  Yaşanılan yer hep önemliydi. Günümüzde gerek pandemi etkisi gerek şehir yaşamının değişen unsurları gerekse ekonomik durum insanları konut konusunda daha seçici kılıyor. Güvenlik konusu ise bir diğer önemli unsur.

ŞEHİR DIŞINA KAÇIŞ HIZLANIYOR

Ekonomik durumu iyi olan kişiler güvenlikli siteleri tercih ediyorlar. Genellikle şehir dışındaki bu siteler sosyal konum, ekonomik durum, farklı çevre, kendini daha iyi hissetme, kısacası Sosyal statü ve kişisel sebeplerden tercih edilince şehir içinden uzaklaşılmaya başlanıyor.

Bu bölgelerde yaşayan insanlar alışverişlerini ya kendilerine yakın büyük marketlerden ya da online yapıyorlar.

Yani şehir merkezlerinden giderek uzaklaşılıyor. Dolayısıyla, şehir ve bölgelerin klasik çarşılarında da uzaklaşılıyor. Alışveriş yapan müşteri çarşı çemberinin dışına çıkıyor. Son zamanlarda “şehir merkezinden 40 yıllık bölgemden asla ayrılmam” diyenlere bile şehir dışındaki güvenlikli siteler cazip geliyor.

Bu ne demek; klasik şehir esnafı için çember daralıyor demek. Etkisi hissedilmeye başlandı, giderek olumsuz etki artacak.

MÜŞTERİ ALIŞKANLIKLARI

Müşteri alışkanlıkları hızla değişiyor.  Buna yaşam yeri değişikliği, şehir merkezinden uzaklaşma, şehir merkezlerinin trafik sorunu, bitmeyen cadde yenilemeleri, tadilatlar eklenince uzaklaşıyor müşteri.

Yani şehir merkezi karmaşası konut seçimi ve yerine yansıyınca doğal olarak alışveriş alışkanlıklarına, yaşam tarzı alışkanlıklarına da yansıyor.

Esnaf bu durumda ne yapmalı. Daha önceki yazılarımda çözümler sundum. Çözüm hep var. Fakat, hareket, ileri görüşlülük, yenilik kaygısı, inovatif davranma yok. Şikâyet, yerinde sayma, suçu müşteriye atma hep var.

Böyle sürdükçe müşteri şehir merkezinden kaçarak, alışveriş merkezlerine daha çok gidecek ve esnaf daha da zorlanacak. Oysa şehir esnafı yaşamalı. Yaşamak için gayret sarf etmeli. Çözümü sormalı. Bunlar olmadığı müddetçe, esnaf için yaşam hızla zorlaşacak. Böyle olmasını istemeyiz. Ben konuyu yazmaktan bıkmayacağım.

Sözün özü; esnaf her türlü değişime uyum sağlamak zorunda.  Hareketsiz durursan heykel olursun, tarih olursun.  Demedi demeyin.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter:Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r