DOLAR 32,1912 0.01%
EURO 35,0455 0.53%
ALTIN 2.444,66-0,68
BITCOIN 2220535-0,90%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

105 okunma

ABD AMBARGOSU

ABONE OL
11/02/2023 17:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD ambargosun incelediğiniz zaman ABD’nin Türkiye karşısında acz içine düştüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. Bir şirketin başkanının ABD’ye girmesinin bile yasaklanması neyin nesidir. Dünya’nın Liderliğini üstlendiği söylerken bir şirket başkanından çekinerek yasak konması cidden calibi dikkattir.

         ABD kendisini hep devletler üzerinde horoz gibi görmüş, bir başkasının ötmesini kabullenmeyecek duruma gelmiştir. Dünya üzerinde barışın sağlanması için kurulmuş olan NATO’nun içinde büyük rol oynarken ve de NATO üyesi devletlerin birbiri ile yardımlaşması, barış içinde bulunmaları, NATO’ya bağlı devletlerin dışardan gelecek tehditlere karşı korunması şart olarak belirtilmişken, ABD’nin Türkiye karşısındaki terör gruplarına alenen destek vermesi, tonlarca tırlar dolusu silahlar göndermesi, Türkiye’nin Ortadoğu’daki nüfusunun azaltılması için güneyde bir perde gibi kontrollü bir terörist devlet kurdurma gayreti bu bölgede kendi nüfusunun azalarak Türkiye’nin hâkim olması düşüncesinden başka nedir.

         ABD kendi silah sanayisini canlı tutabilmek için devletlerin içini karıştırarak harp çıkararak miadını doldurmuş silahları bedava vererek çok fazla bedelle silah satmayı yeğlemiş NATO ülkesi olup olmamasına bakmaksızın menfaatlerinin gereğini yapmaya devam etmiştir. Çoğu zamanda NATO’ya dâhil savunma sanayisinde ABD’ye bağlı, Birleşmiş Devletlerdeki yardım etkinlikleri devletleri tehdit etmekten çekinmemişlerdir. Zamanında Türkiye’yi de tehdit etmiş, İsmet İnönü ‘nün başbakan olduğu zamanda Kıbrıs hareketinde Johnson bir mektup yazarak ‘‘- Bir NATO üyesi Devlete karşı NATO’nun verdiği silahları kullanamazsınız diyebilmiştir.’’ Ama bu mektup bize savunma sanayimizin gelişmesinde çok şey kazandırmıştır.

         Ya şimdi; ABD, Türkiye’yi savunma sanayisinde kendisine rakip görmekte, S400leri de (Rusya’dan alınan) bahane etmektedir.

         Türkiye artık eski Türkiye değildir!. ABD başkanının yanında elleri dizinin üzerinde değil, ayak ayaküstüne atarak oturmaktadır. Tarihini incele Osmanlıdan yardım aldığını da unutma. Tarih silahsız Kızılderilileri öldürmekle yazılmaz. Türkiye karşı karşıya kalırsa yine eskisi gibi tarih yazılacaktır.

 M. Zeki SAYIN

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r