DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19682862,96%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NÜKLEER ENDÜSTRİSİNDE KADINLARIN LİDERLİĞİ ARTIYOR
19 okunma

NÜKLEER ENDÜSTRİSİNDE KADINLARIN LİDERLİĞİ ARTIYOR

ABONE OL
09/07/2024 16:56
NÜKLEER ENDÜSTRİSİNDE KADINLARIN LİDERLİĞİ ARTIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te,kleer Endüstrisinde Yüksek Teknoloji ve İnovasyon Gelişiminde Kadın Liderliğioturumu düzenlendi. Women in Nuclear – WiN Türkiye ve Rosatom Kadın Topluluğunun gerçekleştirdiği oturumda, Rusya, Türkiye ve Mısır temsilcileri, nükleer endüstrisindeki kadınların desteklenmesine yönelik programları ve profesyonel gelişim fırsatlarını tartıştı

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen 10. Nükleer Santraller Zirvesi’nde, Rusya ve Türkiye’nin nükleer endüstrilerinin kadın topluluklarının desteğiyle, “Nükleer Endüstrisinde Yüksek Teknoloji ve İnovasyon Gelişiminde Kadın Liderliği” konulu uluslararası bir oturum düzenlendi. Oturum, küresel nükleer enerji sanayisinin sürdürülebilir gelişimi için kadın profesyonelleri güçlendirmenin önemini ortaya koydu.

Oturum, Rusya Nükleer Kadınlar Derneği’nin Türkiye Büyükelçisi Sona Valieva tarafından yönetildi. Oturum konuşmacıları arasında; Rosatom Devlet Atom Enerjisi Kurumu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Terentyeva, Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi Başkanı ve Federal Konsey Komitesi’nin Federal Yapı, Bölgesel Politika, Yerel Yönetim ve Kuzey İşleri İlk Yardımcısı olan Galina Karelova, Nükleer Endüstrisinde Kadınlar Derneği “Kadın Girişimlerinin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Vakfı” Kurucu Ortağı Alexandra Ryabykh, NUTEK Enerji Danışmanlık, Teknoloji ve Sanayi A.Ş. Müdürü ve WiN Türkiye Başkanı B. Gül Göktepe, WiN Afrika Başkanı ve Mısır Atom Enerjisi Kurumu Profesörü Soheir Korraa ile Türk Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Deniz Öner yer aldı.

Rosatom çalışanlarının yüzde 33’ü kadın

Rosatom Devlet Atom Enerjisi Kurumu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Terentyeva, günümüzde işverenlerin kadınların üretim süreçlerine yaratıcı düşünme, yeni fikirler ve yaklaşımlar getirdiğini giderek daha fazla fark ettiğini belirtti. Rosatom’un çalışanlarının yüzde 33’ünün kadın olduğunu ve birçoğunun lider pozisyonlarda çalıştığını söyleyen Tatyana Terentyeva sözlerine şöyle devam etti: “Üst düzey yöneticilerin yüzde 20’si ve orta düzey yöneticilerin yüzde 24’ü kadınlardan oluşmaktadır. Bilim bölümündeki kuruluşlarda kadınların oranı yüzde 35’tir. Rosatom’un desteğiyle 24-28 Haziran tarihleri arasında Obninsk’te MEPhI IATE’de düzenlenen Obninsk Tech Yaz Okulu’na 40 ülkeden 100’den fazla uluslararası öğrenci katıldı ve bu öğrencilerin önemli bir kısmı da kadındı.”

Kadın liderlerin fırsatlarını genişletmek için çalışıyoruz

Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi Başkanı ve Federal Konsey Komitesi’nin Federal Yapı, Bölgesel Politika, Yerel Yönetim ve Kuzey İşleri İlk Yardımcısı olan Galina Karelova, konuşmasında şunları paylaştı: “Rusya’da yüksek teknoloji endüstrilerinde kadınların varlığının son yıllarda hızla arttı. Özellikle, elektrik enerjisi endüstrisinde kadınların oranı bugün yüzde 58’dir. Senatörün görüşüne göre, bu büyük ölçüde Ulusal Kadın Eylem Stratejisi’nin uygulanması ve Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi’nin faaliyetleri sonucunda gerçekleşti. Bugün Konsey, ekonomi alanında kadın liderlerin fırsatlarını genişletmek için Yüksek Teknoloji Endüstrilerinde Kadınlar: Yeni Fırsatlar, Hafif Sanayide Kadınlar, Madencilik Endüstrilerinde Kadınlar, İlaç Endüstrilerinde Kadınlar gibi projeler üzerinde çalışmaktadır.”

