DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21531802,18%
İstanbul
19°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso: “Türkiye’nin, bölgenin enerji merkezi olması ihtimali yüksek”
216 okunma

Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso: “Türkiye’nin, bölgenin enerji merkezi olması ihtimali yüksek”

ABONE OL
29/11/2023 23:43
Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso: “Türkiye’nin, bölgenin enerji merkezi olması ihtimali yüksek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye enerji piyasasının “Geleneksel ve En Büyük Aile Buluşması” 13’üncü Türkiye Enerji Zirvesi Ankara’da, Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve sektörün önde gelen isimlerinin konuşmalarıyla başladı. “Barış için Enerji” temasıyla düzenlenen Zirve’nin ikinci gününde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da bir konuşma yapacak. Zirve, 29 Kasım’da sona erecek.

Enerji Fuarcılık tarafından bu sene 13’üncüsü düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi’nde, küresel enerji piyasalarındaki son gelişmeler ile piyasaları etkileyen yerel ve bölgesel sorunlar, “Barış için Enerji” temasıyla enerji sektörünün tüm paydaşlarıyla değerlendiriliyor. Zirve Başkanı Mustafa Karahan’ın konuşmasıyla açılan zirvede, özel konuk, Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso olurken, zirve ana sponsoru Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Zirve Başkanı Mustafa Karahan, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen zirvede her yıl farklı zorluklarla karşılaşıldığını hatırlatarak, geçtiğimiz yıl Rusya – Ukrayna, bu yıl ise Ortadoğu’daki gerginliğin uluslararası dengeleri etkileyeceğini belirtti. Refahı sağlayan enerjinin, savaşın ve gerginliklerin de sebebi olduğunu belirten Karahan, “İklim krizinin, enerji dönüşümünün konuşulduğu bu ortamda biz de bu yılın temasını ‘Barış için Enerji’ olarak belirledik,” dedi.

Zirve özel konuğu Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso ise açılış konuşmasına enerji arzı güvenliği ve enerji dönüşümü üzerine konuşarak başladı. Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerinin gelişimine ve ilerideki potansiyellerine de değinen Barroso, yeni yol haritasıyla ilişkilerin daha iyi bir noktaya gelmesini umduğunu belirtti. Türkiye’nin, Avrupa Birliği için çok önemli bir partner olduğunun altını çizen eski başbakan, bölgenin bir enerji merkezi olması için ihtimallerin olduğunu ancak zorlukların da yer aldığını belirtti.

Barroso, “Barış için Enerji” temasının Avrupa Birliği’nin temellerinde olan bir nosyon olduğunu da iletti. Bu nedenle hayatının en mutlu anlarından birinin de 2012’de Avrupa Birliği’nin Nobel Barış Ödülü’nü kazanması olduğunu söyledi. Barroso, konuşmasının ardından zirve başkanı Mustafa Karahan’la bir soru-cevap bölümü de gerçekleştirdi.

Zirvenin açılışının ardından ise ilk panel, Atlantic Council özel oturumuyla düzenlendi. Enerji Jeopolitiği ve Türkiye’nin Rolü başlıklı panelde, Atlantic Council Türkiye Programları Merkezi Kıdemli Direktörü Defne Sadıklar Arslan moderatörlüğü üstlendi. Panelde Atlantic Council Yönetim Kurulu Üyesi ve İspanya Eski Dışişleri Bakanı Ana Palacio, T.C. Dışişleri Bakanlığı Enerji ve Çok Taraflı Ulaştırma Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Burak Rende, Atlantic Council Global Energy Center Kıdemli Danışma Kurulu Üyesi ve Economist Impact Enerji ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi Phillip Cornell, Atlantic Council Global Energy Center Kıdemli Danışma Kurulu Üyesi ve Energy Futures Initiative İdari Başkan Yardımcısı Melanie Kenderdine ile Atlantic Council Global Energy Center Kıdemli Danışma Kurulu Üyesi ve Naval Postgraduate School Energy Academic Group Araştırmacı Öğretim Görevlisi Brenda Shaffer yer aldı.

Panel, Türkiye enerji sektörünü her zaman destekleyen ve Washington D.C. merkezli bir düşünce kuruluşu olan Atlantic Council Türkiye Programları Merkezi kurucusu Defne Sadıklar Arslan’ın konuşmasıyla başladı. Panelde, Ana Palacio Barış için Enerji temasıyla ilgili konuşarak Türkiye’nin enerji anlamında da köprü görevi gördüğünü ve bu zor görevi başarıyla yerine getirdiğini belirtti. Enerji güvenliği ve enerji dönüşümü konularının üzerinde durulduğu panelde, fosil yakıtları bırakmanın henüz yakın olmadığı da eklendi. Türkiye’nin potansiyelinin çok yüksek olmasına rağmen bölgesel zorlukların da etkisi olduğu belirtildi.

Önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilecek olan COP28’e de değinen panelistlerden Yusuf Burak Rende, Türkiye’nin kaynaklar konusunda çeşitlendirme yaparak kendi konumunu güçlendirdiğini ifade etti. Hükümet ve özel sektörün bir araya gelerek, Türkiye’nin iklim hedeflerine nasıl ulaşabileceği konusunun da gündemde olduğunu belirten Rende, bu anlamda teknoloji ile inovasyonun özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğunu da kaydetti.

Zirvenin ilk gününde “Elektrik Piyasası”, “Türkiye LPG Piyasası”, “Arama ve Üretim Oturumu”, “Türkiye’nin Enerji Güvenliği İçin Bazyük Santraller”, “Türkiye Akaryakıt Piyasası”, “Türkiye’ye Kadın Enerjisi”, “Özel Sunumlar & Konuşmacılar”, “Enerjide Üretken Yapay Zekâ Oturumu” ve “Enerjide Afet Yönetimi Oturumu” oturumları da gerçekleştirilecek.

Balkanlarda enerji güvenliği Zirve’nin son günü konuşulacak

Zirve’nin son gününde ise “Doğalgaz Piyasası”, “Çevre Piyasaları ve AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Oturumu”, “Yenilenebilir Enerji ve Depolama Yatırımları Oturumu”, “Balkanlarda Enerji Güvenliği ve Ticareti”, “Büyük Tüketici Oturumu”, “Yeni Nesil Yakıtlar Oturum”, “E-Mobilite”, “Hidrojen Teknolojileri ve Piyasası Oturumu” ve “Enerjide Kariyer Oturumu” ve “Özel sunumlar” Zirve’de yapılacak.

Dünya’nın ve Türkiye’nin gündeminde olan 13. Türkiye Enerji Zirvesi bu sene 25 ülkeden bin 500 üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r