DOLAR 32,5418 0.08%
EURO 35,0067 0.32%
ALTIN 2.434,60-0,02
BITCOIN 21150790,21%
İstanbul
29°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
İz Bırakacak Nesillerin Yetiştiği Kurum: Mavigün Koleji 26.yılında
839 okunma

İz Bırakacak Nesillerin Yetiştiği Kurum: Mavigün Koleji 26.yılında

ABONE OL
12/09/2023 13:12
İz Bırakacak Nesillerin Yetiştiği Kurum: Mavigün Koleji 26.yılında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim sektörünün önde gelen ismi İnsanlığa Hizmet Vakfı Özel MAVİGÜN EĞİTİM KURUMLARI Kurucusu Sn. Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR ile eğitim sistemi üzerine konuştuk.

*Değerli Hocam, Vakfınız ne zaman ve hangi amaçlarla kurulmuştur?

Vakfımızı 1986 yılında 8 Vakıf gönüllüsü bir araya gelerek kısıtlı imkânlarla kurduk. Vakfımızın amacı, Vakıf senedimizde de ifade edildiği gibi ülkemizin eğitim-öğretim hayatına katkıda bulunmaktır. Kısaca eğitim amaçlı bir vakıftır. Vakfımızın kuruluşunda ve idamesinde emeği geçen Mütevelli Heyeti’ne fahri ve hasbi gayretlerinden dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Gerçekten İnsanlığa Hizmet Vakfı, Türkiye’de yaptığı hizmetlerle sivil toplum örgütlerine örnek olmuş seçkin vakıflardan biri olmuştur.

*Eğitim Kurumlarınızdan bahseder misiniz?

Gaziosmanpaşa ilçemizde Mavigün Eğitim Kurumları bünyesinde beş okulumuz bulunmaktadır. Bunlar; Özel Mavigün Anaokulu, Mavigün İlkokulu, Mavigün Ortaokulu, Mavigün Anadolu Lisesi, Mavigün Fen Lisesi’dir.

Arnavutköy ilçemizde ise Özel Mavigün Anaokulu, Mavigün İlkokulu, Mavigün Ortaokulu olmak üzere üç okulumuz mevcuttur.

Bu okullarımızda öğrenciler çağdaş eğitim-öğretimin bütün imkânlarından faydalanmaktadırlar.

*Neden eğitim hizmeti? Eğitim kârlı bir sektör mü?

Hz. Ali (r.a.) “Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum.” diyerek eğitimin önemini en güzel şekilde ifade etmiştir. Biz Mavigün Eğitim Kurumları olarak erdemli, özgüveni olan, özdeğerlerine bağlı, çağdaş ve gelişen dünyaya ufku açık, kişilik sahibi bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Bir ekol hedefliyoruz, Mavigün Ekolü!..

Eğitim sektörü bazı okullar için kârlı olabilir. Ancak Mavigün Eğitim Kurumları bu işi kâr amacı gütmeden İstanbul’da en ekonomik rakamlarla yapmaktadır.

* Velilerin okullarınızı tercih etme sebepleri sizce nelerdir?

Önce güven… Veli, en değerli varlığı olan çocuğunu bir kuruluşta bıraktığı zaman “gözüm arkada kalmasın” istiyor. Çocuklarımıza fizik, kimya, biyoloji, ingilizce öğretiyoruz. Bunlarla beraber Mavigün Koleji milli ve manevi değerlerin önemsendiği bir kurumdur. Biz, Mavigün’ de 26 yıldır bir kuyumcu titizliği ile verdiğimiz eğitim hizmetiyle bu güveni kazandık.

İkinci olarak, çocukların en fazla sevgi ve ilgiye ihtiyaç duydukları çağ, okul öncesi ve ilköğretim dönemidir. Bizim sloganımız “ sevginin ve ilginin odağı Mavigün” dür. Sevgi ve ilgi odaklı olmayan bir eğitim sistemi düşünülemez.

Mavigün Eğitim Kurumları, interaktif eğitim sistemine uygun LED AKILLI TAHTALI derslikleri yanında Tartan zeminli oyun alanları, Kapalı Spor Salonu, Kültür Merkezi ve Yüzme Havuzu ile hem veliler, hem öğrenciler tarafından tercih ediliyor.

Yine bina içi ve bina dışında kurulu bulunan güvenlik sistemimiz kurumlarımızı güvenilir kılmaktadır.

Okulumuzda tamgün hizmet veren Sağlık Biriminde Doktor ve Hemşiremiz öğrencilere koruyucu sağlık hizmetleri, genel sağlık taraması ve gerektiğinde âcil müdahale hizmetleri vermektedir.

