DOLAR 32,2192 0.05%
EURO 35,0175 0.21%
ALTIN 2.460,820,00
BITCOIN 2230822-0,47%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

COVİD-19 (3)
100 okunma

COVİD-19 (3)

ABONE OL
13/11/2022 19:43
COVİD-19 (3)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu mikrobun Dünya’ya yayılmasıyla insanlar çok şey öğrenmeye ve konuşmaya başladı.

İnsanlar yepyeni bir hayatla nasıl hareket etmeli, programı kim, nasıl yapmalı, zecri bir tedbiri Devlet mi yapmalı, yoksa kişiler kendi, kendileri mi tanzim etmeli!

Daha çok sorular sorulabilir!.. Soruların cevabını kim cevaplandıracak?

İnsanlar olmazsa Devlet olmaz. O halde devlet insanların birbiri ile münasebetlerini adaletli bir şekilde organize etsin diye meydana getirilmiş bir nevi organizatördür. Yani esas olan insanların öncelikle kendilerini tanzim edilmiş sistem içerisinde idare etmeleridir. Devlet organları ile ne kadar kaideler koyarsa koysun buna uyulmazsa bir kargaşalık, haksızlık anarşi doğar/doğabilir. Demek ki insanlar kendilerini o nizam içinde idare etmelidir. Şu ortaya çıkan ve binlerce insanın rahatsız olması, canını kaybetmesi, çoğunlukla hatta yüzde yüzün kişilerin yine kendilerinin korunması için kaidelere uymaması denebilir.

Görülüyor ki bu mikrop, makam, mevki, zengin, fakir dinlemiyor. Şehirlerde, köylerde, apartmanlarda, dairelerde tedbirsizlikten mütevellit bu mikrop sessiz sedasız son hızla geziyor ve gevşek olanlara arkadaş oluyor kendisine akciğerin içinde bir yer temin ediyor. İlk temin ettiği yeri kâfi görmeyip, hırslı, hiç ölmeyecek gibi para kazanmadan başka bir düşüncesi olmayan kişiler gibi akciğerin bütün peteklerini işgal ederek rakibini yok etmeye çalışıyor. Buna karşı galip gelecek olan yine kişilerin kendileri tarafından alacağı tedbirlerdir. Tedbirsizlik sadece kendileri aleyhine olmayıp en yakınından tutunda tüm insanlık için zarar vermenin çalışmasını yapıyor demektir. Allah insanlara akıl fikir versin. Kişi kendi kendinin doktoru olması gerekir.

Dünya’ya ben hükmederim diyen Devletlerin bu mevzuda çaresiz kaldığı görülmüştür.

Bize göre her kişi kendi işini en güzel ve en iyi şekilde başkasına muhtaç olmayacak çalışmayı yapmalı.

Mahşer gibi kimse kimseye yardım etmiyor. Cenazesine gidemiyor, çocukları ile balkondan konuşmaya çalışıyor. Sanki bu bize mahşer hazırlığı antrenmanı gibi geliyor.

O güne hazır olmak çok şeyi halledecektir.

M. Zeki SAYIN

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r