DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22028543,50%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

VODAFONE, İŞE ALIMDA EŞİTLİK İÇİN YAPAY ZEKÂ KULLANIYOR
197 okunma

VODAFONE, İŞE ALIMDA EŞİTLİK İÇİN YAPAY ZEKÂ KULLANIYOR

ABONE OL
04/07/2023 00:35
VODAFONE, İŞE ALIMDA EŞİTLİK İÇİN YAPAY ZEKÂ KULLANIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vodafone, tüm dünyada işe alımların daha adil bir ortamda gerçekleşmesi amacıyla yapay zekâ destekli yetenek platformu Eightfold ile birlikte çalışıyor. Yeni sistemle, adayların saklı özgeçmişleri Eightfold üzerinden yöneticilere iletilerek, daha eşit şartlarda değerlendirme yapılması sağlanıyor.

3 Temmuz 2023 – Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, işe alımlarda yapay zekâ teknolojisinin gücünden yararlanıyor. Global işgücü teknolojisi platformlarından Eightfold ile işbirliği yapan Vodafone, özgeçmişleri bu platform üzerinden yöneticilerle paylaşarak daha adil bir değerlendirme ortamı oluşmasını sağlıyor. Tüm Vodafone ülkelerinde uygulanan yeni sistemde, adayların ad ve soyadlarının sadece baş harflerinin yer aldığı; önyargıya neden olabilecek yaş, cinsiyet, üniversite gibi bilgilerin bulunmadığı saklı özgeçmişler (blind CV) kullanılıyor. Bu sayede, adayların daha eşit şartlarda, sadece sahip oldukları deneyim ve yetkinliklere göre değerlendirilmesi mümkün oluyor. 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Nazlı Tlabar Güler, şunları söyledi:

“İnsan Kaynakları alanında yapay zekâ kullanımı yaygınlaşıyor. Bu teknoloji, çeşitlilik ve eşitlik alanında yapılan çalışmalara destek olduğu gibi, işe alımlarda da hem adayın hem işverenin deneyimini olumlu yönde etkileyerek işe alım kalitesini iyileştiriyor. Vodafone olarak, dünya genelinde yapay zekâ destekli yetenek yönetimi, işe alım ve geliştirme platformu Eightfold ile birlikte çalışıyoruz. Adayların daha adil ve eşit koşullarda değerlendirilebilmesi için yöneticilerimize bu platform üzerinden saklı özgeçmişler iletiyoruz. Böylece, olası önyargıların önüne geçerek, adayların sadece deneyim ve yeteneklerine göre değerlendirilmesini sağlıyoruz.” 

Maksimum verimlilik sağlıyor

Dünya genelinde 110 ülkede kullanılan Eightfold, sunduğu yapay zekâ teknolojileriyle şirketlere potansiyel adayların bulunması ve en uygun pozisyona yerleştirilmesi konusunda yardımcı oluyor. Sağladığı üst düzey analiz yeteneğiyle, şirketlerde mevcut çalışanların pozisyonlarına yönelik önerilerde de bulunuyor. Eightfold ile şirketler, her bir çalışanını terfi ya da yeni rol bağlamında yönlendirerek sahip olduğu işgücünden maksimum verim alabiliyor. 

Vodafone hakkında

Vodafone, Avrupa ve Afrika’nın en büyük telekom şirketidir. Daha iyi bir gelecek hedefiyle, bireylerin yaşam kalitesini artıran, kritik sektörlerde dijitalleşmeyi sağlayan, kapsayıcı ve sürdürülebilir dijital toplumları mümkün kılan teknolojileri sunuyoruz.

17 ülkede 300 milyonu aşkın müşteriye mobil ve sabit iletişim hizmetleri sunuyor, 46 ülkede daha mobil ağlarda iş ortaklıkları yürütüyoruz. Aynı zamanda, Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında dünya lideri bir şirket olarak, 160 milyonu aşkın cihaz ve platformu birbirine bağlıyoruz. Afrika’nın en büyük finansal teknoloji platformu Vodacom Finansal Hizmetler ve M-Pesa ile 6 ülkede 56 milyonu aşkın kişiye hizmet veriyoruz.

2040 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak ve çevresel etkimizi azaltmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı şekilde, müşterilerimize de 2030 yılına kadar 350 milyon ton karbon emisyonunu azaltmada yardımcı oluyoruz. Ayrıca, şebeke atıklarımızın yüzde 100’ünü yeniden kullanma, yeniden satma ya da geri dönüştürme hedefimiz doğrultusunda, cihaz atıklarının azaltılmasına yönelik aksiyonlarımıza devam ediyoruz. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r