* Mavigün Koleji’nde öğrencilere kazandırmak istediğiniz en önemli hedefler nelerdir?

Eğitim Kurumlarımızda eğitim-öğretimini sürdüren çocuklarımıza iki ana hedef belirliyoruz. Birincisi gençlerimizin milli manevi değerleri özümsemiş, ailesine mutî, milletini devletini seven, tüm insanlığa faydalı bireyler olması… Kısaca  önce adam gibi adam olmaları…

İkincisi, onların bilgi ve becerilerle donanmış olarak iyi bir üniversiteye yerleşmeleri. Bu ikisi bir arada olmak zorundadır. Tek kanatlı kuş uçamaz. İşte o zaman büyük insan olur. Biz Mavigün’de iz bırakacak nesiller yetiştirmeyi hedefliyor ve bunu başarıyoruz.

*İlköğretim öğrencilerinizin sosyal, kültürel ve sportif alanlardaki başarılarından bahseder misiniz?

Gaziosmanpaşa, İstanbul, Türkiye ve Dünya düzeyinde ise birçok başarılarımız var. Bazılarını şöyle ifade edebiliriz:

 • Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması Dünya 1.liği
 • SBERBANK Dünya Satranç Turnuvası Dünya 2.liği
 • NASA Scientist For A Day bilimsel makale yarışması Türkiye 1.liği
 • 7.Ulusal Mobilya ve Tasarım Yarışması Türkiye 1.liği
 • Masa Tenisi Şampiyonası Türkiye 1.liği
 • Okullar Arası Takım Satranç Turnuvası İstanbul 1.liği
 • Bilim Olimpiyatları Yarışması İstanbul 1.liği   
 • Karate Süper Ligi İstanbul 3.lüğü
 • Okullar Arası Masa Tenisi Turnuvası İstanbul 3.lüğü
 • Okullar Arası Aktif Deney Yarışması İstanbul 3.lüğü 
 • Gaziosmanpaşa Satranç Turnuvası  İlçe 1.liği ( Tüm Kategorilerde )
 • Gaziosmanpaşa Erkekler Voleybol Turnuvası İlçe 1.liği
 • Gaziosmanpaşa Kızlar Voleybol Turnuvası İlçe 1.liği
 • Gaziosmanpaşa Basketbol Turnuvası İlçe 1.liği

*Mezun öğrencilerinizin üniversiteye giriş başarısı?

Mavigün Anadolu ve Fen Lisesi mezunlarından;

66 öğrencimiz Tıp Fakültesi, 58 öğrencimiz Hukuk fakültesi, 22 öğrencimiz Diş Hekimliği, 29 öğrencimiz Eczacılık, 225 öğrencimiz Mimarlık ve Mühendislik, 80 öğrencimiz Sağlık Alanı, 80 öğrencimiz Öğretmenlik ve Fen Edebiyat, 30 öğrencimiz Uluslararası İlişkiler, 88 öğrencimiz İşletme ve İktisadi Bilimler, 40 öğrencimiz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, 97 öğrencimiz ise diğer alanlarda Üniversitelere yerleştiler. Bu öğrencilerimizle iz bırakacak nesiller olarak gurur duymaktayız.

* Anadolu Lisesi’ne ve Fen Lisesi’ne burslu öğrenci alıyorsunuz. Burs kriterleri nelerdir?

LGS yüzdelik dilimine göre %6’ya kadar öğrenciler Fen Lisemize kaydedilmektedir.  %6 – %30 aralığındaki öğrencilerin ise Anadolu Lisemize kayıtları yapılmaktadır.

*Değerli hocam bildiğim kadarıyla Eğitim Kurumlarınızda deneyimli ve istikrarlı bir kadronuz var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Eğitimci Genel Müdürümüz Şahin KARATAŞ kurumumuzun kuruluşundan bu yana 25 yıldır görev yapmakta. İlköğretim Müdürü Mustafa AGUŞ 22 yıldır, Lise Müdürü Mehmet UZUNÇAM 18 yıldır aşkla şevkle hizmet veriyorlar. Bizim öğretmenlerimizin hizmet süreci ortalaması ise 10 yıldır. İşte başarının sırrı kendini yenileyen ve geliştiren istikrarı önemseyen eğitim kadromuzdur.

* Değerli hocam kolejinizin web adresi?

            www.mavigunkoleji.k12.tr

* Sn. ÖZDEMİR bize bu röportaj imkânı verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Umuyoruz sizin gibi eğitim gönüllüsü kişi ve kuruluşların gayretleri ile eğitim kurumlarımız model ülkelerin seviyesine ulaşır. Başarılarınızın ve hizmetlerinizin devamını diliyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r