DOLAR 32,5158 -0.02%
EURO 34,9932 0.26%
ALTIN 2.432,16-0,12
BITCOIN 2110999-0,89%
İstanbul
29°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
BERAT KANDİLİ;
939 okunma

BERAT KANDİLİ;

ABONE OL
05/03/2023 18:10
BERAT KANDİLİ;
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Şaban ayının yarısı… Berat; borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraat etme, kurtulma, günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nail olma anlamlarına gelir.

Aslı “Berâet”tir. Berat sözlükte; “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” olarak da ifade edilmektedir. Ayrıca bu geceye “Leyle-i Mübarek’e” denir, bereketli bir gecedir.

Berat gecesi de, diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir.

Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaratılanı affetme günüdür.

Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberru ederek uzak kalmayı öğretir.

Bu gecede, bir yıl içinde olacak bütün işler hükme bağlanıp ifası için Cenab-ı Hak tarafından meleklere verilir. Gecesini ibadet ve dua ile gündüzünü oruçlu geçirmek faziletlidir.

Berat gecesine ait beş haslet vardır:

1. Her önemli iş bu gecede ayırt edilir.

2. O gecedeki ibadetin fazileti büyüktür.

3. İlâhi rahmet yayılır.

4. Mağfiret gecesidir.

5. O gece, Resûlullah’a (s.a.s.) şefaat hakkının tamamı verilmiştir.

Çünkü Hz. Muhammed (S.A.V), Şaban’ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, ondördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, onbeşinci gece yine talep etmiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir. Bu şefaatten mahrum olanlar, devenin ürküp kaçtığı gibi Allah’tan kaçanlardır.

(bk. er-Râzî ve Ebussuud Efendi Tefsirleri)

Hz. Peygamber şöyle buyurur:

“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim”

(İbn Mâce, Sünen, “İkâmetü’s-salât”, 191.)

Mevlamız günah yüklerimizden beraât etmiş olarak Ramazan-ı Şerife girmeyi nasip eylesin…

Selam ve dua ile…

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r