DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22260170,17%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

75 okunma

CORONA VİRÜS GÖLGESİNDE RAMAZAN ve BAYRAMI

ABONE OL
11/02/2023 19:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ne yaptık ne ettik de bu sıkıntılar başımıza geldi? Ya da neleri ihmal ettik, es geçtik ve yapmadık da insanlık çapında bir bedel ödüyoruz?

Görüldüğü gibi ayırım yapmadı Allah (celle celâlühû).  Bu ölçüde ve ilk defa başta KABE olmak üzere yeryüzündeki bütün mabetlerin kapıları sürgülü, bugün!

Renk, dil ve din farkı da olmadı; küçücük bir mikrop, en kudretlilerimizi bile esir aldı! Musibet umumi geldiğine göre demek ki dünyada, dünya kadar ve haddi aşmış bir zulüm var.

Rabbim; Kuran’daki peygamber kıssalarını, geçmiş kavimlerin ahvalini anlattın bizlere. Bizler ise hisse alıp ders çıkaramadık.

Sen bizleri daha beterinden koru Allah’ım!

Evet dostlar!  Corona virüs gölgesinde geçirdiğimiz Ramazan Bayramı’na kavuştuk. Ancak; bu bayramda sevdiklerimiz ile birlikte olamayacağız. Görüntülü telefonlarla ancak bayramlaşacağız. Bayram bir sevinç ve neşe günüdür ama bu bayram biraz buruk geçecek.

Bayramlar; yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygının canlandığı güzel günlerdir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır. Bayram insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır.

Ramazan Bayramı’nın insanlar arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü Ramazan Bayramı, her gün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle, özellikle Ramazan’ın yaz mevsimine denk geldiğinde sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan müminler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramı’nda yaşama imkânına kavuşurlar.

Ramazan Bayramı, bağışlanmış olmanın bir sevinç işaretidir. Bu bağışlanma müjdesini insanlara melekler veriyor. Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler:

 “Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabb’inizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emir olundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emir olundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükâfatınızı alınız.”

Dostluk ve kardeşliğin arttığı, sağlık ve huzur dolu güzel bir bayram geçirmek dileği ile Ramazan Bayramı’nızı kutlar, tüm İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Rabb’imden niyaz ederim.

Selam ve dua ile…

Hacı ARICI

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r