Rus-Türk projelerinin uygulanmasında kadın topluluklarının iş birliği önemli

Farklı ülkelerden kadınlar arasında profesyonel diyaloğun önemini vurgulayan kleer Endüstrisinde Kadınlar Derneği “Kadın Girişimlerinin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi VakfıKurucu Ortağı Alexandra Ryabykh, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de, tıpkı Rusya’da olduğu gibi, bilimsel ve teknik alanları seçen kadınların sayısı artıyor ve bu yüksek teknoloji şirketlerinin gelişimi bağlamında işgücü piyasasında talep görüyor. Geçen yıl, profesyonel toplulukların temsilcilerini, akademisyenleri ve teknik üniversite öğrencilerini bir araya getiren ilk uluslararası forumu birlikte düzenledik. Kadın topluluklarımızın iş birliği, Akkuyu NGS’nin inşası gibi kilit Rus-Türk projelerinin uygulanması çerçevesinde diyaloğun gelişimine katkıda bulunuyor. Ortak girişimler, nükleer endüstrisinde çalışan kadınların profesyonel gelişimi için deneyim alışverişine olanak tanıyor ve yüksek teknoloji endüstrilerinde kadınların katılımını teşvik etmek için yeni araçlar sunuyor.”

Kadınların güvenlik konularında farkındalıkları yüksek

Bugün Türkiye’deki nükleer endüstrisi kadın topluluğunda 194’ten fazla üye olduğunu söyleyen NUTEK Enerji Danışmanlık, Teknoloji ve Sanayi A.Ş. Müdürü ve WiN Türkiye Başkanı B. Gül Göktepe, “Misyonumuz, nükleer enerji gelişimi hakkında kamuoyu tartışması yapmak. Kadınlar bugün kamuoyu liderleri. Güvenlik konularında en büyük farkındalığa sahipler ve bu nedenle nükleer enerjiyi kadınların aracılığıyla teşvik etmek önemli. Potansiyel risklerin analizini yapıyoruz ve iletişimlerimizde bu temele dayanıyoruz. Akkuyu’daki misyonumuz, ülkelerimiz arasındaki iş birliğine dayalı olarak bu büyük kompleks projenin güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yapmak.”

Referanslar:

“Nükleer Endüstrisinde Kadınlar Derneği” 2021’den beri kadınlar arasında STEM eğitiminin teşvik edilmesi için bir girişim uygulamaktadır. O zamandan bu yana 10 mentorluk oturumu düzenlenmiştir. Bu oturumlara 13 ülkeden 70’ten fazla kadın profesyonel ve Rusya ile yabancı ülkelerden 250’den fazla teknik üniversite öğrencisi katılmıştır. Bu çalışmanın itici gücü bir istatistiktir: Birçok çalışma, mühendislik mezunu kadınların sadece dörtte birinin STEM alanlarında kariyer yapmayı istediğini, çünkü profesyonel alanlarda karşılaştıkları stereotipler ve önyargılar olduğunu göstermiştir. Vakıf, özel mentorluk oturumlarının bu eğilimi değiştirebileceğine inanmaktadır. Kültürler arası değişim, başarılı endüstri rol modellerinin desteği ve kişisel danışmanlık, toplantıları son derece etkili kılmaktadır. Kadın öğrenciler, kariyer stratejilerini seçerken daha güvenli hale gelmekte ve devletler, yüksek teknoloji endüstrilerine motive olmuş yeteneklerin akışını sağlamakta ve böylece ekonomiye yeni bir ivme kazandırmaktadır.

Rus hükümeti ve büyük Rus şirketleri, öğrencilerin ve genç çalışanların potansiyellerini ortaya çıkarmak için çözüm yelpazesini genişletmeye devam etmektedir. Rosatom ve işletmeleri, Rus üniversitelerinde ana bölümlerin geliştirilmesine, burs destek programlarının uygulanmasına, büyük eğitim projelerine, öğrencilere staj ve çıraklık düzenlenmesine ve ardından istihdamlarına katılmaktadır. Genç profesyoneller, kariyer gelişimlerinde onlara yardımcı olacak yeni ve faydalı beceriler öğrenmektedir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r