DOLAR 32,6025 0.27%
EURO 34,7891 0.35%
ALTIN 2.408,96-0,97
BITCOIN 21564360,28%
İstanbul
17°

PARÇALI BULUTLU

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ZULMÜN GÖLGESİNDE MİRAÇ
213 okunma

ZULMÜN GÖLGESİNDE MİRAÇ

ABONE OL
10/02/2024 17:18
ZULMÜN GÖLGESİNDE MİRAÇ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sevgili Gönül dostları;  Tarihin hem yazıldığı, hem de yaşandığı yerde, ben de bugünü tam da yerinde yaşıyorum. Daha birkaç gün önce Medine’deydim. Şimdi ise Mekke’deyim.

Mescid-i Aksa Hz. Muhammed döneminde, Müslümanlar için önemli bir özellik kazanmıştır. Çünkü Hicretin birinci yılında (M. 622), Medine’de Müslümanlar yaklaşık 16 ay boyunca Mescid-i Aksa’ya yönelerek namaz kılmış ve burayı kıble olarak kabul etmişlerdir. Mescid-i Aksa Hz. Muhammed’in İsra ve Mirac hadisesi sırasında gerçekleştirdiği yolculuğun yeryüzündeki gece yolculuğu olarak bilinen İsrâ kısmında yöneldiği yerdir. Bu yolculuk, O’nun peygamber olarak gönderilişinin 3. senesinde, Recep ayının 27. gecesi gerçekleşmiştir. Müslümanlar Hz. Muhammed’in Cebrail A.s. eşliğinde, Burak adlı bineğe binerek Mescid-i Haram’dan yola çıktığını ve Mescid-i Aksa’ya ulaştığını, Burak’ı Burak Duvarı’na bağlayarak tüm peygamberlere imamlık ederek namaz kıldığını ve sonrasında farklı katlarında Âdem, Yahya, İsa, Yusuf, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberlerle buluşacak şekilde göğü katederek miraca çıktığını kabul ederler.

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Allah’ın huzuruna yükselişini ifade etmesi nedeniyle Miraç Gecesi önemli bir gecedir.

Recep ayının 27. gecesine Miraç gecesi denir. Miraç kelime anlamı itibariyle göğe çıkma, yükselme anlamlarına gelir. İsra ve Miraç hâdisesi, Hz. Muhammed’in (S.A.V.) hicretinden 18 ay evvel vuku bulmuştur.

Miraç hadisesi, Peygamber Efendimiz’in Mescid-i Haram’dan, Mescid-i Aksa’ya oradan da Allah’ın huzuruna yükseldiği hadiseye denir. Peygamber Efendimiz bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrama kavuşmuş olmakla birlikte hiç bir kulun ulaşamayacağı manevi âlemlere varmıştır. İşte bu gece her yıl Miraç kandili olarak idrak edilir. Miraç gecesinin, Kadir gecesinden sonra en faziletli gece olduğu söylenir.

Göğe yükselme anlamında olan Miraç’ın Müslümanlar tarafından önemli kabul edilmesinin en önemli nedeni bu gecede verilen müjdelerdir. Hadis kaynaklarına göre Miraç’ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa Peygamber’in, bunun insanlara ağır geleceği şeklindeki ikazları üzerine Hz. Muhammed’in birkaç kere geri dönüp, Allah’tan namazı hafifletmesini dilemesinin ardından beş vakte indirilmesidir.

Peygamber Allah huzuruna ulaştığında kendisine verilen müjdelerden ilki 5 vakit namazın farz kılınmasıdır. Miraç’ın gerçekleşmesinin ardından Müslümanlar namazlarını 5 vakit olarak kılmaya başlamışlardır. Bu mübarek gecede namaz dışında Bakara Suresi’nde bulunan son 2 ayet indirilmiş ve Müslümanlara cennet müjdelenmiştir. Cennet müjdesinde ise Allah’a şirk koşmamak şartıyla olduğu bildirilmiştir.

(Müslim, Îman, 279) müjdesi verilmiştir.

Yarın mübarek Miraç Kandili Peygamberimizin Filistin Mescid-i Aksa’dan göğe yükseldiği gün!

Kandiliniz şimdiden mübarek olsun.

Ayrıca 7 Ekim’den bu yana Filistin’de yaşanan soykırımda hayatını yitiren Müslüman kardeşlerimizin ve 6 Şubat 2023 tarihindeki asrın felaketi olan depremde hayatını kaybedenlerin mekanları cennet olsun.

Ey Rabbim; eğer yükümlülüklerimizi unutursak, bizi bundan dolayı cezalandırma.

Bize öncekilere yüklediğin ağır yüklerden ve taşımayacağımız ağır yükleri yükleme. Rabbim bizlere acı, bizleri affet, halimize acı ve bizlere ilahi rahmetinle muamele göster. Bizim tek Rabbimiz sensin bizleri kâfirlere karşı koru ve yardımını esirgeme.

Peygamber Efendimizin bu kutlu yolculuğu; sevgi, saygı, hoşgörü, sağduyu, iyi niyet, kalplere güzellik serpilen bir gün olması dileğiyle Miraç kandilimiz hayırlı olsun.

Selam ve dua ile..

Hacı Arıcı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.